Kvůli striktnímu omezení rozpočtu se obávají Česká centra v zahraničí o svoji budoucnost

Česká centra, která byla zřízena k propagaci České republiky v klíčových evropských zemích a Spojených státech, se obávají o svoji budoucnost. V současnosti však ministerstvo zahraničních věcí, pod jehož kompetenci centra spadají, zvažuje striktní omezení jejich rozpočtu. To by mohlo v mnoha případech znamenat konec těchto institucí. Více Jaromír Marek.

S nedostatkem peněz se centra potýkají už delší dobu. Zatímco v roce 99 byl rozpočet pro všech 17 center 155 miliónů, o rok později centra dostala o deset miliónů méně. Letošní rozpočet činil asi 110 miliónů. Na rok 2002 však hodlá ministretvo zahraničních věcí vyčlenit pouze 60 milionů, což by znamenenalo pro centra obrovské problémy. Více Michael Wellner-Pospíšil, ředitel jednoho z největších Českých center, centra v Paříži.

"Tak radikální snížení rozpočtu by znamenalo buď nefunkčnost nebo tak strašné omezení aktivit, že by možná ztratilo smysl Česká centra nadále udržovat. V situaci, kdy ČEská republika se připravuje na vstup do EU, se nám to zdá prakticky nemožné."

Podobný názor zastává i ředitelka Českéího centra v Rusku, Kateřina Novotná.

"Já jsem optimista, věřím, že to nakonec dopadne dobře, ale pokud by došlo k tomu snížení, potom řada center bude muset omezit svůj program a bude to docela těžké."

Českých center je celkem 17 a kromě Spojených států jsou ve většině významných státech Evropy, ve velké Británii, Německu, Francii, Rusku, Belgii, rakousku, ale třeba i v Rumunsku nebo Bulharsku. Jsou to zařízení, která v zahraničí podávají obraz o životě a dění v Česku a která se také snaží udržovat kontakty s krajany. Činnost jedno z největších center přibližuje jeho ředitel Michael Wellner-Pospíšil.

"České centrum v Paříži patří mezi největší centra, sídlíme v jedné z nejkrásnějších čtvrtí Paříže, Latinské čtvrti. Obecenstvo, které máme, je nesmírně kulturní a neustále rozšiřujeme jeho počet. Orientujeme se zejména na hudbu a to jak na vážnou tak na jazz. V nejbližší době budeme otevírat jazzový klub."

Jednou z největších letošních akcí tohoto centra byla například velká konference o Bohumilu Hrabalovi, která vzbudila velký zájem francouzské veřejnosti. Fixní náklady tohoto centra dělají ročně šest až sedm miliónů korun a tak např.letos zbyla na samotnou činnost centra asi dva milióny. V případeě snížení rozpočtu by však příští rok dostalo centrum jen asi 4,5 miliónu a nezaplatilo by tedy ani fixní náklady. Paradoxem je, že příští rok se bude ve Francii se bude konat Česká kulturní sezóna a lze předpokládat, že centrum by mělo organizovat nejen celou řadu akcí v rámci tohoto projektu, ale bude sloužit i jako místo setkávání, tiskových konferencí a společenských událostí. Pokud ovšem bude nadále existovat, upozorňuje jeho ředitel Michael Wellner-Pospíšil.