Maxim Šostakovič v Praze dokončil kompletní nahrávku všech symfonií svého otce

Maxim Šostakovič

"Každá symfonie mého otce je jak román," tvrdí Maxim Šostakovič, syn slavného ruského skladatele Dmitrije Šostakoviče. Začátkem března nahrál tento sedmašedesátiletý dirigent v pražském Obecním domě spolu se Symfonickým orchestrem FOK poslední z patnácti Šostakovičových symfonií. Jedná se o unikátní komplet, který nyní čeká na své vydání na kompaktních discích. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Dmitrij Šostakovič složil symfonie inspirované Velkou říjnovou socialistickou revolucí, Leninem i válečnou blokádou Leningradu. Ve svých dílech se ale stále více stavěl proti sovětskému režimu, a jejich uvádění bylo proto zakazováno ještě za Brežněvovy éry. Dnes je přitom považován za největšího klasika ruské hudby 20. století. Autentickým interpretem děl svého otce ve světě se stal Maxim Šostakovič, dnes sedmašedesátiletý dirigent, který počátkem 80. let emigroval na Západ a do Ruska se vrátil teprve nedávno. Před deseti lety zahájil s Pražskými symfoniky unikátní projekt: postupně s nimi nastudoval a uvedl všech patnáct symfonií Dmitrije Šostakoviče. Na koncertech přitom vznikly živé nahrávky:

"Došlo k tomu tak nějak samo sebou. Nejprve jsem přijel na hostování, uvedl jsem nějaký koncert. Měl úspěch, líbilo se mi, jak tento orchestr hraje, a postupně jsme se dohodli i na nahrávkách. Trvalo to ale dlouhou dobu, to trvá spoustu let, nežli se nahraje 15 symfonií. Nyní jsme je dokončili a já jsem velmi rád, že se to podařilo ke stoletému výročí mého otce. Líbí se mi, že to jsou živé nahrávky."

"Při spolupráci s Maximem Šostakovičem, po úspěšných společných koncertech a živém záznamu prvních koncertů, došlo k návrhu nahrát unikátní soubor všech patnácti symfonií, řízených synem.,"

potvrzuje manažerka Symfonického orchestru FOK Alena Nachtigalová. Jde o jediný komplet všech Šostakovičových symfonií, který jeho syn živě nahrál s jedním orchestrem. Ke stému výročí narození Dmitrije Šostakoviče chce Symfonický orchestr FOK celý komplet vydat na cédéčkách. Na vydání se bude podílet Supraphon:

"My jsme teď už vlastně uzavřeli jednání se Supraphonem a Supraphon tento soubor vydá na podzim tohoto roku."

I Maxim Šostakovič má za sebou skvělou hudební kariéru. V 19 letech absolvoval moskevskou konzervatoř jako klavírista, pak se začal věnovat dirigování. Už za sovětské éry cestoval po světě a díla svého otce uváděl i s těmi nejvýznamnějšími orchestry. Po emigraci do Spojených států jeho mezinárodní renomé jako autentického interpreta děl Dmitrije Šostakoviče ještě vzrostlo. A jaký to mělo vliv na spolupráci s Pražskými symfoniky?

"Ta odpovědnost při práci s Maximem Šostakovičem nese veliké nároky. I ten tlak, aby se všech patnáct symfonií nahrálo v takové kvalitě, aby celý soubor byl jedinečný,"

dodává manažerka Pražských symfoniků Alena Nachtigalová.