Mladí Češi v zahraničí se také sdružují
Tomáš Čapek si posteskl ve své známé knize Moje Amerika, vydané u Františka Borového v roce 1935, že krajanský život ve Spojených státech pomalu a jistě zaniká. Funkcionáři stárnou a mladí lidé jsou zaneprázdnění zabezpečením vlastních životů. Tyto stesky slýcháme dosud. Skutečnost je navíc umocněna pádem totalitního režimu, kterým zmizel hlavní cíl exilového hnutí. A ejhle, překvapení!
Do zahraničí odchází po roce 1989 nemalá část občanů ČR už nikoliv z důvodů politických, ale z vlastního rozhodnutí, jako projevu svobodné vůle. Někteří z nich mají také potřebu se slučovat, mají potřebu sledovat dění ve své vlasti a podílet se na jejím životě. Rád bych upozornil na dvě skupiny, jednu v Evropě a druhou v Americe. Vybral jsem tyto dvě nikoliv proto, že by byly jediné. Nehledejte v tom prosím žádný systém. Náhodným výběrem chci upozornit, že něco takového existuje a zaslouží si naši pozornosti.
První skupinou jsou „Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii“ („Etudiants et jeunes professionnels tchèques en France“). Jde o občanské sdružení zapsané u Policejní prefektury v Paříži. Sdružení bylo založeno v říjnu roku 2011 z iniciativy šestice Čechů, kteří ve Francii studovali či pracovali. Jejich cílem bylo nabídnout mladým Čechům příležitosti se scházet a diskutovat o aktuálních tématech, ať už mezi sebou nebo s váženými hosty s vazbou na Českou republiku. Občanské sdružení má více než 30 platících členů a několik desítek sympatizantů, kteří pravidelně navštěvují společné akce. Na Facebooku se k nim hlásí více než 400 přátel. Více o jejich činnosti si můžete přečíst v jejich výroční zprávě (zde). Jsem velmi rád, že se jejich zástupci zúčastnili i konference pořádané na konci loňského roku v Senátu PČR s tématem návratové politiky České republiky. Jejich dotazníkové průzkumy umožňují bezprostředně nahlédnout do potřeb a přání nejmladších skupin Čechů žijících v zahraničí.
Druhá skupina byla založena v New Yorku a má trochu odlišný charakter. Její vznik inicioval pražský student (stážista) na Kolumbijské univerzitě Filip Tuček. Filip byl mým odborným asistentem. Společně jsme se bavili o podpoře krajanů a jejich významu pro rozvoj České republiky. Po příchodu do New Yorku zjistil, jak málo studentů z Česka, Slovenska a z východní Evropy obecně na univerzitě je. Spojil se s emeritním předsedou Společnosti pro vědy a umění MUDr. Karlem Raškou. Z této iniciativy vedl nápad k založení první celouniverzitní sdružení „Central and Eastern European Club“ (CUCEE). Filip Tuček se stal jeho viceprezidentem.
Získali oficiální univerzitní uznání a financování, mají širokou členskou základnu a formální podporu mnoha významných místních profesorů a organizací. Jejich cílem je být spojením mezi univerzitou a zeměmi v regionu, také pomoci radou co nejvíce lidem v cestě za vzdělaním na Kolumbijské univerzitě. Zároveň zprostředkovávají výměnu znalostí a zkušeností i v opačném směru, a motivují tak lidi k návratu do domoviny a práci pro Českou republiku. Zde je prostor pro nás v Česku. Doufám, že jej využijeme. Blíže o klubu (zde).
Tomáš Grulich, předseda Stálé komise Senátu PČR pro Čechy žijící v zahraničí.