Na Hluboké obnovují prastarou techniku vyšívání rybími šupinami

Ukázka z vystavených prací na Krajkářských dnech v Praze, foto: www.palickovani.cz

O víkendu proběhly v Praze tradiční Krajkářské dny. Své krajky, výšivky, šperky, tkaniny i umělecké doplňky zde představily krajkářky z celé republiky. Byla mezi nimi Ludmila Dominová z Hluboké nad Vltavou, které se podařilo obnovit starou jihočeskou techniku - výšivku rybími šupinami. Na podrobnosti se jí zeptala Milena Štráfeldová:

Řekněte mi něco k historii této výšivky...

"Asi před sto padesáti lety se na Třeboňsku začalo vyšívat na městský oděv, hlavně na zástěrách, pak i na šatech, a už před válkou se tyto výšivky rozšířily po celých Blatech. Dělaly se tak hlavně šněrovačky ke krojům. Ale už dávno před druhou světovou válkou se tak dělaly kabelky, polštáře, obrazy. Já jsem z Národopisného sdružení při Jihočeském muzeu, kde všechny tyhle techniky dochováváme anebo se snažíme, aby žily dál. A tak jsem hledala a z pozůstalostí jsem dostala vzory a všechno, co k tomu bylo potřeba."

Odkud se tahle výšivka rybími šupinami vzala? Nebo je původní, z Třeboňska?

"To nevím, ale je fakt, že v oděvu šlechty, anebo v uměleckých předmětech, jako byly obrazy, je už známá dávno."

Jak se s rybími šupinami pracuje, aby se s nimi vůbec dalo vyšívat?

"Jak s kterými. Třeba šupiny z okouna, které se používají a tvoří takové větší kytičky, se jenom vyperou v mýdle, vypláchnou a jsou hotové. Ale u kapřích šupin je to daleko složitější. Ty se musí napřed namočit do vody, nechat je tam šest dní, ale každý den vodu vyměňovat. Sedmý den se udělá mydlinková voda a každá šupina se musí kartáčkem vyčistit. Uvaří se bramborový škrob, šupiny se naškrobí, každá zvlášť se přitom musí položit, aby se neslepily, a nakonec se žehlí nebo lisují."

Jak dlouho potom trvá práce na jednom malém obrázku?

"Záleží na tom, jak je složitý. Ten obrázek si nijak nemůžete namalovat. Dělá se na sametu, takže si maximálně krejčovskou křídou načrtnu tvar, co tam budu mít, a pak už musí pracovat fantazie. To se opravdu neodhade, jak dlouho to trvá."

Z kolika šupin takový obrázek zhruba je?

"Počet nevím, ale já používám tři druhy ryb. Používám šupiny ze štiky, z kapra a z okouna."

Ty návrhy jsou Vaše původní. Co vlastně všechno vyšíváte?

"Hlavně podle přání zákazníků. Hodně se vyšívají obrázky, kabelky, zrcátka..."

A jaký to má ohlas? Hodně se prodávají?

"Hodně, opravdu hodně. A já bych hlavně řekla, že ty moje obrázky už jsou asi po celém světě, od Eskymáků přes Austrálii až po Ameriku, po celém světě. Hlavně se to bere jako dárek, protože je to originální jihočeská práce."

Vystavovala jste i v zahraničí?

"To víte, že jo! My máme partnerské město Neustadt an der Eisch, to je asi třicet kilometrů od Norimberka, takže tam dobře znají nejen mne, ale i rybí šupinky. A potom máme městečko Bolligen ve Švýcarsku, takže i tam."