Staré žárovky 'edisonky' pomalu končí

Foto: Evropská komise

Éra starých žárovek pomalu končí. Teď se budou loučit 100 wattové, postupně přijdou na řadu slabší. Nahradí je žárovky úsporné, které jsou ale podstatně dražší.

Foto: Evropská komise
Staré žárovky 'edisonky' už svítí přes sto let. Od prvního září už nebudou na trh uváděny matné a 100 wattové. Česko tak - stejně jako ostatní země unie - zahajuje postupný přechod k úsporným žárovkám. Členským zemím to ukládá nařízení Evropské komise z letošního března.

Neznamená to však, že od prvního září už nebude možné staré 100 wattové žárovky sehnat. Obchodníci budou ještě doprodávat zásoby. Podle jejich zkušeností se zatím úsporné žárovky na celkovém prodeji podílejí jednou třetinou. Jsou také výrazně dražší. V Česku stojí obyčejná žárovka kolem 20 korun, úsporná od 100 do 300 korun, měla by ale vydržet déle. Spotřebitelský časopis TEST ale nedávno upozornil, že značná část úsporných zářivek má výrazně nižší životnost, než jakou uvádějí jejich výrobci.

A co říkají na odchod starých 'edisonek' lidé? Líbí se jim nové opatření? Používají úsporné zářivky?

"Úsporné žárovky máme, používáme. - Svým způsobem si myslím, že je to asi správné. Když se úspory prokázaly, tak to zřejmě k něčemu bude. Sama mám doma klasické, takže mi nezbude nic jiného než zakoupit a budu doufat, že skutečně uspoříme. - Každý zákaz se mi nelíbí. To není demokracie. Myslím, že to zas nemá tak velký vliv na ekologii. - Já to v podstatě neřeším."

Staré žárovky úplně skončí od září 2012. Opatření by mělo přinést značné úspory, těch se ostatně lidé v anketě také dotkli. Ročně by se mělo v celé Evropské unii ušetřit kolem 11 miliard eur. Množství ušetřené energie prý odpovídá spotřebě země jako je třeba Belgie. Do ovzduší se pak díky úpravě ročně vypustí o zhruba 32 milionů tun oxidu uhličitého méně než nyní.

Foto: Evropská komise
Slabinou zářivek je zejména dlouhá doba, než naběhnou na plný výkon. U některých typů to může trvat až 2 minuty. Za tu dobu už například člověk odchází z toalety. Navíc životnost snižuje časté krátkodobé svícení. Když svítíte jen pět minut, může to znamenat snížení životnosti o 15 procent. Další účastník ankety Šimon Karmazín se dotknul i ekologického problému.

"Myslím, že v Anglii nějaká firma rozdávala úsporné žárovky, pak to lidi vyhazovali a rtuť se dostala do přírody. Ale myslím, že je to dobrá věc, člověk by na tom neměl šetřit. Pokud to něčemu prospěje, tak je to jenom dobře."

Zářivky jsou zatím méně šetrné vůči životnímu prostředí z hlediska jejich likvidace. Na rozdíl od klasických žárovek obsahují jedovatou rtuť. Měly by se tudíž recyklovat. Linky na jejich znovu zpracování jsou ale úzce specializované a tak zatím finančně náročné na pořízení.