John Kerry má příznivce na severní Moravě

John Kerry a jeho manželka Teresa (Foto: ČTK)

Prezidentská kampaň ve Spojených státech vrcholí. S napětím ji ale sledují také mnozí občané městečka Horní Benešov u Bruntálu. Právě odtamtud totiž pocházejí předkové jednoho z prezidentských kandidátů Johna Kerryho. Benešovští proto Kerrymu fandí. A dokonce mu už místní zastupitelstvo udělilo čestné občanství. Nechce však zůstat jen u tohoto symbolického aktu. Více informací už má Zdeněk Vališ.

John Kerry a jeho manželka Teresa  (Foto: ČTK)
Čestné občanství si John Kerry zasloužil podle zastupitelů Horního Benešova mimo jiné proto, že ztělesňuje mimořádný životní příběh. V této souvislosti se ale podle Jiřího Frkala z agentury Media Flow zrodila také myšlenka vzniku Memoriálu demokracie, který by právě na příběhu Johna Kerryho symbolizoval možnosti demokratické společnosti.

"Pan starosta a zastupitelé koketují s myšlenkou na vytvoření jakéhosi místa, kde by si lidé, kteří přijedou do Horního Benešova, mohli připomenout, mohli nějakým způsobem rozmýšlet nad tím, v čem je vlastně to kouzlo demokracie. A zároveň by si mohli na místě fyzicky připomenout, že v těchto místech, v těchto ulicích, v tomto kraji chodili předkové buďto prezidenta nebo minimálně kandidáta na prezidenta USA."

Jiří Frkal  (Foto: Autor)
Memoriál by měl být umístěn v místech, kde stál dům Kerryho předků. Jak uvádí starosta Horního Benešova Josef Klech, v městské kronice s dobovými fotografiemi se zachovala jediná, na které je možné si onen dům prohlédnout.

"Ten dům a vedlejší dům, kde bydleli rodiče a prarodiče Johna Kerryho, byl zbourán těsně po 2. světové válce. V současné době je na tomto místě pouze zahrada a kamenná zídka. Vzhledem k tomu, že číslování domů se zachovalo od minulého i předminulého století, můžeme naprosto přesně dedukovat, že je to právě tento dům, kde Keeryho předkové žili."

O aktivitách v Horním Benešově je velmi dobře informován i volební štáb Johna Kerryho. Jiří Frkal Radiu Praha potvrdil, že komunikaci s ním udržuje už řadu měsíců právě agentura Media Flow, která se také zasloužila o nezvratná zjištění o původu přímých předků Johna Kerryho.

"Těch kontaktů proběhlo několik. V podstatě šlo vždy o sdělení podpory Horního Benešova Johnu Kerrymu a také o to, že našim cílem je a bude pozvání pana Kerryho ať v případě úspěchu či neúspěchu do České republiky. Oslovili jsme díky jejím českým kořenům i Madelaine Albrightovou a senátorku Hilary Clintonovou. Obě nám odpověděly, že náš projekt podporují a že jsou velmi rády, že tyto aktivity se vyvíjejí..."

Myslíte si, že také John Kerry ví o vašich aktivitách?

Josef Klech  (Foto: Autor)
"Já si myslím, že je určitě informován o tom, že v rodném městě jeho předků se něco děje a určitě je informován o tom, že pokud by se rozhodl, ať už jako senátor či v jakékoliv jiné pozici - nebudu ničemu předbíhat - sem přijet, tak že to nebude jen prázdná, zdvořilostní či státnická návštěva, ale že ho zde přivítá i to rodné město a že se vrátí opravdu do vlasti svých předků."

Jak se ale k iniciativám vedení městečka staví jeho obyvatelé? Starosta Josef Klech přiznává, že reakce lidí jsou dnes smíšené.

"Odrážejí situaci, ve které se Horní Benešov nachází. Městečko, které má 2400 obyvatel, je v těžké ekonomicko-sociální situaci. Po likvidaci zemědělství, po uzavření rudných dolů, kde pracovalo mnoho lidí, je zde dnes prakticky 17procentní nezaměstnanost. Názory těchto lidí jsou poplatné jejich současnému stavu, jejich současné ekonomické nebo životní úrovni. Tito lidé se příliš o politiku, navíc mezinárodní politiku, nezajímají."

Podle starosty už ale v poslední době převládají mezi lidmi pozitivnější postoje. A proti udělení čestného občanství Johnu Kerrymu nikdo neprotestoval.