Denní souhrn zpráv
Český prezident Zeman se v Soči setkal s ruským prezidentem Putinem
Za obsažnou a otevřenou označil ve vystoupení před novináři ruský prezident Vladimir Putin besedu s českým prezidentem Milošem Zemanem. Ocenil pozitivní vývoj zejména vzájemných hospodářských a obchodních vztahů, které letos překonaly období několikaletého poklesu. I Zeman s uspokojením konstatoval, že navzdory protiruským sankcím, s nimiž dlouhodobě nesouhlasí, se spolupráce úspěšně rozvíjí.
Předmětem jednání byla kooperace v energetice včetně jaderné a průmyslu, zejména automobilovém, řekl Putin. Rozhovor se týkal i humanitární spolupráce, dodal a zvlášť zdůraznil vděčnost ruské strany za udržování hrobů sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa na konci druhé světové války. Putin Zemana seznámil s ruským pohledem na řešení ukrajinské krize. Oba státníci se podle ruského prezidenta shodli na nezbytnosti normalizace styků mezi Evropskou unií a Ruskem. Zeman během rozhovorů informoval Putina, že během nynější velké mise českých podnikatelů budou podepsány smlouvy za zhruba 20 miliard korun. Znovu zdůraznil svůj odpor vůči praxi mezinárodních sankcí, a to včetně odvetných sankcí Ruska vůči EU. Zeman vyjádřil naději, že budou pro české badatele otevřeny ruské archivy, které by mohly osvětlit některé aspekty společných dějin. Uvedl, že během návštěvy odevzdá státní vyznamenání několika ruským válečným veteránům.
Poslanci budou volit šéfa Sněmovny, do funkce míří Vondráček
Ustavující schůze nově zvolené Sněmovny bude pokračovat ve středu zejména volbou předsedy dolní komory. Do funkce zamíří s největší pravděpodobností kandidát vítězného hnutí ANO Radek Vondráček, jenž byl v minulém volebním období místopředsedou Sněmovny. Poslanci ve středu také ustaví mandátový a imunitní výbor, který bude volit svého předsedu. Rozhodnou o tom, kolik bude místopředsedů Sněmovny. Jejich volba se uskuteční vzhledem k zákonné lhůtě patrně až v pátek.
Vondráčkovo zvolení by mohlo být poměrně hladké, je jediným kandidátem. Ačkoli volba bude tajná, podporu mu vedle poslanců ANO přislíbily také kluby Pirátů, SPD Tomia Okamury a KSČM. Ve 200členné Sněmovně by tedy mohl Vondráček získat až 137 hlasů. Další hlasy by teoreticky mohli dodat sociální demokraté, kteří ale zatím svůj postup při volbě předsedy neprobírali. O místo v čele dolní komory se chtěl původně ucházet také předseda ODS Petr Fiala. Svoji kandidaturu minulý týden ale zrušil.
Policie znovu požádala Sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka
Policie zaslala do Sněmovny novou žádost o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Opětovné vydání obou politiků v kauze padesátimilionové dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo nejspíš podpoří poslanci KDU-ČSL, ODS, ČSSD, Pirátů a TOP 09. Se spisem se nejprve chtějí seznámit zástupci STAN, KSČM nebo hnutí SPD. Babiš postup policie očekával, zkritizoval jeho rychlost. Podle něj to dokazuje, že z něj "má korupční systém ohromný strach".
Sněmovna oba poslance vydala ke stíhání letos v září. Pro Babišovo vydání hlasovalo 123 ze 134 přítomných poslanců, proti byli čtyři. Faltýnkovo vydání podpořilo 120 ze 133 přihlášených poslanců, proti jich bylo pět. Poté, co znovu získali poslanecký mandát v říjnových volbách, však bylo jejich trestní stíhání přerušeno. O jejich vydání nyní bude muset znovu rozhodnout Sněmovna v novém složení. Babiš i Faltýnek jakékoliv obvinění dlouhodobě odmítají.
Na úvod Zemanovy návštěvy ruský web chválil sovětskou invazi
Československo by mělo být Sovětskému svazu vděčno za rok 1968, zdůraznil web ruské armádní televize Zvezda, řízené ruským ministerstvem obrany. Uvedl to v článku zveřejněném právě na úvod oficiální návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek se proti materiálu ostře ohradil.
"Podmínkou zlepšení vztahů mezi ČR a Ruskem je, aby ruská média spojená s vládními institucemi nezveřejňovala stanoviska, která jsou hrubým překroucením a dezinterpretací událostí roku 1968 v ČSSR. Nechceme poslouchat (číst), že jsme v roce 1968 čelili Západem organizovanému puči," zareagoval ministr zahraničí ČR Lubomír Zaorálek. Ten v minulosti při podobných příležitostech připomínal, že v roce 1993 jasně odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy tehdejší prezident Boris Jelcin, nynější prezident Vladimir Putin uznal morální odpovědnost Ruska za rok 1968 v roce 2006.
Policie: Pád Jana Třísky z Karlova mostu byl nešťastná náhoda
Policie odložila prošetřování úmrtí herce Jana Třísky. Při prověřování tragického zářijového pádu z Karlova mostu do Vltavy nezjistila trestný čin a věcí se nebude dál zabývat. ČTK to dnes řekl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.
Úmrtí osmdesátiletého herce bylo podle prvních zjištění policie pravděpodobně nešťastnou náhodou. "Prošetřování této události ukončili kriminalisté prvního policejního obvodu 9. listopadu odložením, neboť se v dané věci nejedná o podezření z trestného činu a věc nelze vyřídit jinak," uvedl Hulan. Policisté prošetřovali případ od pádu 23. září. Třísku po pádu a několika minutách ve studené vodě vytáhli cestující lodi, která plula okolo. Lékaři ho uvedli do umělého spánku, za necelé dva dny však v Ústřední vojenské nemocnici zemřel. Třískovi se podle herce a režiséra Jiřího Mádla vymstil rituál, kdy chodil na staletý kamenný most opředený legendami čerpat sílu před natáčením každého nového filmu. Pod Mádlovým vedením mělo pár dní poté začít natáčení filmu Na střeše s Třískou v hlavní roli. Film se začne točit na jaře v novém obsazení a bude poctou Třískovi.
Ministerstvo zvažuje zavedení koncesí na nejvytíženějších tratích
Ministerstvo dopravy zvažuje možnost zavedení koncesního modelu na železnici. Zatímco nyní stát na většině tratí dopravci za provoz vlaků doplácí, na nejvytíženějších tratích, kde se provoz komerčně vyplatí, by mohli dopravci za možnost provozovat zde dopravu naopak platit státu. Na Žofínském fóru to řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.
V současnosti je o tomto principu možné uvažovat pouze na trase mezi Prahou a Ostravou, do budoucna ale přichází v úvahu i spojení mezi Prahou a Brnem, uvedl Čoček. Trať z Prahy do Ostravy je prvním spojením v Česku, kde byla zavedena konkurence železničních dopravců. To přineslo zlepšení služeb pro cestující a snížení cen jízdenek, na druhou stranu ale množství vlaků konkurenčních dopravců z trasy téměř vytlačilo nákladní dopravu.
Víc než polovina českých firem je ve ztrátě a neplatí daň z příjmu
V posledních pěti letech v Česku ubývá firem, které státu neodvádějí daň z příjmů, stále ale tvoří mezi podnikateli nadpoloviční většinu. Roste naproti tomu podíl podniků, které na dani z příjmů ročně státu odvedou víc než milion korun. Uvedla to dnes poradenská společnost Bisnode. Za posledních pět let podíl podniků, které jsou ve ztrátě a neodvádějí tak daň z příjmu, klesl o osm procentních bodů na 52 procent, uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Současně podle ní roste počet subjektů, které daně odvádí. "Daň z příjmu do sta tisíc korun odvádí každá čtvrtá firma ze sledovaného vzorku. Sto tisíc až jeden milion korun platí necelých 15 procent společností a milion až deset milionů na dani z příjmu do státního rozpočtu odvede přes šest procent společností," dodala Štěpánová.
Propuštění českých rukojmí v Libanonu dojednal bratr ministra Pelikána
Výměnu libanonského agenta Alího Fajáda za pětici Čechů unesených v Libanonu vyjednal arabista a starší bratr ministra spravedlnosti Petr Pelikán. O výměně nejen vyjednával, ale při výměně také vyčkával v Bejrútu jako pojistka pro tamní vládu. Píše o tom server Aktuálně.cz na základě informací od čtyř vysoce důvěryhodných zdrojů. Ministrův bratr je světově uznávaným arabistou a v Libanonu nějaký čas i studoval, výhodou bylo i jeho muslimské vyznání, píše web. Pověřovací dokument podepsal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
Před Pelikánovým starším bratrem se o propuštění Čechů snažila česká diplomacie a tajné služby včetně Vojenského zpravodajství, které mělo mezi unesenými svého agenta. Vyjednávání ale nešlo hladce a v době, kdy do případu vstoupil arabista Pelikán, byly navíc tajné služby mezi sebou rozhádané a spolupráce vázla, uvádí web.
Průzkum: Jen čtyři procenta mladých lidí nepijí alkohol
Mezi lidmi od 18 do 30 let jsou jen čtyři procenta abstinentů, zatímco 90 procent mladých Čechů pije alkohol minimálně jednou měsíčně. Ukázal to říjnový průzkum agentury Ipsos pro likérku Stock Plzeň Božkov. Piva se alespoň občas napije 72 procent dotázaných, vína 65 procent, tvrdý míchaný alkohol stejně jako radlery a pivní mixy konzumuje 46 procent mladých.
Spotřeba alkoholu v Česku je podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu stále vysoká a nadměrná konzumace ohrožuje zdraví i kvalitu života. Za zvláště alarmující považují to, kolik zkušeností s alkoholem mají v Česku mladiství i jak je společnost vůči pití alkoholu tolerantní.
Češi loni utratili za knihy 7,8 mld Kč, meziročně o 4 pct více
Za knihy se loni v Česku utratilo 7,8 miliardy korun včetně DPH, o 300 milionů korun, tedy o čtyři procenta více než rok předtím. Odhadovaný obrat uvedl Svaz českých knihkupců a nakladatelů ve své výroční zprávě, kterou poskytl ČTK. V číslech jsou započteny i tržby za audioknihy a e-knihy. Prodej elektronických knih rostl loni rychleji než prodej knih fyzických, a prodalo se přes milion e-knih. Meziroční růst obratu o 37 procent zaznamenal trh s audioknihami.
Loni ale podle svazu vyšlo nejméně knižních titulů od roku 2006 a propad počtu vydaných titulů z roku na rok byl rekordní. Svaz s odvoláním na údaje České národní bibliografie počet loni vydaných titulů odhaduje na zhruba 15.500 titulů s datováním 2016. Je to zhruba o 1100 méně než titulů s datováním 2015.
Literární pouť připomene odkaz básníka Jana Zahradníčka
Poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku přivítá v sobotu vůbec poprvé literární pouť. Její program bude věnován především odkazu básníka a překladatele Jana Zahradníčka. Součástí poutě budou mše, semináře a besedy, řekl ČTK koordinátor kulturních akcí na Velehradě Petr Slinták.
Na Velehradě se bude debatovat jak o Zahradníčkově životě, tak o jeho díle. "Představena bude mimo jiné kniha Leopoldovský sešit poezie vydaná letos Moravskou zemskou knihovnou," uvedl Slinták. Účast na akci podle něj přislíbil i literátův syn Jan Jakub Zahradníček. Návštěvníci pouti se budou moci seznámit i s další křesťansky zaměřenou literaturou.
Nová výstava líčí cestu Moravy od Habsburků do Evropské unie
Cestu Moravy z Rakouska-Uherska do Evropské unie sleduje nová expozice Moravského zemského muzea v Brně. Moravu líčí jako středoevropskou křižovatku. Pozornost věnuje politickému, kulturnímu i sociálnímu vývoji ve 20. století i v posledních letech. Posledním motivem filmového sestřihu, který výstavu uzavírá, je odhalení sochy Jošta Lucemburského v Brně v roce 2015.
Expozici na 800 metrech čtverečních tvoří tři stovky předmětů, většinou ze sbírek Moravského zemského muzea. Technické muzeum zapůjčilo jízdní kolo ze Zbrojovky Brno a skútr Čezeta, populární v 60. letech. Největším exponátem je práškovací letoun Zlín Z-37 Čmelák, zavěšený u stropu vstupní síně. Podle vedoucího historického oddělení Jana Břečky je podobných výstav věnovaných soudobým dějinám málo. Přitom třeba pro školní výpravy a výuku dějepisu jsou podle něj důležité. Dosud muzeum mapovalo ve stálých expozicích v Dietrichsteinském paláci dějiny Moravy od pravěku do středověku. Teď by chtělo pokrýt celou historii země.
Počasí ve středu
Polojasno až skoro jasno. Ráno a dopoledne až zataženo a na severu a severovýchodě ojediněle slabý déšť. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C.