Ministr Kulhánek rozhodl o stažení českých diplomatů z Kábulu

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek rozhodl o okamžitém stažení českých diplomatů z Kábulu na místní mezinárodní letiště. Nyní jsou pod dohledem české Vojenské policie. Stalo se tak na základě informací spojenců a na doporučení českého velvyslance. Opatření se týká dvou českých diplomatů. Kvůli krizové situace v Afghánistánu se dnes sejde Bezpečnostní rada státu. Na žádost Kulhánka ji svolal premiér Andrej Babiš (ANO).

Ministr také novinářům po dnešním jednání krizového štábu na ministerstvu zahraničí, které se zúčastnili také zástupci armády a ministerstva obrany, řekl, že čeští občané, kteří se nacházeli v Afghánistánu a o kterých ministerstvo zahraničí ví, jsou v bezpečí. Dodal, že nadále samozřejmě platí důrazné doporučení do země necestovat.

Otázku afghánských tlumočníků ministr nezmínil

Po stažení většiny koaličních vojsk povstalecké hnutí Tálibán dobylo řadu správních center a ovládá více než polovinu provinčních metropolí. Podle některých předpovědí bude v řádu týdnů či jednotlivých měsíců ohrožen i Kábul. Dnes ráno povstalci zahájili útok na Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu, které dosud jako jedno ze tří velkých měst kontroluje afghánská vláda. Západní země kvůli situaci evakuují své občany a omezují činnost svých ambasád.

Krizový štáb zasedal v Černínském paláci od 11:00. Podle Kulhánka skutečnost jeho svolání na víkend ukazuje, jak závažná situace v Afghánistánu je. Jasně se podle něj ukazuje, že nedávným vývojem byli zaskočeni všichni spojenci. Dodal, že se situace překotně a negativně vyvíjela i během dopoledního jednání. Tisková konference se konala bez dotazů. O otázce pomoci afghánským tlumočníkům, kteří pomáhali českým vojákům a kterým hrozí od Tálibánu smrt, se Kulhánek nezmínil. Za pomalý postup při jejich záchraně je vláda v posledních dnech kritizována.