Noční práce, Jáchym Topol

Tentokrát vám Vilém Faltýnek přiblíží knihu Jáchyma Topola Noční práce v rozhovoru s autorem.

Jaký máte pocit z té nové knihy?

"No můj základní pocit je, že ji mám z krku. Ta knížka je prostě v knihkupectví, mě už se teď týká jen s distancí, a já jsem si uvolnil ruce a mysl pro nějakou pravděpodobně další. Sice jsem měl mockrát takový představy, že toho nechám, protože je to tak těžký a vlastně nejsem schopen dělat nic jinýho, tak teď v půli života mám pocit, že opravdu asi musím psát. Protože mám tuhletu nemoc a navíc mám to štěstí, že některý lidi to ještě čtou."

...říká Jáchym Topol, jedna z nejvýraznějších osobností mladé české literatury. Ve spolupráci dvou nakladatelství, Torst a Hynek, mu právě vyšla jeho poslední próza, Noční práce.

Následuje ukázka z knihy, kterou čte Vilém Faltýnek:

"Ten děj se odehráváí na malý český vesnici, co by kamenem dohodil od polských a nedaleko od českých hranic, a veldkou roli tam hrajou hroby, takový nakukování do hrobů. Což vlastně je část naší minulosti, ať už to jsou hroby německý, nebo ať to jsou místa po odvlečených Židech, nebo ať to jsou cikánský hroby. Tak je to zaměřený trošku tímhle směrem. Přičemž jak je mi obvykle vytýkáno, že je to kniha temná, tak já se bráním, že je tam taky spousta humoru. I když může být považován za černý humor."

...říká Topol. Naopak vydavatel Viktor Stoilov, majitel Torstu, o Topolovi a jeho knize říká.

On byl sám ten, kdo prosazoval v grafické úpravě to, aby nebyla tmavá, říkal, že v té knížce je naděje. Pro posluchače - je to kolorovaná pohlednice z přelomu století, na které jsou chlapec s dívkou, kteří se ztratili v lese, a je tam s nimi anděl strážný."

Jáchym Topol začínal poezií, ale v obavě, že se začne opakovat, jak tvrdí, přesedlal na prózu. Jeho román Sestra vyšel v devadesátém čtvrtém v Atlantisu, Anděl o rok později v nakladatelství Hynek. Tady také vydal své překlady příběhů severoamerických indiánů Trnová dívka. Jak došlo ke spolupráci mezi Torstem a Topolem?

"S Jáchymem se známe delší řádku let jako kamarádi. Jezdili jsme spolu na výlety a scházeli jsme se různě, aniž bychom uvažovali, že uděláme něco dohromady. A protože nakladatelství Hynek je v současné době v ekonomických potížích, tak vlastně Noční práce vznikla spoluprací Torstu a Hynka, s tím, že do budoucna další Jáchymovy věci budeme vydávat samostatně jako Torst."

A čím je významná Topolova kniha pro Torst? Ediční plán tohoto nakladatelství se na začátku 90. let zaměřoval na záchranu titulů, které nemohly vycházet ve velkých nakladatelstvích, vzpomínkové knihy, esejistiku, poezii.

"Jáchym Topol je výjimečný v tom, že my nemáme za celou dobu existence Torstu moc prozaických knih. Takže toto je prozaická kniha, která je ještě atypická tím, že je brožovaná, aby byla levná, dostupná pro studenty."

Pro posluchače ve Švédsku tu máme jednu aktuální informaci. Zdejší české centrum pořádá 20. listopadu autorské čtení Jáchyma Topola a Jiřího Krchovského, pod titulkem Dva spisovatelé českého undergroundu. Uskuteční se v Domě spisovatelů ve Stockholmu. 28. listopadu pak na katedře slavistiky Göteborské univerzity proběhne projekce filmu Anděl exit, který podle Topolova románu Anděl natočil v roce 2000 režisér Vladimír Michálek.