Denní souhrn zpráv
Drahoš má 142.000 podpisů od občanů, odevzdal kandidaturu
Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš pro svou kandidaturu na prezidenta získal přes 142.000 podpisů občanů. Kandidaturu dnes odevzdal na ministerstvu vnitra. Drahoš řekl, že sebral více než 157.000 podpisů, část z nich jeho tým kvůli nesrovnalostem vyřadil.
Termín na odevzdání kandidatury ministerstvu vnitra je do 7. listopadu. Dosud tak učinili bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, textař a podnikatel Michal Horáček, hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig, šéf Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek a lékař a aktivista Marek Hilšer. Podle ministerstva vnitra kandidátní listinu s podporou poslanců podal i další kandidát, jeho jméno ale zatím není známo. Dva další zájemci o Hrad vnitru nedoložili potřebné podpisy.
Babiš si neumí představit vládu bez důvěry celé volební období
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si nedokáže představit, že by vláda bez důvěry fungovala celé čtyřleté volební období. Ve vyjádření pro ČTK tak reagoval na výroky prezidenta Miloše Zemana, který naznačil, že by kabinet hnutí ANO vládl, přestože by ve Sněmovně nezískal důvěru. Babiš v úterý dostal od Zemana pověření jednat o sestavení vlády, v pátek vyjádřil přesvědčení, že jeho kabinet důvěru získá.
"Mým cílem je sestavit vládu odborníků a uděláme všechno pro to, aby důvěru získala. Ve volbách jsme dostali hlas jednoho a půl milionu voličů a zasloužíme si dostat šanci ukázat, co umíme," uvedl rovněž Babiš. Už dříve řekl, že chce vytvořit menšinový kabinet, ve kterém by kromě členů ANO byli i nestraničtí experti.
ODS shání podporu pro Fialu, Zeman prý kreativně vykládá Ústavu
Prezident Miloš Zeman kreativně vykládá Ústavu ve prospěch předsedy ANO Andreje Babiše, když mluví o možnosti, že by mohl vládnout menšinový kabinet ANO i bez důvěry Sněmovny. Na tiskové konferenci tořekli představitelé ODS. Podle nich je jediná cesta, jak zastavit spolupráci Zemana s Babišem, zvolení předsedy ODS Petra Fialy za předsedu Sněmovny. Občanští demokraté o tom chtějí jednat s ostatními sněmovními frakcemi, i když některé z nich už vyjádřily podporu kandidátovi ANO Radku Vondráčkovi.
Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov naznačil, že by mu nevadilo, kdyby Babišův kabinet nezískal ve Sněmovně důvěru a že by ho nechal vládnout i navzdory tomu. "V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky? A o mně je známo, že používám Ústavu České republiky tvůrčím způsobem," řekl.
ČNB zlepšila odhad vývoje veřejných financí
Česká národní banka pro letošní rok zlepšila odhad vývoje veřejných financí. Očekává přebytek 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v předchozím odhadu ze srpna počítala s přebytkem jedno procento. Pro rok 2018 počítá rovněž s přebytkem 1,4 procenta a pro rok 2019 s 1,5 procenta. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které zveřejnila ČNB.
Loni veřejné finance skončily v přebytku 0,7 procenta HDP, což byla jedna z nejlepších hodnot v EU. Ta požaduje, aby schodek veřejných financí byl pod třemi procenty HDP. Ministerstvo financí počítá v červencové prognóze letos s přebytkem veřejných financí 0,4 procenta HDP.
Systém penzí je v nejlepším stavu od r. 2008, dluh klesl na 4 mld
Český důchodový systém je v nejlepší kondici za posledních devět let. Jeho schodek letos dál klesal. Na konci září činil 4,11 miliardy korun. Na konci loňska deficit přesahoval ještě 16 miliard a letos v pololetí 7,5 miliardy. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Za zlepšováním stavu je ekonomický růst s rekordní zaměstnaností a rostoucími výdělky, odvody tak platí víc lidí z vyšších mezd a platů. Podle návrhu státního rozpočtu by se systém penzí v příštím roce mohl dostat do přebytku.
Na důchody se vydává dlouhodobě víc peněz, než kolik se na ně vybere. Systém je tak léta v minusu. Naposledy byl v přebytku před krizí. V roce 2008 do něj přiteklo o šest miliard víc, než se z něj na penze vyplatilo.
Zemědělci letos za hlavní produkci utrží 84,5 mld. Kč, mírně víc
Zemědělským podnikům v Česku letos podle odhadu jejich svazu stoupnou tržby za hlavní produkci o 400 milionů na 84,5 miliardy korun. Nejvíc peněz dostanou za mléko, za ním následují obilí, řepka a jatečná prasata. V součtu půjde o mírně nadprůměrný výsledek, uvedl na dnešním zasedání výboru Zemědělského svazu ČR ve Větrném Jeníkově předseda svazu Martin Pýcha. Zároveň řekl, že přes zlepšení nepovažuje letošní výkupní ceny mléka za dostatečné.
Průměrná úroveň tržeb za rozhodující zemědělské komodity na území České republiky se podle výpočtů svazu od roku 2000 do loňska pohybovala kolem 83 miliard Kč. Rekordní příjmy převyšující 90 miliard Kč vykázaly zemědělské podniky ve čtyřech letech 2001, 2011, 2013 a 2014. Naopak nejméně peněz utržily v roce 2009, kdy jejich tržby zůstaly pod 70 miliardami Kč.
Třetina Čechů pracuje na směny, je to pátý nejvyšší podíl v EU
Na směny loni v Česku pracovalo 29 procent zaměstnanců, což je pátý nejvyšší podíl v EU. Nejvíce je tato praxe rozšířená v Chorvatsku s podílem 38,7 procenta, dále pak ve Slovinsku, Polsku a Slovensku. Nejnižší podíl má Francie s 6,8 procenta, přičemž průměr EU činí 18,8 procenta. Vyplývá to z dat, která zveřejnil Český statistický úřad. Práci ve směnném provozu vykonávalo loni v ČR 1,2 milionu lidí.
Rozsah práce na směny je v prvé řadě určen charakterem zaměstnání. Často jde o zaměstnance ve službách a prodeji, kde pracuje na směny každý druhý. Podobné je to i u obsluhy strojů. Mezi řemeslníky a opraváři funguje ve směnném provozu každý třetí zaměstnanec. Například řídící pracovníci fungují ve směnném režimu jen zřídka. Nejvyšší směnnost vykazuje dlouhodobě Ústecký kraj, ve kterém je téměř dvojnásobně vyšší než v Praze. Zatímco Pražanů pracuje na směny pětina, v Ústeckém kraji jde o dvě pětiny zaměstnanců. Rozdíly souvisí s odvětvovou a profesní strukturou v daných krajích.
V 70 letech zemřel skladatel a bývalý šéf ČF Václav Riedlbauch
V 70 letech zemřel v pátek ráno v pražské nemocnici hudební skladatel, kulturní manažer, někdejší ředitel České filharmonie a bývalý ministr kultury Václav Riedlbauch. ČTK to oznámila jeho manželka Yvetta Koláčková. Riedlbauch zemřel po ročním boji se zákeřnou nemocí, uvedla. Riedlbauch byl kromě působení v mnoha kulturních institucích také pedagogem, učil na Hudební fakultě AMU, vedl do poslední chvíle katedru managementu kultury na VŠE.
Riedlbauch se narodil 1. dubna 1947. Po absolutoriu Pražské konzervatoře a studia skladby na Akademii múzických umění v Praze pedagogicky působil na Pražské konzervatoři, poté na katedře skladby Hudební a taneční fakulty AMU, kterou v letech 1990 až 2004 vedl. Je autorem řady komorních a orchestrálních skladeb, jeho celovečerní balet Macbeth se na Nové scéně Národního divadla hrál od roku 1984 po šest sezon. Riedlbauch obdržel řadu ocenění ve skladatelských soutěžích.
Zájemci si mohou prohlédnout reprezentační prostory Hradu
Pražský hrad v pátek a sobotu mimořádně zpřístupní návštěvníkům své reprezentační prostory. Lidé si mohou prohlédnout některé salonky jižního křídla Nového paláce, které byly v létě zrekonstruovány. Dostanou se i do dalších sálů Nového paláce, které nejsou běžně přístupné a které slouží nejvýznamnějším protokolárním a společenským událostem.
Ze zrekonstruovaných prostor zájemci uvidí v nové podobě slavnostní schodiště v Matyášově bráně, Šatnu, Vstupní salon, Trůnní sál a Brožíkův salon, kde prezident například jmenuje vládu nebo přijímá velvyslance a cizí hlavy státy. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka obnova sálů navázala na prvorepublikový vzhled reprezentačních prostor za prvních československých prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše.
Režisér Jiří Svoboda točí televizní film o Rašínovi
Ke stému výročí vzniku Československa uvede příští rok Česká televize film věnovaný politikovi Aloisi Rašínovi (1867-1923), který nyní natáčí autor scénáře a režisér Jiří Svoboda. Interpretaci událostí, které významnému milníku našich dějin předcházely, sestavil do dramatického příběhu, který přiblíží události související s vyhlášením samostatného státu.
Prvního československého ministra financí Aloise Rašína hraje Ondřej Vetchý, do role ministerského předsedy Karla Kramáře byl obsazen Miroslav Donutil. Jejich manželky ztvární Zuzana Stivínová a Lenka Vlasáková, v dalších rolích se objeví například Viktor Preiss a Petr Štěpán.
Václavské náměstí oživí na 2 měsíce výstava snímků tohoto místa
Na Václavském náměstí v Praze je vidění 15 panelů s fotografiemi, kresbami i citacemi, které kolemjdoucím představují minulost, současnost i budoucnost tohoto významného pražského místa. Výstavu pořádá hlavní město se společností Medialogue a lidé si ji mohou prohlédnout do 29. prosince. "Výstava ukáže Pražanům i turistům, jak bohatá, pestrá a zajímavá historie Václavského náměstí opravdu je. Navíc upozorní na řadu věcí, které možná ani sami Pražáci neznají," uvedl její autor a ředitel Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Šefců.
Veřejnost se prostřednictvím expozice seznámí s tím, jak se vyvíjela podoba náměstí, které vzniklo v roce 1348. K vidění budou i snímky archeologických nálezů z výkopů na Václavském náměstí nebo různých kuriozit, jako například alegorického vozu ve tvaru křižníku Aurora, který náměstím projel v roce 1960. Návštěvníci se také dovědí něco více o trolejbusech, které po náměstí krátce jezdily. Vedle toho budou vystaveny soudobé fotografie náměstí. Budoucnost náměstí naznačí vystavené plány jeho úprav z architektonického ateliéru Jakuba Cíglera.
Nejzajímavější loutkové inscenace proletí Prahou
Na tři dny se pražské Divadlo Minor stává pomyslným loutkářským hnízdem, do kterého se slétnou loutkáři z celé České republiky se svými nejinspirativnějšími inscenacemi, aby potěšili dětské i dospělé diváky. V pátek tam začíná 27. ročník přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem - vyvrcholí v neděli udělením ceny Erik nejlepší loutkové inscenaci uplynulé divadelní sezony.
Podle Kláry Konopáskové z časopisu Loutkář budou v Minoru uvedeny inscenace vzniklé v Praze, Brně, Liberci, Plzni, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou či v Malovicích. "Jde o přehlídku tvorby statutárních, studentských, nezávislých i amatérských loutkářů," řekla ČTK. Ti nejmenší mohou přijít na pohádku Sůl nad zlato, kterou uvede soubor Buchty a loutky, nebo na tradiční japonský příběh, doprovázený živou hudbou, z dílny Studia DAMÚZA. O něco málo starším dětem je určena například inscenace studentů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, kteří netradičními loutkami odehrají pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký, nebo hudebně-loutková výprava za rumunskými příběhy divadla Continuo nazvaná Murgila a Zorila. Starším a dospělým divákům je určena krvavá komiksová jízda GOON: Krvavá pomsta! od souboru IDDQD.
Český model olympijských parků začne fungovat i ve světě
Olympijské parky, které při hrách v Soči a v Riu de Janeiro fungovaly v České republice, by měly vznikat také v jiných zemích. Projekt založený na českých zkušenostech schválil výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru, který na zasedání Asociace národních olympijských výborů (ANOC) v Praze prezentoval novou značku Olympijský festival. Několik států by se v rámci pilotního projektu mělo zapojit už při únorových zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu.
Premiéru měl v roce 2014 olympijský park v Praze na Letné. Fanoušci tam mohli nejen sledovat přímé přenosy ze soutěží v Soči, ale mohli si také vyzkoušet různé zimní sporty a setkat se s úspěšnými reprezentanty. Loni při letní olympiádě v Riu vedle hlavního parku na Lipně fungovaly také parky v Pardubicích, Ostravě a Plzni. Dohromady je navštívil zhruba milion lidí, tři čtvrtiny z nich byly rodiny s dětmi.
Počasí v sobotu
Polojasno až jasno. Nejvyšší teploty 10 až 14 °C.