Muzikál Noc na Karlštejně

noc_na_karlstejne.jpg

Za muzikálový projekt roku je označován muzikál "Noc na Karlštejně", inspirovaný legendárním filmovým trhákem Zdeňka Podskalského s Vlastimilem Brodským a Janou Brejchovou v hlavních rolích. Uvádí ho v 39 představeních od června do srpna na nádvoří Nosticova paláce v Praze Hudební divadlo Karlín. Informuje Evelina Himalová...

Projekt Zdeňka Podskalského, Jiřího Štaidla a Karla Svobody, známý z již zmíněného kultovního hudebního filmu začátku sedmdesátých let, natočeného přímo na Karlštejně, upravil Zdeněk Podskalský mladší. Režisérem je Petr Novotný, choreografem Richard Hes. Roli Karla IV. ztvárňují Petr Štěpánek a Pavel Rímský, Karlovu manželku Elišku Pomořanskou Kateřina Brožová v alternaci s Monikou Absolonovou. Dále hrají Radek Brzobohatý, Petr Kostka, Václav Vydra, Andrej Hryc, Bohuš Matuš, Jitka Schneiderová a Lumír Olšovský.

Dějová zápletka je postavena na zákazu panovníka, znemožňujícím ženám vstup na jeho milovaný hrad Karlštejn. Ale jakýpak zákaz může zadržet lásku a současně zvědavost, popoháněnou žárlivostí? Nejen Eliška se chce dozvědět, co se skrývá za zakázanými hradbami. Porušit zákaz krále a dokázat svoji lásku se rozhodne i snoubenka Karlova šenka Peška. Hledání dvou žen, které se skrývají v přestrojení v území mužů, je podnětem ke vzniku nejrozmanitějších humorných situací.

Do muzikálu, jednoho z nejkrásnějších hudebně romantických příběhů o lásce, v jehož filmové podobě na motivy hry Jaroslava Vrchlického poprvé zazněly nezapomenutelné songy, například písnička "Lásko má, já stůňu" v podání Heleny Vondráčkové, se znovu vrací herec Petr Štěpánek. Tentokrát, jak už bylo řečeno, v roli Karla, ale na tu svou původní nedá dopustit. Velmi prý mu přirostla k srdci - také kvůli krásnému textu, a hlavně krásnému prostředí, které si "mohl vychutnávat jinak, než v malovaných dekoracích"...

"Tehdy já byl krátce u divadla. To bylo kladenské představení, a hostovali tam členové Národního divadla. Mě přemluvili, a strašně je to zajímalo, na toho Peška. Co také jiného jsem v té době mohl hrát? A řeknu vám, že to prostředí a ten text, to mělo zvláštní koturn. Je to komorní věc, takže ani těch figur tam tolik není, rozkošné téma, vděčné a věcné,"

zavzpomínal Petr Štěpánek.

Pro Kateřinu Brožovou, současnou představitelku Karlovy manželky, zůstává film "Noc na Karlštejně" - jak řekla Radiu Praha - stále jedním z jejích nejoblíbenějších. Písničku "Lásko má, já stůňu" zpívávala prý své první velké lásce, když se v patnácti letech hluboce zamilovala do spolužáka; teď ji zazpívá v roli Elišky i divákům...

"Pevně věřím, že neudělám ostudu té úžasné postavě, kterou tak nádherně ztvárnila Jana Brejchová, a jsem šťastná, že dochází k realizaci tohoto představení pod vedením pana režiséra Novotného, kterého si velmi vážím."

Tolik Kateřina Brožová.

Závěrem ještě znovu připomeňme místo, kde se letní produkce Hudebního divadla Karlín konají: Je to nádvoří barokně upraveného Nosticova paláce, stojícího v čele Maltézského náměstí na Malé Straně. Historické prostředí, v němž je muzikál uváděn - blízkost Karlova mostu i "open air" scéna - jsou jeho další devizou, a jistě velkým lákadlem, jak strávit příjemný večer v centru letní Prahy.