Milena Hübschmannová, zakladatelka české romistiky

Milena Hübschmannová
0:00
/
0:00

Česká romistika ztratila svou významnou představitelku Milenu Hübschmannovou. Zemřela 8. září v jižní Africe při autonehodě. Přestože překročila sedmdesátku, aktivity a činorodosti ve vztahu k předmětu svého celoživotního zájmu jí neubývalo. Její přínos k zachování romské kultury přiblíží Vilém Faltýnek.

Milena Hübschmannová
Mileně Hübschmannové plným právem patří označení zakladatelka české romistiky. Po studiích hindštiny v 50. letech hledala v Indii původní kořeny romského etnika. Zabývala se Romy všestranně, velký důraz kladla na zachování jejich tradiční kultury. Napsala abecedu pro romské děti, sbírala, překládala a vydávala lidová vyprávění, pohádky, humorky, spolupracovala na česko-romském slovníku. Působila i jako překladatelka původní romské literatury: uvedla např. verše Margity Reiznerové, prózy Tery Fabiánové a Vladislava Halušky. Zpracovala též vyprávění Eleny Lackové a vydala jej pod názvem Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou. O Lackové hovořila v rozhlasovém pořadu v roce 1998:

Hübschmannová v 50. a 60. letech působila v pražském rozhlase a romskou tématiku vnášela i do vysílání. Připravila zde mj. cyklus pořadů o romské hudbě. Rozhlasový režisér Josef Melč, její manžel, na sklonku 80. let nastudoval pohádkovou hru Eleny Lackové Žužika v překladu své ženy Mileny Hübschmannové.