Mezi ploty - divadelně hudební festival

Festival Mezi ploty má stále více příznivců

O víkendu proběhl v areálu pražské psychiatrické léčebny Bohnice už devátý ročník divadelně hudebního festivalu Mezi ploty, který patří k největším akcím svého druhu v Evropě. Na místě byla Milena Štráfeldová.

Festival nabízel koncerty, divadlení představení i dílny. Mezi příchozí diváky se vmísili klienti léčebny a také mezi účinkujícími byly soubory tvořené handicapovanými lidmi. V organizačním štábu jsme zastihli programového ředitele Martina Radouše. Zeptali jsme se, jaký je smysl festivalu?

"Prapůvodní smysl byl odtabuizování léčebny a v neposlední řadě to je proto, aby mohly všechny divadelní a hudební soubory, složené z handicapovaných účinkujících, představit vše, co nacvičily během roku."

Festival Mezi ploty má stále více příznivců
Diváků i účinkujících v Bohnicích rok od roku přibývá. Zatímco v roce 1992 přišlo asi jen 60 diváků, loni to už bylo kolem 12 tisíc. Organizovat takovou akci proto není žádná legrace. Ve štábu muži a ženy s vysílačkami řídili souběžné umělecké produkce na třinácti improvizovaných scénách: Zvány jsou divadelní soubory a kapely profesionální i amatérské, které mají schopnost neoficiálním přístupem oslovit širokou veřejnost. Na otázku, kolik souborů a kapel letos vystoupilo, Martin Radouš odpověděl:

"Těch handicapovaných je sedm a ty ostatní, to bych se musel podívat do papírů, abych nelhal, ale je to kolem stovky."

Festival Mezi ploty organizuje sdružení pro bezbariérovou kulturu NedomYsleno, jehož cílem je rušit bariéry mezi zdravými a jakkoliv handicapovanými lidmi. Od roku 1999 pořádají Mezi ploty také v léčebně v Černovicích u Brna. Nutno dodat, že všichni účinkující vystupují bez nároku na honorář a výtěžek je věnován léčebně.