Denní souhrn zpráv
Sobotka zakončí bilancování své vlády s vicepremiéry
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden zakončí bilancování s členy vlády schůzkami s vicepremiéry Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a Richardem Brabcem (ANO).
S Bělobrádkem, který má jako místopředseda vlády na starosti vědu, výzkum a inovace, se Sobotka sejde ve středu po jednání vlády v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Krátce poté bude hovořit s ministrem životního prostředí Brabcem v budově Státního fondu životního prostředí. Po absolvování obou jednání by mohla premiérovi zbývat ještě schůzka s ministryní Michaelou Marksovou(ČSSD). Podle informací ČTK z Úřadu vlády a ministerstva práce se zatím nepodařilo nalézt termín, ve kterém by se mohlo jednání uskutečnit. Příští týden je však pravděpodobně poslední příležitostí před volbami, kdy by se mohlo konat.
Zeman: Přímo volený prezident má mít širší pravomoci
Miloš Zeman by chtěl rozšířit pravomoci přímo voleného prezidenta. V pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov řekl, že hlava státu by měla mít zákonodárnou iniciativu a na některá rozhodnutí, například při udělování státních vyznamenání, by už nebyl nutný spolupodpis premiéra. Také by ztížil možnost Poslanecké sněmovny přehlasovat prezidentské veto. Nyní stačí k přehlasování 101 hlasů ve dvousetčlenné Sněmovně, podle současného prezidenta by to mělo být 120 poslanců.
Zeman už letos v březnu uvedl, že by vrátil prezidentovi právo předkládat Parlamentu zákony. Zákonodárnou iniciativu čeští prezidenti ztratili v roce 1993 za éry Václava Havla. Pokud současný prezident na začátku roku obhájí mandát, chce si v dalším volebním období zvát poslance a senátory, kteří by zákony mohli předkládat za něj. V případě zvolení chce také prosazovat povinnou volební účast a možnost voličů sestavovat si vlastní kandidátky i u parlamentních a krajských voleb.
V Národním divadle se rodina i veřejnost loučily s Janem Třískou
Ve smutečně vyzdobené historické budově Národního divadla v Praze se lidé naposledy rozloučili s hercem Janem Třískou, který tragicky zemřel 25. září ve věku 80 let. Divadlo se otevřelo už v 9:30, zástup až tří stovek lidí se táhl až po nábřeží. Půlhodinový ceremoniál zakončil sestřih z Třískových nejznámějších filmů, který sestavil režisér Jan Svěrák, a dlouhotrvající potlesk vstoje.
U katafalku s rakví byly s věnci rodiny také květinové dary prezidenta, premiéra, ministerstva kultury, České filharmonie, Dagmar Havlové, pražských divadel Na Jezerce, Na zábradlí, Archy, vinohradské scény či Národního divadla, kde Tříska začínal už jako posluchač DAMU. V čestné stráži u rakve se vystřídali mnozí jeho kolegové. Promluvil překladatel Martin Hilský i ministr kultury Daniel Herman.
Mluvčí: Volkswagen teď žádné změny ve Škodě Auto nechystá
Německý automobilový koncern Volkswagen v tuto chvíli žádné změny u své české značky Škoda Auto nechystá. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí německého koncernu. Reagoval tak na informace o přesunu části produkce Škody z České republiky do Německa.
Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier ve čtvrtek v dopise zaměstnancům uvedl, že Česká republika je a nadále zůstane domovem společnosti Škoda Auto. Upozornil ale, že firma pracuje v současné době na hranici kapacit a výrobní závody jsou plně vytížené.
Ministr vnitra Chovanec odsoudil zásah policistů v civilu v Plzni
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) odsoudil chování dvou policistů v civilu, kteří v září v Plzni mířili zbraní na řidiče, jenž na ně zablikal kvůli stylu jejich jízdy. Policejními průkazy se prokázali až po opakované žádosti řidiče, tvrdí řidičův právní zástupce, který podal trestní oznámení a zveřejnil videozáznam z auta svého klienta s částí incidentu.
Podle ministra je chování policistů viditelné na videozáznamu nepřijatelné a musí se důsledně prošetřit. Chovancovo vyjádření zveřejnilo ministerstvo na webu. Jednání svých podřízených odsoudil i krajský policejní ředitel Pavel Krákora. Věcí se podle něj policie zabývala okamžitě, ještě před medializací události. "Odbor vnitřní kontroly postup a chování policistů prošetřil a celou věc předal k vyřízení příslušnému služebnímu funkcionáři," uvedl Krákora. Policisté jsou dál ve službě.
Analytici: Výkonnost zahraničního obchodu stále pokulhává
Zahraniční obchod v srpnu potvrdil ztrátu dynamiky, částečně šlo o efekt posilující koruny. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Možné výraznější posílení koruny zůstává hlavním rizikem pro export i do budoucna. Negativně byla bilance ovlivněna dovozem ropy a zemního plynu, jejichž cena roste, dodali ekonomové. Bilance zahraničního obchodu vykázala za srpen přebytek 5,9 miliardy korun. "Vyhoupla se tak sice z červencového deficitu do kladných čísel, ve srovnání s předchozími měsíci, kdy přebytek dosahoval v průměru 20 miliard, její výkonnost stále pokulhává," uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. Také podle ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy zahraniční obchod potvrdil ztrátu dynamiky, která je meziročně patrná od začátku letošního druhého čtvrtletí.
Společnost Travel Service ovládne České aerolinie
Společnost Travel Service ovládne České aerolinie. Dohodla se současnými akcionáři ČSA aerolinkami Korean Air a státní firmou Prisko na odkupu jejich akcionářských podílů. Stát ale ještě může od smlouvy odstoupit do pěti pracovních dnů po obdržení posledního souhlasu příslušného antimonopolního úřadu v případě, že se tak rozhodne. V tiskové zprávě to sdělila společnost Travel service.
Travel Service nyní má v ČSA 34 procent akcií a po vypořádání transakcí se stane majoritním akcionářem ČSA s podílem 97,7 procenta. V případě, že by stát od smlouvy odstoupil, by firma držela v ČSA 78,7procentní podíl. Travel Service patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Necelý poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost CEFC.
V Česku přibývají nové skleníky s rajčaty, už zabírají 20 hektarů
Dvě desítky hektarů už v Česku zabírají nové moderní skleníky na pěstování malých rajčat, po kterých výrazně roste poptávka na tuzemském trhu i v zahraničí. Pěstování rajčat ve sklenících zažívá boom, řekl ČTK předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.
Investice do skleníků může snížit závislost ČR na dovozu rajčat ze zahraničí. Česko má u rajských jablíček dlouhodobě výrazně zápornou obchodní bilanci. Loni byla do tuzemska podle údajů České statistického úřadu dovezena rajská jablka v celkové hodnotě 2,776 miliardy korun a český vývoz obnášel jen necelých 370 milionů korun. Rajčata prodávaná v tuzemských prodejnách obchodních řetězců pochází hlavně z Nizozemska, Španělska, Maroka, Německa a nově i ze Slovenska, kde jejich pěstování zažívá velký rozmach.
Čeští autoři promluví o Chartě 77 na veletrhu knih ve Frankfurtu
Literární historik Martin Putna či spisovatel Jáchym Topol budou zastupovat Českou republiku na největším evropském knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem. Národní stánek letos zajišťuje Moravská zemská knihovna v Brně, veletrh začíná 11. října, uvádí tisková zpráva knihovny.
Hlavním tématem českého stánku bude Charta 77 a český underground. Kromě Putny a Topola budou ve Frankfurtu také spisovatel Eugen Brikcius nebo editor a překladatel undergroundových textů Martin Machovec. "V Chartě fungovalo něco fantastického, a to vzájemnost. Tlakem doby a režimu tam spolu pracovali například evangelíci, exkomunisti, dlouhovlasí hipíci, takže lidé, co by spolu normálně nekomunikovali," řekl signatář Charty Jáchym Topol.
Archeologové objevili na Pardubicku velké bronzové tepané vědro
Archeologové v září objevili na Pardubicku neobvykle velké bronzové vědro s tepanou výzdobou. Ke kovové nádobě je přivolal nálezce. Možná až 3000 let starý předmět archeologové vyzvedli a předali konzervátorům Východočeského muzea v Pardubicích. Místo i okolnosti nálezu nezveřejňují kvůli pokračujícím průzkumům lokality, uvedla Kateřina Procházková z muzea.
Vyzvednutá nádoba je 60 centimetrů vysoká a 56 centimetrů široká. "Jedná se o mimořádný nález, ve východních Čechách první svého druhu, a ani podobné nálezy na Moravě nebo v jižních Čechách se nemohou chlubit srovnatelnou výzdobou nebo velikostí," uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. První ohledání místa zatím nepřineslo žádnou indicii, která by osvětlila okolnosti uložení nádoby.
Muzeum Vysočiny v Jihlavě si připomene 125 let od svého založení
Ukázky z Dalbergovy sbírky ptáků, nerost lepidolit objevený poprvé na Vysočině, poháry z dvojitého stříbřeného skla, které vyrobila jihlavská firma Hugo Wolf, a řadu dalších exponátů uvidí návštěvníci v jihlavském Muzeu Vysočiny. Výstava začne v pátek 13. října, muzeum jejím prostřednictvím připomene 125. výročí svého založení.
Dalbergova ornitologická sbírka, která obsahuje 543 položek, je první přírodovědeckou sbírkou jihlavského muzea. "Tato kolekce patří díky své ucelenosti a kvalitní dokumentaci k nejcennějším sbírkám ptáků v České republice," řekla ČTK zástupkyně ředitele muzea Ludmila Moržolová. Tvůrcem sbírky je Friedrich Franz Ferdinand Egbert von Dalberg ze staré německé šlechtické rodiny. Rok po jeho smrti, v roce 1909, ji jeho syn věnoval Městskému museu v Jihlavě.
Počasí v sobotu
Převážně oblačno, místy přeháňky, na horách nad 1200 m zpočátku smíšené. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.