NATO přijalo nabídku letounu, Česká republika nabízí i letiště

Severoatlantická aliance ve čtvrtek přijala nabídku dopravního letadla Tu-154, které česká vláda poskytne na podporu odvety USA za zářijové teroristické útoky. Spojenci ho chtějí využít na 30 dní mezi 15. říjnem a 13. prosincem. Letadlo má zajišťovat přepravu personálu v Evropě, řekl novinářům ministr zahraničí Jan Kavan. K nabídce letišť, jež by vláda poskytla americkým letounům nasazeným k útoku na cíle v Afghánistánu, se Spojené státy zatím nevyjádřily. Podle středečního rozhodnutí kabinetu by měla mít americká letadla k dispozici letiště v Ostravě-Mošnově, Praze- Ruzyni, Pardubicích, Čáslavi a Náměšti nad Oslavou.

Ve Spojených státech se hovoří o obnově vysílání RFE/RL do Afghánistánu či rozsáhlejším vysílání Hlasu Ameriky do této země. Mluvčí RFE/RL Sonia Winterová dnes potvrdila, že o působení rádia na Blízkém východě se ve středu jednalo v americkém Kongresu na slyšení zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů. RFE vysílala do Afghánistánu již v 80. letech z Mnichova.

Ministr Kavan ve čtvrtek potvrdil, že kabinet je připraven najít objekt, do něhož by se v případě americké žádosti přestěhovala pražská redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Stanice, financovaná Američany, sídlí nedaleko pražského Václavského náměstí. Poté, co teroristická organizace Al-Káida vyhlásila svatou válku proti USA, se stala potenciálním cílem teroristů.

Spojené státy ale zatím přestěhování sídla Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) z centra Prahy neplánují, i když kvůli zajištění bezpečnosti ani tuto alternativu zcela nevylučují. Redakce rádia se ale momentálně cítí bezpečna a velmi dobře chráněna, a stěhování proto není na pořadu dne, řekl ve čtvrtek americký velvyslanec Craig Stapleton.

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse se Česká republika řadí v ochraně civilistů před účinky bakteriologických zbraní mezi nejlepší v Evropě. Ve vládou schváleném návrhu systému ochrany občanů před vysoce rizikovými biologickými látkami a jedy je výcvik záchranářů a specialistů, tvorba zásob očkovacích látek, příprava obyvatelstva na sebeochranu a vzájemnou pomoc a zabezpečení laboratoří pracujících s nebezpečnými biologickými látkami a jedy.

Policistům, vojákům, hasičům, Pražanům i turistům, kteří byli omezeni bezpečnostními opatřeními u sídla RFE/RL, byl věnován čtvrteční koncert hvězd české populární hudby na Staroměstském náměstí. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík na počátku akce ocenil medailemi vojáky, kteří se vrátili z mírové mise v Makedonii, kde se podíleli na operaci NATO Hlavní sklizeň. V programu vystoupili Daniel Hůlka, Lucie Bílá, Bára Basiková a další.

Kriticky se ve čtvrtek k postupu USA vyjádřilo vedení KSČM. Podle něj Američané neútočí na Afghánistán kvůli dopadení teroristy Usámy bin Ládina, ale aby zvýšili svůj vliv ve světě. Předseda strany Miroslav Grebeníček zhodnotil útoky na cíle v Afghánistánu jako nejhorší možné řešení. Kritizoval i prezidenta Václava Havla a premiéra Miloše Zemana za podporu americké odvetě.

Americký velvyslanec Craig Stapleton týž den poděkoval zástupcům Českého červeného kříže (ČČK), který poslal do USA dva milióny korun na pomoc obětem zářijových teroristických útoků a na péči o americké záchranáře. Stapleton v pražském sídle ČČK na Malé Straně převzal symbolický šek na peníze, které pocházejí z nedávno vypsané sbírky a prostředků Červeného kříže.

Hasiče, policii i hygieniky ve čtvrtek aktivoval meteorologický balón se sondou, který byl nalezen na poli u obce Borovy na Klatovsku. Místní lidé nahlásili, že na poli je balón s podezřelou ampulí. Rozbor ampule ukázal, že obsahuje zdraví neškodnou látku. Další šetření prokázalo, že jde o meteorologickou sondu z Německa.

author: Eva Petržílková

Nejnovější zprávy

 • Při železničního vagonu v Brně uhořeli čtyři lidé

  31.10.2020

  Při požáru železničního vagonu v Brně uhořeli v noci na dnešek čtyři lidé. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Podle něj vagon plný odpadu zřejmě sloužil jako noclehárna pro bezdomovce. Hasiči označují požár za jeden z nejtragičtějších na jižní Moravě za posledních pět let.

  Hasiči dostali informaci o požáru v blízkosti Široké ulice kolem 00:30. "Museli jsme natáhnout asi 200 metrů dlouhé hadicové vedení, abychom se k požáru dostali. Plameny zasáhly starý odstavený železniční vagon mimo kolejiště, který zřejmě sloužil jako noclehárna pro bezdomovce," uvedl Mikoška.

 • V pátek přibylo v ČR 13.605 případů covidu, méně než před týdnem

  31.10.2020

  V pátek přibylo v Česku 13.605 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je o zhruba 1650 méně než před týdnem. Počet mrtvých za tento pátek byl mírně vyšší než předchozí pátek, ale i přesto se jedná o zatím nejnižší množství zemřelých od začátku tohoto týdne. Přibylo 121 úmrtí lidí nakažených koronavirem na celkových 3078 od březnového začátku epidemie v zemi. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Největší denní nárůst za celou dobu epidemie byl tento týden v úterý, a to o 15.663 případů.

  Výrazně rostou také počty hospitalizovaných a zemřelých. V nemocnicích bylo podle posledních údajů ke čtvrtku 7281 lidí s covidem-19, skoro o polovinu více než před týdnem. Z toho více než tisícovka pacientů byla ve vážném stavu. Množství úmrtí nakažených za den už deset dní v řadě nekleslo pod stovku. Ve čtvrtek byl zaznamenán dosud nejvyšší denní nárůst úmrtí od začátku epidemie, když zemřelo 171 lidí.

 • Sněmovna souhlasila s prodloužením nouzového stavu do 20. listopadu

  30.10.2020

  Nouzový stav bude moci trvat v Česku kvůli epidemii nového koronaviru zatím jen do 20. listopadu. Souhlas vládě s jeho prodloužením o 17 dnů dala v pátek Sněmovna podle návrhu opozičních Pirátů, KDU-ČSL a ODS. Kabinet ANO a ČSSD žádal o možnost prodloužit stav nouze o 30 dnů do 3. prosince. Jeho návrh ale dostatečnou podporu nezískal. Zástupci opozice uváděli, že chtějí v kratších intervalech kroky vlády pravidelně posuzovat. Vláda chce prodloužit nouzový stav kvůli tomu, že epidemická situace v Česku je podle zdůvodnění žádosti poslancům nadále kritická. Na konec stavu nouze jsou navázány některé restrikce, jejichž platnost chce kabinet udržet. Bude tedy moci prodloužit například omezení svobody volného pohybu a také obchodu a služeb.

  Na jaře v Česku platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav od 12. března do 17. května. Po souhlasech dolní komory se tehdy prodlužoval dvakrát.

 • Počasí na sobotu

  30.10.2020

  Oblačno až zataženo, s občasným deštěm. Postupně ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 12 až 16 °C, na severovýchodě kolem 11 °C,  na horách kolem 10 °C.

 • Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

  30.10.2020

  Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu. Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

 • Na Bílé hoře bude odhalen smírčí kříž k připomenutí 400 let od bitvy

  30.10.2020

  Německý benediktýnský mnich a umělecký kovář Abraham Fischer v pátek v Aleji Českých exulantů na Bílé hoře v Praze vztyčil smírčí kříž. Vznikl jako projekt sester bělohorského kláštera benediktinek, České biskupské konference, Ekumenické rady církví a Prahy 6 k připomenutí 400 let od bitvy na Bílé hoře. Kříž byl po vztyčení zakryt plachtou a slavnostně bude odhalen v den výročí bitvy 8. listopadu. Hannoverský převor již podobný kříž vytvořil k výročí reformátora Martina Luthera, kříž je přímo na louce v aleji. Původní kříž pro německé výročí Luthera ukazující do všech stran autor rozšířil pro Bílou horu o další tři. Dva zrezivělé symbolizují znesvářené strany, minulost, bolest a nesmíření. Třetí rameno je z titanu, tedy čisté a modré, a odkazuje na smíření.

 • Rozbory vody z řeky Bečvy potvrdily nadlimitní výskyt niklu

  30.10.2020

  Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. V tiskové zprávě to uvedli mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO). Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid.

  Nikl není pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem.

 • Národní koordinátor: Kapacity lůžkové péče v Česku jsou zatím dostatečné

  30.10.2020

  V celém Česku je zatím dostatek lůžkové péče, kolaps nehrozí. Po tiskové konferenci ke zhodnocení epidemie koronaviru to řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. Podle něj jsou ale mezi jednotlivými regiony rozdíly. Na hranici kapacit lůžkové péče se pohybují Karlovarský, Zlínský, Pardubický a Královéhradecký kraj. Problémem v těchto oblastech je hlavně nedostatek personálu, nemocnice se ho proto snaží různými způsoby řešit. Pokud daný kraj místo pro pacienty mít nebude, převezou se podle Černého do jiného kraje.

 • EK: České dráhy porušily konkurenční pravidla Evropské unie

  30.10.2020

  České dráhy účtují ceny svých jízdenek na trati mezi Prahou a Ostavou pod úrovní nákladů. Porušují tím konkurenční pravidla. Vyplývá to z předběžného závěru Evropské komise. Ta začala ceny jízdenek prošetřovat v roce 2016, kdy si na postup Českých drah stěžovaly konkurenční firmy RegioJet a Leo Express. Komise teď poslala státnímu dopravci své námitky. Pokud společnost před komisí svůj postup nevysvětlí, hrozí jí pokuta až 4 miliardy korun.

  Podle generálního ředitele Českých drah Václava Nebeského se jedná o 10 let starou záležitost, kterou současné vedení zdědilo po svých předchůdcích. Nebeský uvedl, že sdělení výhrad je procesním krokem. S Evropskou komisí chtějí dráhy spolupracovat a komunikovat.

 • Zdravotnická data: Vývoj epidemie covidu-19 se v Česku dál nezhoršuje

  30.10.2020

  Vývoj epidemie koronaviru v Česku se podle statistik dál nezhoršuje. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška reprodukční číslo pokleslo na 1,13 a procento pozitivních už nestoupá. Za celý říjen bude podle dat statistiků 250 tisíc nových případů nákazy koronavirem. V září se covid-19 potvrdil u 46 tisíc lidí. Celkové počty hospitalizací stále narůstají a situace tak podle Duška není dobrá. Šéf zdravotních statistiků taky řekl, že současná opatření mají potenciál zpomalit šíření nemoci, je ale potřeba je dál dodržovat.