Majitelé domů chystají zhruba 2000 stížností kvůli regulaci nájmů

Majitelé realit, kteří patří do Občanského sdružení majitelů domů (OSMD), se chystají v nejbližších dnech podat Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku zhruba 2000 stížností kvůli regulaci nájmů. Odhadují, že od roku 2002 jim ročně vznikla škoda deset miliard korun. Do současné doby tak výši škod odhadují přibližně na 40 miliard Kč. Novinářům to řekl předseda OSMD Tomislav Šimeček. "V tomto okamžiku majitelům domů rozumím, protože neexistuje žádná právní úprava. Pokud ale bude náš návrh zákona o nájemném schválen, tak doufám, že budou stížnosti majitelů shledány nedůvodnými," řekl ČTK náměstek ministerstva pro místní rozvoj pro bytovou politiku Ivan Přikryl. Podle něj se dá očekávat, že konečná verze návrhu zákona bude hotová příští týden. Majitelé rozdělili stížnost do dvou částí. "V prvé fázi žádáme o náhradu morálních škod, to znamená ne věcných škod, pevnou částkou pro každého stěžovatele 10.000 eur a 100.000 eur pro Občanské sdružení majitelů domů," řekl Šimeček.

V případě, že soud stížnosti uzná, budou majitelé po českém státu ve druhé fázi požadovat náhradu věcných škod. "Každý pronajímatel pak musí individuálně prokázat, v kolika bytech byl omezován, kolik tím vzniklo škody, což záleží na lokalitě," doplnil Šimeček. "Stížnost je podle mého svědomí a vědomí stoprocentně připravena k úspěchu," řekla advokátka Klára Veselá-Samková, která stížnosti členů OSMD k evropskému soudu připravuje. Dodala, že vedle majitelů domů podává stížnost i několik senátorů.

Ministerstvo spravedlnosti v tuto chvíli již připravuje podklady pro případnou obhajobu. "Pro Českou republiku je velmi negativní, že je zde nerespektovaný verdikt Ústavního soudu, podle kterého je regulace nájemného v rozporu s Ústavou," řekl ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Země se podle něj vyhne případné náhradě škod majitelům domů tím, že vláda co nejrychleji přijme zákon o nájemném, který bude ústavní nálezy respektovat.