Nabídek nových tarifů elektřiny a plynu bude přibývat, míní analytici

Nabídky nových dlouhodobých tarifů od dodavatelů elektřiny a plynu s cenami pod vládou stanoveným maximem budou podle analytiků postupně přibývat. Umožňuje to současný vývoj na energetickém trhu, kde ceny klesají. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK. Cílem dodavatelů je podle nich stabilizace zákaznického portfolia. Výhodnost nových nabídek s cenami mírně pod vládním limitem a s dlouhodobou fixací je podle analytiků složité odhadovat.

Někteří dodavatelé začali v posledních dnech nabízet nové tarify, které počítají s cenami mírně pod vládou stanoveným maximem, ovšem s dlouhodobou fixací. "Ledy se postupně prolamují," komentoval nové nabídky Jan Béreš ze společnosti Ušetřeno.cz. Upozornil přitom na současné burzovní ceny, které jsou pro dodávky elektřinu v roce 2023 a 2024 o téměř 1000 Kč za MWh nižší, než aktuální státem zastropované ceny elektřiny ve výši 5000 Kč bez DPH. U plynu, kde je strop ve výši 2500 Kč, se pak ceny pro tento a příští rok pohybují kolem 1600 až 1700 Kč za MWh.

"Jsem přesvědčen, že podobných nabídek bude přibývat. Současný pozitivní vývoj na velkoobchodním trhu to umožňuje," míní analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor. Nabídka nových tarifů je podle něj z pohledu dodavatele pochopitelnou strategií, kterou chtějí dlouhodobě stabilizovat svá zákaznická portfolia.