Mucholapky pro celý svět

Libor Moudry, majitel

Když kolega Jaromír Marek před časem oznámil, že odjíždí do Židlochovic u Brna natáčet reportáž o výrobě mucholapek, přiznám se, že mně to téma poněkud zaskočilo. Co může být na mucholapce zajímavého a kdo ji ještě dnes používá? Jak jsem se však dozvěděla, mucholapky z Židlochovic putují doslova do celého světa.

"Firma má dvě základní haly, toto je hala kartonáže, kde probíhá výroba bez lepidla. Zde vyrábíme dutinky a ve vedlejší dílně se vyrábí samotná mucholapka a vrací se sem k finálovým pracem. Etiketování a zavoskování."

Říká Libor Moudrý, majitel firmy, která je jediným českým výrobcem mucholapek. Ve třísměnném provozu pracuje ve firmě Moudrý bezmála stovka lidí. Ročně vyrobí 40 milionů kusů mucholapek.

Jak je velký podíl ruční práce?

"Stroje jsou poloautomatické, čistě ruční práci dělá asi 10% lidí. Stroje jsou z padesátých let a kouzlo této mašiny spočívá v tom, že vše pohání jeden motor. Na jednu základní hřídel je napasováno několik desítek vaček a jeden klínový řemen. Jeden motor pohání celý stroj.

Já si dívám, že stroj už navíjí tu samotnou pásku mucholapky....

"Ano, stroj dělá ty základní operace. Nanáší lepidlo na papír, aplikuje stužky, stáčí do spirálky a umísťuje do dutinky."

Mohlo by se zdát, že vyrobit tak jednoduchý výrobek jako je mucholapka přece nemůže být vůbec složité. Opak je pravdou. Jen si představte: jak je možné, že papírový pásek napuštěný lepidlem nezaschne už v dutince? Jak to že se neslepí? Více Libor Moudrý.

"To je to tajemství. Receptura, která je velmi těžko nastavitelná. Vymyslet lepidlo, které vydrží na vzduchu, nezapráší se a měsíc dva nezaschne, to je umění vymyslet.

To je vaše nová receptura nebo receptura tradiční?

"Tradiční recepturu jsme používali do roku 1995, tehdy byl problém s pryskyřicí, která krystalizovala. Získali jsme proto recepturu novou, vytvořil nám ji Ústav polymerů slovenské Akademie věd."

Zaschne vůbec někdy lepidlo na mucholapce?

"Lepidlo nezasychá, může se pouze zaprášit. Mucholapka vydrží v uzavřeném obalu minimálně pět let a neztratí účinnost. Na vzduchu vydrží mucholapka dva tři měsíce. Může se pouze zaprášit. Princip výroby lepidla spočívá v tom, že kaučuk nařezaný na kousky se vloží do hnětacího zařízení. Přikapává se olej a podle určité receptury zvyšuje teplota. Jakmile se dosáhne hustoty potřebné pro další zpracování, vyklopí se kaučukové těsto do autoklávu. Je to nádoba o objemu 600 litrů. Do těsta se vnáší řada dalších přísad. Je to tajemství firmy, proto řeknu jen obecně, že jsou to pryskyřice, oleje, parafíny."

Výroba mucholapek má v Židlochovicích u Brna dlouhou tradici, která sahá až do období 1. republiky. Libor Moudrý převzal firmu od restituentů na začátku devadesátých let, tehdy všichni tvrdili, že výroba nemá žádnou budoucnost. Dnes firma prosperuje a 97 % své produkce exportuje.

"Vyvážíme do Itálie, Španělska, ale i do Ruska a Polska a do balkánských zemí, Rumunska, Bulharska. V Evropě máme konkurenci u tří německých firem a jedné polské. Pokud bych se měl měřit s firmami ve světě, srovnatelných firem, co do vyrobeného množství, je pět. Dvě v Koreji, jedna v Číně, jedna v Německu a my."

Vy jste říkal, že poptávka je větší, než kolik jste schopni vyrobit .....

"Ano, už teď máme vyprodánu naši produkci do srpna. Faktem je, že jako jedna z mála firem musíme dokonce odmítat zakázky. Zvyšujeme výrobu rok od roku, ale není to lehké. Nikde se nedá koupit zařízení na výrobu mucholapek, je to složitá a zdlouhavá práce. Ale i tak se snažíme každoročně produkci zvyšovat."