Denní souhrn zpráv

Ustavující schůze Sněmovny potrvá nejméně tři dny

Ustavující schůze Sněmovny potrvá nejméně tři dny. Začne v pondělí. Předsedu dolní komory však budou poslanci volit pravděpodobně ve středu, místopředsedy až ve čtvrtek, nebo dokonce v pátek. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl po dnešním prvním jednání sněmovní volební komise její nově zvolený předseda Martin Kolovratník (ANO). Komise bude při ustavující schůzi volby zajišťovat.

Ve středu komise vyhlásila lhůtu pro podávání návrhů na kandidáty na předsedu Sněmovny a členy mandátového a imunitního výboru. Kluby na to budou mít čas do pondělního podvečera. S tímto termínem Kolovratník seznámí poslance v pondělním zahajovacím bloku ustavující schůze. Při něm budou poslanci zejména skládat slib a zřídí mandátový a imunitní výbor.

ODS, lidovci, STAN a TOP jdou do ustavení Sněmovny v jednom bloku

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se sdružily do uskupení Demokratický blok, aby společně postupovaly při pondělním ustavení Sněmovny. Novinářům jejich zástupci řekli, že nebudou do čela dolní komory volit Radka Vondráčka z hnutí ANO, požadují dvě místa místopředsedů Sněmovny a vedení sedmi výborů. Předseda ODS Petr Fiala nebude kandidovat proti Vondráčkovi.

Podle šéfa poslanců STAN Jana Farského dostali nabídku účastnit se bloku i sociální demokraté a Piráti. V tom případě by blok měl sílu 85 mandátů. Demokratický klub má ve dvousetčlenné Sněmovně 48 mandátů. Fiala, který chtěl kandidovat do čela Sněmovny, nyní takový krok považuje za bezpředmětný, nechce asistovat dohodě mezi hnutím ANO, komunisty a SPD. Hnutí ANO podle předsedů zúčastněných stran není schopno dojít k dohodě a vede matoucí jednání. "Vypadá to, že ANO bude obstruovat jednání samo svojí neschopností," uvedl k pondělní schůzi šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Podmínky kandidatury na Hrad nesplnilo 11 uchazečů

Ministerstvo vnitra napsalo 11 uchazečům o účast v prezidentských volbách, že nesplňují zákonné podmínky, které již nemohou napravit. Chybí jim podpisy občanů či členů Parlamentu nebo kandidaturu podali pozdě. Jde o méně známé uchazeče o Hrad. Vyplývá to z výzev a sdělení, které ministerstvo zveřejnilo na svých webových stránkách. Do prezidentských voleb se tak pravděpodobně zapojí devět lidí, kteří svou kandidaturu a podporu veřejně oznámili v uplynulých týdnech.

Šest z 11 uchazečů nejenže nemá potřebné podpisy, ale nesplnili ani další formální požadavky, neuvedli třeba svůj věk, zaměstnání či bydliště. Jeden z uchazečů také nepřipojil prohlášení kandidáta a dalším chybí zmocněnec. Na odstranění těchto chyb mají čas do 23. listopadu. Doplňovat chybějící podpisy ale již podle ministerstva vnitra nemohou. O vyřazení či přijetí kandidátních listin ministerstvo rozhodne až 24. listopadu. Nesplnění zákonné podmínky, kterou již nemohou napravit, vnitro uvedlo o Petru Blahovi, Danielu Felkelovi, Oldřichu Fialovi, Romanu Hladíkovi, Terezii Holovské, Liboru Hrančíkovi, Davidu Chadimovi, Anně Kašné, Martinu Ludačkovi, Karlu Světničkovi a Josefu Tomanovi.

Část příspěvku na živobytí se od prosince bude dávat v poukázkách

Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku, budou od prosince dostávat část dávky v poukázkách. V nich jim mohou úřady práce vydat zhruba třetinu až dvě třetiny částky. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva práce Petr Habáň. Změnu do novely o hmotné nouzi prosadili poslanci.

Poukázky se dají využít na nákup potravin, drogistického zboží a dalších výrobků. Není možné za ně pořídit alkohol a cigarety. V poukázkách lidé od prosince dostanou 35 až 65 procent dávky. Úřad práce dá příjemcům i seznam obchodů, které budou poukázky přijímat. Úředníci stanoví také termíny, kdy si lidé budou moci novou formu podpory vyzvednout.

ČR se během předsednictví v Radě Evropy postavila za práva dětí

Česká republika během půlročního předsednictví Výboru ministrů Rady Evropy upozornila na problém dětských detencí a přihlásila se tím k ochraně práv nezletilých. Mediálně nejviditelnější událostí předsednictví však byl projev prezidenta Miloše Zemana, v němž vyzval Ukrajinu, aby se s Ruskem domluvila na kompenzacích za poloostrov Krym. V komentářích pro ČTK to uvedli analytici Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Předsednictví jednoho z vrcholných orgánů Rady Evropy rotuje mezi 47 členskými státy podle abecedy. Česko ho nyní předává Dánsku.

Mezi prioritami českého předsednictví byla ochrana práv ohrožených a znevýhodněných skupin. Česko se během předsednictví zaměřilo také na lepší vymahatelnost práva, podporu reforem veřejné správy nebo rozšíření výchovy k respektu lidských právům.

GfK: Podíl zboží prodávaného ve slevách v ČR vůbec poprvé klesl

Podíl zboží prodávaného ve slevách v Česku letos vůbec poprvé za posledních 15 let klesl. I přesto činí u baleného rychloobrátkového zboží 46,3 procenta, což je meziročně o půl procentního bodu méně. Je to však stále nejvíce v Evropě. Cena už také není pro Čechy hlavní faktor pro výběr zboží. Na tiskové konferenci Svazu obchodu a cestovního ruchu to řekl ředitel výzkumné společnosti GfK Czech Tomáš Drtina.

V roce 2013 byl podíl zboží prodaného v akcích 42,8 procenta, v roce 2015 už 46,2 procenta. Český maloobchod nyní zažívá příznivé období. Těží z pozitivního stavu celé české ekonomiky a z aktuálního vývoje nákupního a spotřebního chování. Rostoucí příjmy i pozitivně naladěné spotřebitelské klima podle něj přispívají k růstu maloobchodních výdajů populace. Stále větší počet lidí již neupřednostňuje jen nejlevnější zboží, ale vyhledává kvalitu, vyplývá z údajů GfK.

Zemřela novinářka a překladatelka Švejka Ruth Bondyová

Ve věku 94 let v úterý zemřela izraelská novinářka, spisovatelka a překladatelka českého původu Ruth Bondyová. Informoval o tom Židovský tiskový a informační servis. Jako pražská Židovka Bondyová za války prošla terezínským ghettem, rodinným táborem v Osvětimi i odklízením trosek v Hamburku.

V roce 1948 odjela do Izraele, kde zahájila svou kariéru. Během třiceti let přeložila asi 40 děl české literatury do hebrejštiny, včetně Dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška, knihy Fimfárum od Jana Wericha, většinu děl Karla Čapka, Milana Kunderu a Bohumila Hrabala. V Izraeli obdržela několik ocenění a byla první ženou-publicistkou, jíž byla udělena v zemi prestižní Sokolovova cena. V Izraeli byla Bondyová známá hlavně jako sloupkařka ze stránek páteční přílohy jednoho z nejčtenějších izraelských deníků Davar. Proslavila se také řadou autorských děl, včetně biografie Potulné kořeny, Jakob Edelstein, Víc štěstí než rozumu nebo souboru vzpomínkových povídek Drobné útěchy. Tradiční kuchyni českých a moravských Židů přiblížila v knize Boží hody a jejich mluvu zas v Mezi námi řečeno.

Sdružení: Dozor u potravin je kvalitní, kromě medu

České dozorové potravinářské orgány jako jsou Státní veterinární správa a Státní zemědělská potravinářská inspekce pracují kvalitně. Výjimkou je jejich činnost v oblasti kontroly medu, kde dlouhodobě dochází k falšování této komodity. Novinářům to řekl předseda správní rady Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal.

Podle něho se falšovaný med po velkých řetězcích přesouvá i na farmářské trhy. Stát tak místo hledání systémového řešení preferuje teoreticky dočasnou variantu, kdy nabádá spotřebitele k tomu, aby si kupovali med od svých známých a nikoliv v obchodních řetězcích. Stav, kdy ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) doporučuje nákup medu od známých, není podle Dupala ideální. "Je to samozřejmě z hlediska trhu náhradní řešení a nikoliv cílové," dodal předseda. Med je spolu s vínem jednou z nejvíce falšovaných komodit na českém trhu. Podle Jana Pivoňky z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze jde ale o evropský problém. Navíc jsou testy na zjištění některých enzymatických aktivit v medu drahé, navíc nemusí být průkazné. A to, že se nic neprokáže, neznamená, že se med nefalšoval, ale že falzifikátor byl chytrý, dodal Pivoňka.

Vědci zkoumají vzácnou poruchu spánku, hledají dobrovolníky

Vědci ze Spánkové laboratoře Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají vzácnou poruchu spánku, která může souviset s výskytem Parkinsonovy nemoci. Jde o poruchu, během níž člověk ve spánku kupříkladu dělá prudké pohyby. Hledají dobrovolníky pro mezinárodní studii. ČTK o tom informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka. NUDZ sídlí v Klecanech u Prahy.

Konkrétně se jedná o poruchu zvanou RBD, člověk při ní ve spánku například dělá prudké pohyby nebo křičí, trpí jí až dvě procenta lidí. Běžně jsou ve spánku svaly člověka "odpojeny", jedná se o takzvanou svalovou atonii. V případě RBD je ale svalová atonie narušena, proto k pohybům dochází. "Během nočních epizod RBD tak může dojít ke zranění nemocného, pádu z lůžka nebo zranění partnera, se kterým nemocný sdílí lůžko," dodala vedoucí lékařka spánkové laboratoře Jitka Bušková.

Pražští policisté objasnili promlčenou vraždu starou 33 let

Pražská policie objasnila díky otisku dlaně vraždu starou 33 let. Pachatele, který v hlavním městě uškrtil jiného muže, nelze potrestat, protože případ je promlčený. Muž se k činu přiznal. V tiskové zprávě o tom informoval policejní mluvčí Jan Daněk. Dopadený muž se podle něho nejprve snažil kriminalisty přesvědčit, že s vraždou nemá nic společného. "Pak se ale začal do své výpovědi zaplétat, až se po chvilce k činu doznal. Také uvedl, že měl celá ta léta strach přijet do Prahy, aby nebyl dopaden," popsal mluvčí.

Vražda se stala v listopadu 1984 na Barrandově. Pachatelem byl podle policie tehdy třiadvacetiletý mladík ze středních Čech, který přijel do Prahy na schůzku s dívkou. Protože nestihl zpáteční vlak, přijal pozvání k přespání od muže, který ho oslovil na Hlavním nádraží. V bytě se muži poprali a mladík svého hostitele uškrtil. Na místě zanechal otisk dlaně, který nyní při kontrole daktyloskopických stop z neobjasněných trestných činů ztotožnili jihomoravští policejní technici s otisky pachatele, jenž se mezitím dopustil jiné trestné činnosti.

Počasí

Zataženo nízkou oblačností nebo mlhy, ráno a dopoledne i mrznoucí. Místy jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C.