Nezaměstnanost v červnu klesla na 6,2 pct, přibývá volných míst

Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla meziměsíčně o dvě desetiny procentního bodu na 6,2 procenta. Bez práce bylo 451.395 lidí, což je nejméně od dubna 2009. Naopak volných pracovních míst bylo nejvíce od prosince 2008, zaměstnavatelé jich v červnu nabízeli prostřednictvím pracovních úřadů 96.983. Na jedno volné místo tak v průměru připadlo 4,7 uchazeče, uvedl Úřad práce ČR. Zveřejněný pokles nezaměstnanosti se shoduje s odhady analytiků. "Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především zotavující se ekonomika a pozvolný hospodářský růst. Zaměstnavatelé nám hlásí nárůst zakázek ve výrobě, službách a hlavně ve stavebnictví. V plném proudu jsou také sezonní práce," uvedla Kateřina Sadílková, která byla pověřena řízením Úřadu práce. Podle Úřadu práce měli zaměstnavatelé v červnu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, kováře, nástrojáře, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, montážní dělníky, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy či obsluhu pojízdných zařízení.

V rámci okresů zůstala nejnižší nezaměstnanost v Praze-východ, kde činila 2,8 procenta. Následuje Prachaticko s 3,1 procenta a okres Rychnov nad Kněžnou s 3,3 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost vykazuje Mostecku, a to 11,9 procenta. Hranici 11 procent překročila míra nezaměstnanosti ještě v okresech Karviná a Ústí nad Labem.

Nezaměstnanost v Praze v červnu opět klesla, a to o 0,1 procentního bodu na 4,5 procenta. Ve srovnání krajů má Praha nadále nejnižší nezaměstnanost, a to společně s Plzeňským krajem. Nejvyšší podíl lidí bez práce zůstal v Ústeckém kraji, ale i tam klesl, a to na 9,4 procenta. Mezi Pražany hledajícími práci bylo ke konci června 38.213 lidí ve věku 15 až 64 let, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání. Na jedno volné místo připadalo v průměru 3,4 uchazeče, když celorepublikový průměr je 4,7.