Nejmenší a největší knihy ústecké knihovny

r_2100x1400_radio_praha.png

Ústecká knihovna v těchto dnech "ztěžkla" o osm kilogramů. Tolik váží nový Phaidonův atlas současné architektury, který si mohou čeští čtenáři prohlédnout pouze v Ústí nad Labem. Poutavá publikace s 800 stránkami fotek a popisků děl postavených po roce 1998 představuje kapličky, sklípky, umělecké ateliéry, ale i koncertní sály, stadiony, továrny a letiště, které vznikly po roce 1998.

Ústecká knihovna v těchto dnech "ztěžkla" o osm kilogramů. Tolik váží nový Phaidonův atlas současné architektury, který si mohou čeští čtenáři prohlédnout pouze v Ústí nad Labem. Poutavá publikace s 800 stránkami fotek a popisků děl postavených po roce 1998 představuje kapličky, sklípky, umělecké ateliéry, ale i koncertní sály, stadiony, továrny a letiště, které vznikly po roce 1998. Česká republika je v knize zastoupena například lyžařskou budovou v Krkonoších z roku 2001. Z Ústeckého kraje zde čtenáři najdou Galerii Benedikta Rejta v Lounech. Knihovníky sice překvapilo, že zde chybí ústecký Mariánský most, ale jsou rádi, že zde alespoň našli šestnáct staveb nových knihoven.

Listovat objemnou knihou je dosti náročné. Se svými osmi kily se řadí mezi desítku nejtěžších publikací, které knihovna opatruje. "Vůbec nejvíce váží faksimile atlasu velkého kurfiřta vážící dvacet kilogramů," uvedl ředitel knihovny Aleš Brožek. Naopak do dlaně se vejde několikagramová bible. Obří Phaidonův atlas má rozměry 33 krát 49 centimetrů, bible pouze 40 krát 50 milimetrů.