Exministr Tvrdík šéfem ČSA

Dosavadní šéf ČSA Miroslava Kůla (vlevo) a nový šéf - Jaroslav Tvrdík, foto: TK

České aerolinie mají nového šéfa. V úterý se jím stal někdejší ministr obrany Špidlova kabinetu, Jaroslav Tvrdík. Dozorčí rada, ve které má, prostřednictvím Fondu národního majetku a České konsolidační agentury, většinu stát, očekává od Tvrdíka, že společnost vyvede ze ztráty. Podle názorů některých politiků, ekonomů, ale i komentátorů, se nejedná o nic jiného než o trafiku pro někdejšího ministra. Více Jaromír Marek.

Jaroslav Tvrdík, foto: ČTK
Vedení Českých aerolinií zasáhlo v úterý večer úplné zemětřesení, nebo chcete-li stylově, pořádné turbulence. Dozorčí rada odvolala nejen dosavadního ředitele Miroslava Kůlu, ale i ostatní členy představenstva největší české letecké firmy. Důvod? Celková ztráta společnosti z předchozích let totiž tvoří 36 procent základního jmění, tedy asi 1,1 miliardy korun. V letošním prvním pololetí hospodařily ČSA se ztrátou 292 milionů korun. Právě zlepšení hospodaření společnosti má zajistit nové vedení. Více primátor Prahy a člen dozorčí rady Pavel Bém.

"Očekáváme, že naplní to, co od nich dozorčí rada očekává. Už jsme dali novému vedení úkoly v oblasti ekonomické a obchodně-strategické oblasti. Termíny jsou krátké a já doufám, že nás pan Tvrdík přesvědčí o tom, že je dobrý prezident."

Většině opozičních politiků se však nelíbí, že sociální demokraté obsazují strategická místa svými lidmi a hovoří o politické volbě. Ozvali se i odboráři. Těm vadí, že významný post ve vedení společnosti byl obsazen bez výběrového řízení. Premiér Vladimír Špidla však na jmenování svého bývalého ministra nevidí nic špatného.

"Jaroslav Tvrdík je člověk, který zastupuje stát a stát jako většinový vlastník má právo si vybrat svého zástupce. Mám takovou zkušenost, že je dobré, aby člověk, který zastupuje stát ve složitých oblastech, měl zkušenosti s vládní nebo jinou funkcí."

Stínový ministr dopravy za opoziční ODS, Petr Bendl však vidí situaci jinak.

"To že ČSA mají problémy není žádné tajemství, ale celá situace na mně působí tak, že se vytváří místo pro exministra Tvrdíka a nikoli že se hledá nejlepší manažer. Pokud se vůbec musí hledat."

Podle ekonomů nebylo Kůlovo vedení ČSA tak špatné. Podařilo se udržet leteckou společnost nad vodou i přes velké potíže, které tuto branži postihly po 11.září 2001 i v průběhu války s Irákem. Pod jeho vedením se staly ČSA součástí prestižního Skyteamu. Zvolení Tvrdíka do čela letecké společnosti považují mnozí za trafiku pro bývalého politika. Tvrdík, po svém rozpačitém odchodu z čela resortu obrany v červnu letošního roku, nejprve usiloval o post šéfa Aera Vodochody případně České správy letišť. Bývalý profesionální voják byl ministrem obrany nejprve na sklonku vlády Miloše Zemana a po volbách v roce 2002 se stal ministrem Špidlova kabinetu. Do letošního července byl poslancem za vládní ČSSD.