Masaryk ve Washingtonu

Připravila Milena Štráfeldová

Tomáš Garrigue Masaryk bude mít v hlavním městě Spojených států svůj pomník. O jeho zřízení dlouho usilovali čeští krajané v Americe a zasadilo se o něj hlavně sdružení American Friends of the Czech Republik spolu s velvyslanectvím České republiky v USA. Socha TGM bude stát na prestižním místě v centru Washingtonu, v parku před budovou Světové banky. Protože se jedná o federální území Spojených států, musely záměr schválit obě komory amerického Kongresu. K tomu došlo počátkem října a podle posledních zpráv příslušný zákon nyní podepsal i prezident George Bush.

Až potud jde o dobrou zprávu. Tou horší je, že zřejmě díky nedorozumění organizátorů se pro Washington vybrala ne jedna, ale hned dvě Masarykovy sochy. Pražský magistrát schválil v polovině září finanční dar na instalaci projektu sochaře Josefa Vajceho, spoluautora Masarykova pomníku na Hradčanském náměstí v Praze. Zastupitelé tak reagovali na výzvu bývalého českého velvyslance ve Washingtonu Alexandra Vondry, aby hlavní město Praha přispělo na Masarykův pomník v USA.

"Mně to přišlo jako velice dobrá myšlenka, řekli jsme, že rádi přispějeme, takže na závěr to skončilo darem ve výši 200 000 korun na realizaci té sochy."

- uvedl pražský primátor Jan Kasl. O měsíc později však do Spojených států odcestoval ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák a s vedením společnosti Amerických přátel dojednal, že ve Washingtonu bude umístěna monumentální socha Vincence Makovského. Profesor Knížák pro Radio Praha upřesnil:

"Národní galerie je ochotna poskytnout sochu Masaryka od sochaře Makovského. Tato plastika je opravdu velice důstojná a dokonce i svým měřítkem je výborná."

K soše akademického sochaře Josefa Vajceho, kterou podpořil pražský magistrát, se ředitel Národní galerie vyjádřil velmi kriticky:

"Já jsem samozřejmě proti tomu, aby se tam dávala socha nulového sochaře. Pan Vajce není zastoupen v žádných zásadních sbírkách."

Instalace Masarykova pomníku ve Washingtonu tak připomíná spory, které před dvěma lety provázely odhalení sochy TGM v Praze. I tehdy se uvažovalo o soše Vincence Makovského, řada odborníků ji však odmítla. Ať už však bude v hlavním městě Spojených států umístěna kterákoliv socha, finanční prostředky na její instalaci bude třeba získat ze sponzorských darů, případně sbírkou v České republice. Půjde totiž o dar České republiky americkému lidu.