Leninova socha

Socha Lenina, která stávala na pardubickém náměstí má nového majitele. Ve veřejné dražbě byla vydražena za 407.000 Kč. Podrobnosti má Jaromír Marek

Leninova socha se dražila už podruhé. V prvním kole se ji prodat nepodařilo. Tentokrát se aukce účastnilo osm zájemců, přičemž dva z nich z Německa. Vyvolávací cena byla 150.000 korun, posudek znalce zněl 750.000 korun. Nová majitelka sochy, která za ni zaplatila 407.000 korun je z Brna a jak prohlásila, holdá ji umístit do připravovaného muzea totality. Ve sbírce již má například sochy Josifa Vissarionoviče Stalina, Klementa Gottwalda a rovněž Lenina, avšak stojícího. Člen pardubického zastupitelstva Václav Snopek k prodeji Leninovi sochy uvedl. Dvoutunová sedící bronzová plastika Vladimíra Iljiče Lenina, která je dílem akademického sochaře Štěpána Kotrby stála v letech 1976 až 1990 na pardubickém náměstí Republiky.

Místo jejího dalšího umístění není dosud známé, jak uvedla nový majitelka sochy, kde bude připravované muzeum totality zřízeno není dosud jisté.