Ministr obrany rezignoval kvůli škrtům v rozpočtu

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík podal ve čtvrtek demisi. Premiéru Vladimíru Špidlovi ji zdůvodnil škrty v armádním rozpočtu. Ta počítala s penězi ve výši 2,2 procenta hrubého domácího produktu, po třítýdenních jednáních o reformě veřejných financí s ministerstvem financí ale získají vojáci jen 2,05 procenta HDP; jen v roce 2004 by to pro armádu znamenalo o 4,4 miliardy korun méně. Tvrdík prohlásil, že za těchto okolností nemůže za reformu nést politickou odpovědnost. Předseda vlády vzal Tvrdíkovu demisi na vědomí, dosud se ale nerozhodl, zda ji skutečně přijme. Hodlá o tom jednat s ministry svého kabinetu.

Podle ústavy členové vlády podávají demisi do rukou prezidenta republiky prostřednictvím předsedy vlády. Z ústavy také plyne, že právo rozhodnout o přijetí demise má prezident. Václav Klaus o věci rozhodne zřejmě až po schůzce se Špidlou. Politologové Tvrdíkovu rezignaci nejčastěji mají za výsledek rozkolů v ČSSD nebo snahu připravit si půdu pro další politické angažmá. Rovněž soudí, že Tvrdíkova rezignace sice koaliční kabinet celkově oslabí, ale neměla by vyvolat jeho pád.

Výdaje ve výši 2,2 procenta HDP na obranu několikrát slíbila Česká republika představitelům Severoatlantické aliance. Vláda se v roce 1999 zavázala, že tuto úroveň udrží až do roku 2004. Loni se prezident Václav Havel v tomto smyslu vyjádřil na listopadovém summitu NATO v Praze. Tvrdíkova demise ale Severoatlantickou alianci překvapila a zaskočila. Tvrdík má v NATO jednoznačně dobrou pověst jako člověk nejen oddaný reformě ozbrojených sil, ale také odhodlaný provést ji navzdory odporu. O jeho odchodu nepadlo ani slovo při nedávné návštěvě generálního tajemníka aliance George Robertsona v Praze.

Náčelník generálního štábu Pavel Štefka Tvrdíkovy motivy chápe. "Zhroutila se mu vize, kterou měl," komentoval to Štefka. Vojáci uvažují, že armáda bude o několik tisíc lidí menší, zruší se víc posádek, v podstatě přestane existovat dělostřelectvo a protivzdušná obrana. Omezit se zřejmě bude muset i česká účast v zahraničních misích. Právě vojáci v zahraničí, například v polní nemocnici v jihoirácké Basře, Tvrdíkovu rezignaci velmi těžce nesou. "Všichni v koutku duše doufáme, že zůstane ministrem. Lidé za ním jdou," řekl velitel nemocnice Mojmír Mrva. O velkém přínosu ministra pro armádu hovoří i další velitelé, například Aleš Opata, který velí 4. brigádě rychlého nasazení.