Ministr Tvrdík podal demisi, o den později ji vzal zpět

Jaroslav Tvrdík, foto: ČTK

Voláme Kuvajt - tak se jmenuje naše rubrika, kterou již více než dva měsíce připravujeme pro české vojáky v Kuvajtu a vojenské lékaře ze 7. polní nemocnice v irácké Basře. Zařadili jsme ji i tentokrát - a její dnešní téma skutečně zahýbalo naší politickou scénou: ministr obrany Jaroslav Tvrdík ve čtvrtek kvůli škrtům v armádním rozpočtu podal demisi.

Jaroslav Tvrdík,  foto: ČTK
Zprávy o demisi ministra obrany plnily čtvrteční agenturní zpravodajství od rána. Sám Jaroslav Tvrdík ji předal premiéru Špidlovi už v šest hodin ráno, ještě před začátkem jednání kabinetu. Svou demisi zdůvodnil tím, že kvůli škrtům v rozpočtu nemůže nadále nést politickou odpovědnost za probíhající reformu armády. Později během dopoledne na tiskové konferenci dokonce oznámil, že reformu, během níž se česká armáda měla plně zprofesionalizovat a především výrazně zmodernizovat, zastavuje. Za "pochodu" nelze podle ministra reformu měnit:

"Kdyby mi někdo na začátku reformy vytýčil zdrojový rámec ve výši 2,05 procenta, tak musím říci, že bych byl velmi spokojen, protože to je průměr Severoatlantické aliance. A já bych za takovéto zdroje smysluplnou a efektivní reformu dokázal udělat."

Na 2,05 procenta HDP z předchozích 2,2 procent se totiž po redukci měl snížit příliv státních financí do armádního rozpočtu. Do roku 2008 tak měla armáda dostat o 36 miliard korun méně, než chtěla. Jak ale řekl ministr financí Bohuslav Sobotka, více peněz při celkovém krácení státního rozpočtu armádě skutečně dát nemůže:

"To, abychom dokázali konsolidovat a stabilizovat rozpočty v České republice do roku 2006, si vyžádá velké úsilí všech členů vlády. Každý z nás bude mít velké problémy, aby zrealizovat úspory ve své kapitole, a dotýká se to i ministerstva obrany. Já se domnívám, že ten požadavek na úspory v resortu obrany je realistický a že je možné se s tímto požadavkem vyrovnat."

Jaroslav Tvrdík,  foto: ČTK
Bohuslav Sobotka současně ocenil, že to byl právě ministr Tvrdík, kdo jako jeden z prvních členů vlády o hledání rezerv ve svém resortu usiloval už za minulé, Zemanovy vlády. A naopak ministr Tvrdík při své demisi zdůraznil, že snahy ministra financí zredukovat státní rozpočet chápe. "Jsem v dost schizofrenní situaci. Na jednu stranu velmi podporuji reformu veřejných financí, podporuji ministra Sobotku - na jeho místě bych se pravděpodobně nechoval jinak - na druhou stranu prostě nejsem schopen naplnit sliby a závazky, které jsem učinil. A z toho musím vyvodit odpovědnost." - prohlásil pro Lidové noviny.

Premiér Vladimír Špidla vzal Tvrdíkovu demisi na vědomí, o setrvání ministra obrany ve vládě však chtěl s Tvrdíkem ještě jednat. Původně si pro konzultace s ním i s ostatními ministry vyhradil týden. Ani prezident Václav Klaus, který by měl nakonec podle ústavy Tvrdíkovu rezignaci přijmout, se k ní nechtěl vyjádřit, dokud neproběhnou jednání mezi premiérem a šéfem resortu obrany. Podle svého mluvčího Tomáše Klvani však Klaus nebral Tvrdíkovu demisi na lehkou váhu, ani ji nepovažoval za pouhé gesto. Tak ji ovšem později hodnotili někteří komentátoři.Páteční Lidové noviny například napsaly:

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík si libuje v rozmáchlých gestech. Na slavnostní zahájení armádní reformy v prosinci loňského roku sezval do pražského Kongresového centra 2700 vojáků a ohromil je zábavnou show. Jak sám řekl, musel oželet jen módní přehlídku. Svou rezignací, alespoň slovně, vyhrožoval relativně často. Například před rokem v březnu, pak na ni pozapomněl. I včerejší "odchod" nepostrádal dobrou režii. V šest hodin ráno předal premiérovi rezignaci. Na tiskové konferenci potom oznámil pozastavení armádní reformy a v poledne odjel na zahraniční služební cestu. Plně to koresponduje s předchozími stejně efektními mediálními akcemi ministra obrany. Ač byl obviňován z toho, že rychleji mluví, než myslí, opak je pravdou. Pro zachování dobré politické pozice není žádný prostředek nevhodný. Je docela dobře možné, že ministrův postup bude politicky účinný a armáda v příštích letech dostane přesně tolik peněz, kolik si její šéf představuje, to ale nijak nemění podstatu jeho postupu - tomu se odjakživa říkalo vydírání.

Zcela jiného názoru byla řada českých politiků, kteří se během posledních hodin k Tvrdíkově rezignaci vyjadřovali. Lidovecká poslankyně Vlasta Parkanová měla pro Tvrdíkovy obavy, že při redukci rozpočtu nelze nastartovanou reformu dokončit, plné pochopení:

"Jako předsedkyně české delegace do Parlamentního shromáždění NATO přesně vím, o čem mluvil, jak ho trápilo, jaký pohled budeme v důsledku krácení finančních prostředků vnášet do Bruselu."

Kritikem redukce armádního rozpočtu je i občanský demokrat a stínový ministr obrany nejsilnější opoziční strany Petr Nečas:

"Armádní reforma je neuskutečnitelná bez toho, aby armáda každý rok dostávala po tu transformační periodu 2,2 procenta HDP. V době reformy jsou ty transakční náklady velké, je třeba armádu modernizovat, velmi výrazně ji personálně obměnit, vylepšit stav infrastruktury. Tato vláda sahá populisticky tam, kde to bude vzbuzovat nejmenší odpor, protože vojáci z povolání na rozdíl od jiných sociálních skupin ani nemohou stávkovat. Takže je to rozhodně pohodlnější, než zkrátit některé plýtvaté sociální mandatorní výdaje."

Politici ve sněmovně napříč politickým spektrem se tentokrát vzácně shodli - odchodu Jaroslava Tvrdíka z čela ministerstva obrany by většina z nich litovala. Stejný názor má i místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost - komunista Václav Frank. Podle něj šlo o jednoho z nejlepších ministrů resortu obrany za poslední léta:

"Přestože některé věci se nedaří tak, jak musím říct upřímně, že řada jeho myšlenek o reformě armády se nám zamlouvala a byla pro nás i pro mne samotného přijatelná."

Cyril Svoboda,  foto: ČTK
Žádnou tragédii v rozhodnutí ministra obrany Tvrdíka opustit svou funkci naopak neviděl jeho kolega, šéf diplomacie Cyril Svoboda. Od samého začátku se domníval, že Tvrdík nakonec se s ministrem financí Bohuslavem Sobotkou i premiérem Vladimírem Špidlou najdou rozumný kompromis, který reformu armády podle Tvrdíkovy koncepce umožní. Za negativní dopad Tvrdíkovi rezignace Cyril Svoboda spíše považoval možnost, že i další ministři by na obhájení rozpočtů svých resortů mohli postupovat stejně jaké šéf obrany:

"Já doufám, že nebudou další ministři chodit a říkat: já potřebuji pro zdravotní sestry peníze, takže dávám funkci k dispozici, aby potom premiér neměl zástuvku plnou funkcí."

Nejvíce případného odchodu Jaroslava Tvrdíka z čela resortu litovali sami vojáci. Ministr Tvrdík si mezi nimi vydobyl velmi oblíbenou i respektovanou pozici. Náčelník generálního štábu armády Pavel Štefka měl však pro Tvrdíkovu demisi ve čtvrtek pochopení:

"Připravoval reformu, měl slíbeno i finanční krytí této reformy, chodil za vojáky, vysvětloval jim, jakým způsobem bude všechno provedeno, a v současné době se mu tato idea zhroutila."

Vývoj v příštích hodinách však dal za pravdu Cyrilu Svobodovi. Po jednání s šéfem kabinetu v pátek krátce po poledni ministr Tvrdík ohlásil, že svou rezignaci stahuje a resort obrany bude dále řídit. Do tří měsíců má připravit novou koncepci reformy českých ozbrojených sil, která bude počítat s rozpočtem ve výši 1,9 procenta hrubého domácího produktu. Je to trochu překvapivý závěr, protože konečná částka, se kterou bude moci armáda počítat, je tak ještě o půldruhého procenta HDP nižší, nežli kvůli jaké původně Tvrdík demisi podal. Tvrdík zároveň oznámil, že v nejbližších hodinách se hodlá vzdát svého poslaneckého mandátu. Premiér Špidla potvrdil, že prioritou jeho kabinetu je reforma veřejných financí. "Konstatuji, a nikdy jsem o tom nepochyboval, že ministerstvo obrany se včlenilo do tohoto konceptu," poznamenal Špidla. Je prý rád, že k tomuto rozhodnutí dospěli. Nevidí žádné důvody pro to, aby ministr Tvrdík dále nepůsobil ve vládě.


A na závěr ještě jednu zprávu: jen několik hodin poté, co ve čtvrtek podal ministr Tvrdík svou demisi, odcestoval na Slovensko, kde se v Myjavě zúčastnil oslav Mezinárodního dne příslušníků mírových misí OSN. Čeští a slovenští představitelé při nich předali vyznamenání vojákům, kteří sloužili v mírových misích. Na oficiální oslavy dorazili také někteří vojáci ze společného česko-slovenského protichemického praporu, kteří se jen před několika hodinami vrátili z Kuvajtu. Kromě Tvrdíka se slavnosti zúčastnili prezident Rudolf Schuster a slovenský ministr obrany Ivan Šimko. Politici ocenili profesionalitu účastníků mírových operací a příslušníci české i slovenské armády převzali pamětní medaile. Vyznamenání "in memoriam" dostali také vojáci, kteří v misích zahynuli.


Dnešní rubrikou Voláme Kuvajt končí Radio Praha - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí po více než dvou měsících své pravidelné relace na Blízký východ. V těchto dnech opouštějí poslední čeští chemici Kuvajt, v jihoirácké Basře již pracuje 7. polní nemocnice, v samotném Iráku začíná poválečná obnova země. Informovat o dění v Iráku však budeme dál, dál nás bude zajímat, jak si stojí český polní lazaret, zda naši podnikatelé získají v Iráku zakázky či jak se do humanitární pomoci zapojí organizace Člověk v tísni, která nyní v Iráku zahajuje svou činnost. S novými informacemi se samozřejmě v programu Radia Praha přihlásíme - i ve speciálních pořadech, které chceme i nadále pro Blízký východ připravovat.