Kvalita životního prostředí Česka je už srovnatelná s EU
České životní prostředí je už co do kvality srovnatelné s prostředím v zemích Evropské unie a Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Vládu o tom bude informovat v pondělí ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Pravidelná zpráva jeho resortu uvádí, že při porovnání České republiky se zeměmi EU a OECD se již nevyskytují řádové rozdíly mezi hodnotami sledovaných indikátorů.
Pozitivní změny lze podle ministerstva očekávat i v dalším desetiletí, nebudou ale tak dynamické, jako tomu bylo v 90 letech. "Vysoké finanční prostředky bude třeba vynaložit zejména v oblasti ochrany vod v souvislosti se zavedením evropské legislativy," upozorňuje na peníze, které bude muset stát vložit do výstavby čistíren odpadních vod zejména v malých obcích, Ambrozek ve zprávě, jejíž shrnutí má Český rozhlas k dispozici.
Skutečnost, že se kvalita prostředí zlepšila, dokládá například to, že v roce 2000 voda do řek vtékala o 87 procent čistší než v roce 1990, co se týká organického znečištění, a o 80 procent ubylo i znečištění anorganického. Problémy však zůstávají například s hodnotami dusíku a fosforu ve vodách, kvůli tomu jsou v současnosti v mnoha městech velké čistírny doplňovány za mnohamiliónových investic o zvláštní technologie. Ekologové též často poukazují na vysoké procento orné půdy v České republice a její erozi.
Kvalita životního prostředí se zlepšila i podle většiny obyvatel státu. Z výsledků jarního výzkumu veřejného mínění společnosti RCA Research vyplynulo, že o zlepšení je přesvědčeno 68 procent dotázaných. O tom, že se životní prostředí zhoršilo, jsou přesvědčena jen tři procenta obyvatel. Necelých šest procent změnu nepociťuje a 1,5 procenta uvedla, že neví. Nejvíc nespokojených je mezi mladšími lidmi.
Za ekologické priority označili obyvatelé ČR snížení množství chemického odpadu a stupně zamoření ovzduší a vody produkcí továren. Důležitý je podle nich i vývoj nových materiálů a technologií. Snížena by měla být rizika chemické výroby pro zdraví obyvatel a životní prostředí. Podle požadavků Evropské unie má Česká republika také rezervy v míře recyklace odpadů.