Kupte si hřebík a pomůžete vyhořelému zámku!

Za jediný ohořelý hřebík zaplatil v dražbě o víkendu neznámý nadšenec třináctset korun. Hřebík není nijak zvláště výjimečný až na to, že pochází ze shořelého zámku v Zahrádkách u České Lípy. O kovaný hřebík kupujícímu nešlo, ale o to, aby pomohl zachránit barokní památku, na který starostka obce Zahrádky marně shání peníze. Na opravu se obci už podařilo nasbírat dvě stě padesát tisíc korun. Dražba hřebíků byla jedna z forem, jak přispět na opravu zámku. Nikdo však nečekal, že se najde tolik solidárních lidí, kteří koupí bezcenného kovu, dají najevo, že jim na barokním zámku v Zahrádkách záleží. Díky těmto lidem se konečně může začít s opravou a to po sedmi měsících po požáru, říká starostka obce Milena Brožová.

"Malé hřebíky, na kterých je krásně vidět, jak jsou ručně kované, jsme prodávali za symbolickou cenu 50 korun, těch se prodaly desítky. Pak jsem dražili velké hřebíky asi 30cm. Dražba byla velice zajímavá. Svedl se lítý boj, vyhlašovací cena byla 50 korun. Jeden z nich se vydražil za 1250 korun. Byla jsem velice překvapená. Šťastný vydražitel byl ochoten jít ještě výše a proto do sbírky ještě navíc věnoval 1.500 korun."

Kdy se zámek povede dostat do původního stavu a jaké plánujete další akce, které by získaly finanční prostředky na opravu zámku?

"Mám velikou radost, že se zámek na podzim začne provizorně zastřešovat, je veliká škoda, když na odhalené fresky prší. A co se týče získávání dalších prostředků, bohužel pomoc obce může být jen symbolická. I ta částka, která se vybrala, není špatná, ale nemůže se za ní zámek kompletně opravit. Doufám, protože jsem optimista, že se zámek podaří opravit, ale asi to nebude v horizontu měsíce, jak jsem si optimisticky původně říkala."

Před požárem sloužil zámek v Zahrádkách jako školící středisko Univerzity Karlovy a v jedné ze svých částí i jako hotel. Požárem budovy obec přišla nejen o skvostnou barokní památku, ale i o rekreační ubytovnu, která do kraje lákala turisty.