Kultura

Ve světě kultury vás vítá Evelina Himalová, která pro vás připravila návštěvu divadla, pozvánku na mezinárodní festival soudobé taneční tvorby a pohybového divadla v Praze a také na mezinárodní festival dechových orchestrů "Kmochův Kolín".

Bouřlivým potleskem odměnilo obecenstvo Janu Štěpánkovou, představitelku titulní role v mladoboleslavské inscenaci Jeana Giraudouxe "Bláznivá ze Chaillot", s níž tato scéna hostovala v minulých dnech v pražském Divadle pod Palmovkou. O příležitosti, která jí dovoluje široce rozvinout herecký talent, paní Štěpánková říká... Chcete-li si poslechnout celý níže uvedený příspěvěk, klikněte zde: Ředitel Městského divadla Mladá Boleslav pan František Skřípek, s nímž jsem po představení hovořila, neskrýval svou radost z přijetí hry "Bláznivá ze Chaillot" pražským publikem... Mladoboleslavské divadlo s inscenací, o níž jsem si povídala s Janou Štěpánkovou a Františkem Skřípkem, hostovalo pod Palmovkou v rámci 6.ročníku přehlídky "České divadlo", kterou pod záštitou ministra kultury Pavla Dostála a primátora Jana Kasla už tradičně pořádají hlavní město Praha a Asociace profesionálních českých divadel. Přehlídka má dvě části - podzimní a jarní; na nich se představí vždy kolem 20 souborů z celé České republiky. Producent Marek Veselý z umělecké agentury Foibos, která se na festivalu rovněž podílí, o záslužném projektu Radiu Praha řekl... uvedl k tradiční každoroční přehlídce profesionálních scén "České divadlo" Marek Veselý ze společnosti Foibos.


13.června bude zahájen v Praze v pořadí už třináctý ročník mezinárodního festivalu soudobé taneční tvorby a pohybového divadla. Na to, jak bude letošní festival "Tanec Praha" vypadat, jsem se zeptala jeho ředitelky Yvony Kreuzmannové-Daňkové... řekla o letošním ročníku mezinárodního festivalu soudobé taneční tvorby a pohybového divadla "Tanec Praha" jeho ředitelka Yvonna Kreuzmannová-Daňková.


řekl mi Josef Vejvoda, syn slavného zbraslavského skladatele a kapelníka Jaromíra Vejvody, jehož písnička "Škoda lásky" obletěla celý svět a všude zdomácněla. Hrála se často na minulých ročnících "Kmochova Kolína" a stala se hitem 20.století. Je zajímavé, v kolika verzích a v kolika jazycích se s ní lze setkat. Bratři Vejvodové všechny zmínky i dostupné nahrávky uchovávají v rodinném archivu, k získání jedné z nich z maďarského rozhlasu nepřímo pomohla i naše redakce. Ale nechme hovořit Josefa Vejvodu ještě dál... Po Jaroslavu Zemanovi dostává slovo i Josef Vejvoda, který vymyslel festivalový program také do kolínského Městského divadla. Zde bude publiku nabídnut "Večer salónního orchestru", tak jako to dělával František Kmoch... Tolik Josef Vejvoda k programu "Večer salónního orchestru" na "Kmochově Kolíně".