Mertlík: Češi již euro nemohou odmítnout, přijali jej v referendu
Češi již nemohou odmítnout evropskou měnu euro, protože ji přijali v červnovém referendu o vstupu do Evropské unie. ČTK to dnes řekl hlavní ekonom Raiffeisenbank a bývalý ministr financí Pavel Mertlík. Obyvatelé v referendu rozhodovali o přijetí aténské smlouvy o přistoupení, kde se Česká republika zavázala euro přijmout. "Vláda se tak již může pouze rozhodnout, v kterém roce společnou měnu přijme," dodal. O tom, že budou mít lidé jednou v peněženkách eura místo korun, je tedy již rozhodnuto. Bez změny smlouvy s EU by na tom nic nezměnilo ani případné další referendum. Pozice České republiky je podle Mertlíka jiná než v případě Velké Británie a Dánska, kterým EU umožnila euro nepřijmout.
Podle mluvčí ministerstva financí Evy Novákové však záleží zcela na České republice, kdy společnou měnu přijme. Ministerstvo financí i Česká národní banka navrhují roky 2009 nebo 2010. Podobnou smluvní pozici má podle ekonomů například Švédsko, které se euru léta vyhýbá, navíc však přijetí společné měny podmiňuje referendem. V minulých týdnech Švédové novou měnu opět odmítli.
ČR se také zavázala co nejdříve po vstupu plnit takzvaná konvergenční kritéria. Z pěti kritérií se vládě nedaří plnit jediné, a to roční výši schodku rozpočtu k hrubému domácímu produktu. Zatímco Brusel požaduje deficit do tří procent HDP, ČR jej má více než dvakrát vyšší a podle ministra financí Bohuslava Sobotky tuto podmínku splní nejdříve v roce 2008.
Některá kritéria však neplní ani současní členové eurozóny. Zadlužení Belgie a Itálie hodně převyšuje jejich roční HDP, přestože by mělo být podle kritérií pod 60 procenty. Problémy mají také Německo nebo Francie, poznamenal Mertlík.