Denní souhrn zpráv

Školské odbory vyhlásily kvůli platům stávkovou pohotovost

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Vadí jim, že vládní koalice odkládá rozhodnutí o zvýšení platů učitelů a dalších pracovníků ve školství. Členové vlády se v pondělí shodli na tom, že chtějí učitelům přidat, ale nedohodli se na tom, od kdy a o kolik. Učitelé se proto začnou připravovat na stávku. Novinářům to řekl šéf školských odborů František Dobšík.

Odboráři trvají na zvýšení platů učitelů o 15 procent a platů nepedagogických pracovníků o deset procent, a to od listopadu. Dohromady požadují 13 miliard korun navíc. Jejich kroky podporují i ostatní svazy. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly se během následujících 24 hodin rozhodnou, zda se ke stávkové pohotovosti připojí.

Zeman: Moravskoslezský kraj si vybral čínský výrobce pneumatik

Do Moravskoslezského kraje má namířeno čínský výrobce pneumatik. Měl by tam vytvořit 1500 pracovních míst. Při návštěvy Ostravy to řekl prezident Miloš Zeman. Uvedl, že v Číně jednal s pneumatikárnou zhruba o stejné velikosti jako je firma Nexen, která bude investovat v žatecké průmyslové zóně Triangl.

Jméno investora Zeman neuvedl, o prostory v České republice se ale zajímala společnost Linglong Tire. Podle dřívějších informací by se její investice pohybovala v řádu miliard korun a mohla by být umístěna v připravované průmyslové zóně Nad Barborou v Karviné. Z vyjádření moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka (ANO) ale vyplývá, že zatím není jasné, kam v kraji by výrobce pneumatik svou továrnu umístil. Kromě Barbory se hovořilo i o průmyslové zóně poblíž mezinárodního letiště v Mošnově na Novojičínsku.

Michaláková podala stížnost na Norsko k soudu pro lidská práva

Češka Eva Michaláková, které norské úřady odebraly před šesti lety syny a nedávno ji zbavily rodičovských práv, se obrátila se stížností na Norsko na Evropský soud pro lidská práva. Soud zatím nerozhodl, zda se jejím případem bude zabývat. ČTK to řekla advokátka Michalákové Dora Boková. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) novinářům řekl, že pokud soud kauzu přijme, Česko Michalákovou ve Štrasburku podpoří.

Právníci a zastánci Michalákové mluví o tom, že žena o rodičovská práva v Norsku přišla proto, že o případu informovala ve sdělovacích prostředcích. Český rozhlas ale už dřív citoval z rozsudku norského krajského soudu, podle něhož matka využívala média na úkor soukromí svých synů. Norské úřady se k případu nevyjadřují. Podle některých médií a expertů tak není možné udělat si jasný názor jen podle stanoviska jedné strany.

Průměrná mzda v ČR v 2. čtvrtletí vzrostla na 29.346 Kč

Průměrná mzda v Česku v letošním 2. čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,6 procenta na 29.346 korun. Zaměstnanci si tak polepšili v průměru o 2074 korun. Reálně se jejich měsíční výdělek zvýšil o 5,3 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad.

Růst předčil odhady analytiků, které oslovila ČTK. Očekávali, že průměrná mzda stoupla o 6,4 až 6,8 procenta. Reálný růst odhadovali na 4,6 procenta. Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve sledovaném období meziročně o 8,2 procenta na 24.896 korun. U mužů dosáhl 27.181 korun a u žen 22.300 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší.

Obchodní inspekce: Za prodej padělků padly rekordní pokuty

Za prodej padělků uložila Česká obchodní inspekce (ČOI) ve druhém čtvrtletí pokuty v celkové výši 6,6 milionu korun. Jde o nejvyšší částku, kterou ČOI dosud za prodej výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví za jedno čtvrtletí dala. Sankcí inspektoři uložili celkem 394.

Padělky zjistila ČOI při 22 procentech kontrol, ve srovnání s prvním čtvrtletím je to o pět procentních bodů víc. ČOI to uvedla v tiskové zprávě. Ze 425 kontrol byl prodej padělků prokázán v 93 případech. Inspektoři ve 2. čtvrtletí zabavili 9332 kusů zboží, které mělo falešné ochranné známky. Celková cena originálů by činila 25,8 milionu korun.

Průzkum: Mladí dávají přednost jistotě zaměstnání před podnikáním

Čím dál více mladých lidí dává přednost jistějšímu zaměstnání před nejistotou vlastního podnikání. Důvodem jsou zajímavé nabídky zaměstnavatelů v důsledku nedostatku pracovníků na trhu práce, mladé ale odrazuje i byrokracie v podnikání. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků mezi 600 studenty.

Zatímco v roce 2013 vnímalo jistotu zaměstnaneckého vztahu 66 procent studentů, dnes je to 82 procent. Přibývá i názorů, že být zaměstnán je pohodlnější než podnikat. Lidé mířící do pracovního poměru vidí benefity i v tom, že zaměstnavatel za ně bude řešit řadu administrativních povinností, mnoho dotázaných oceňuje i snazší kariérní růst v zaměstnání. Studenti, kteří se již rozhodli podnikat, tak učinili kvůli finančnímu úspěchu, a částečně i proto, že ve svém okolí nebo rodině mají s byznysem zkušenosti.

Policisté z Česka, Slovenska a Polska zlikvidovali drogový gang

Mezinárodní tým policistů z České republiky, Slovenska a Polska zlikvidovali gang, který z léků vyráběl desítky kilogramů pervitinu týdně. V uvedených zemích bylo obviněno zatím 41 lidí, řekl novinářům ředitel slovenské elitní policejní jednotky NAKA Peter Hraško. Policisté při raziích našli vysokou částku v hotovosti a zbraň.

Výrobna drog se nacházela v Česku. V Polsku bylo v souvislosti s případem obviněno podle Hraška 30 lidí, v Česku osm. Slovenská policie obvinila organizátora a dva pobočníky slovenské větvě gangu, mezi nimi i šestapadesátiletého občana České republiky. Počet obviněných není konečný.

Lékaři a lékárníci odmítají elektronické recepty

Komory lékařů a lékárníků odmítají elektronické recepty, které mají platit od roku 2018. Jsou podle nich nepřipravené a uživatelsky nepřátelské. Chybí podle nich také prováděcí vyhláška, která by upravila podrobnosti zákona. Novinářům to řekli zástupci obou komor. Navrhují, aby byl systém spuštěn jako dobrovolný a dopracován. V Česku se vydá 60 až 70 milionů papírových receptů ročně.

Mapa nehod: Nejrizikovějším místem je křižovatka v Třemošné

Nejrizikovějším místem v Česku pro řidiče je křižovatka na silnici I/27 v katastru obce Třemošná severně od Plzně. Na konci ulice Americká se za poslední tři roky odehrálo 13 nehod. Jeden člověk tam přišel o život, dalších sedm lidí se vážně zranilo. Vyplývá to z žebříčku nejčastějšího výskytu nehod, jejichž důsledkem bylo těžké zranění či úmrtí. Sestavila jej pojišťovna Allianz, která vychází z údajů policejní databáze dopravních nehod. Přehled nezahrnuje Prahu.

Druhým nejrizikovějším úsekem je zatáčka na silnici I/11 v okrese Šumperk v Olomouckém kraji. Jihovýchodně od obce Olšany, 500 metrů před odbočkou na Bohutín ve směru jízdy do Olšan, se za poslední tři roky stalo pět nehod, z toho tři vážné. Při těchto haváriích se pět lidí těžce zranilo. Třetí je rizikový úsek v katastru obce Mohelnice, která je rovněž v Olomouckém kraji. Na křižovatce na silnici I/44 při severním výjezdu z města se stalo deset nehod, z toho tři vážné. Tři lidé zde zemřeli a jeden se těžce zranil. V přehledu 20 nejrizikovějších lokalit v Česku nejhůře dopadl Středočeský kraj, který je za období 2014 až 2016 v žebříčku zastoupen čtyřikrát. Třikrát tu jsou Jihočeský a Moravskoslezský kraj. Naopak Jihomoravský, Karlovarský, Královéhradecký kraj a Vysočina se v něm neobjevily.

Soud: Aktivisté musí centrum Klinika na pražském Žižkově vyklidit

Aktivisté z Autonomního centra Klinika na pražském Žižkově musí vyklidit objekt a uvolnit budovu i pozemky novému majiteli, Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC). Lednový rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 3 potvrdil odvolací pražský městský soud.

Podle SŽDC musí aktivisté objekt vyklidit do měsíce od písemného doručení rozsudku. Rozhodnutí soudu správa vítá. Rozsudek je pravomocný, zástupkyně Kliniky Tereza Virtová ale řekla, že se dovolá k Nejvyššímu soudu. Dovolání však samo o sobě nemá odkladný účinek. Podle aktivistů bude centrum i po rozhodnutí soudu v činnosti pokračovat.

Národní technické muzeum vystavuje plachetnici Niké

Národní technické muzeum v Praze (NTM) vystavuje jachtu Niké, kterou postavil ve sklepě panelákového bytu v Bohumíně Richard Konkolski a v polovině 70. let s ní obeplul svět. Šlo o mimořádný sportovní i cestovatelský úspěch - ve své době byla jeho plachetnice druhou nejmenší lodí, která takovou cestu zdolala, a Konkolski prvním Čechoslovákem, který ji samostatně uskutečnil. Niké bude vystavena do konce roku, což doprovodí projekce dokumentárních filmů.

Niké postavil Konkolski v roce 1968. Aby mohl na mezinárodní scéně reprezentovat socialistický stát, musel ji převést do majetku Železáren a drátoven Bohumín, kde byl členem jachetního oddílu. V červnu 1972 startoval v závodě osamělých mořeplavců přes Atlantik, kdy pak z cíle, amerického města Newport, pokračoval v sólo plavbě kolem světa. Urazil 41.000 námořních mil a plavbu ukončil v červenci 1975. O rok později se Konkolski s Niké zúčastnil dalšího ročníku závodu přes Atlantik, ze 125 přihlášených skončil druhý. Pro další plavby postavil dokonalejší loď Niké II. V roce 1982 emigroval. Podle ředitele muzea dopravy NTM Arnošta Nezmeškala jde o ukázku jeho odhodlání a nezdolné vůle. "Byl nucen za minulého režimu k naplnění svých snů nejen sám si postavit loď, ale i vybojovat mnoho bitev s úřady. Nakonec zvolil emigraci, ale zůstal vlastencem, vždy plul pod československou vlajkou," uvedl.

Studenti UMPRUM vystaví svůj nábytek v Bruselu

Studenti pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) budou vystavovat na bruselském festivalu designu. Žáci designérů Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Olgoj Chorchoj z Ateliéru produktového designu ukážou nové možnosti a pohledy na práci s ohýbanými trubkami v interiérovém designu.

Největší festival designu v Belgii Design September se uskuteční od 7. do 30. září, studenti z pražského ateliéru se na něm představí už pošesté, sdělila ČTK mluvčí školy Kamila Stehlíková. Kolekce pro výstavu nazvaná Tubbies vznikala ve spolupráci se společností Tvarmetal v letním semestru 2016/2017. Společnost vyrábí ohýbané trubky pro automobilový průmysl, zadání pro studenty bylo navrhnout bytové doplňky a nábytek.

Laureátkou Literární ceny Knižního klubu se stala Anna Vovsová

Vítězkou letošní Literární ceny Knižního klubu se stala Anna Vovsová s novelou Ladič. Prozaický debut o vině a trestu, udavačství a pomstě se prosadil v konkurenci rekordních 179 zaslaných rukopisů.

Odměnou vítězce je vydání knihy, prémie 100.000 korun a skleněná plastika ve tvaru knihy. Cenu převzala od organizátorů soutěže v zaplněném Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

Výstava představuje počátky i vývoj vojenských raket

Počátky, vývoj i nasazení vojenské raketové techniky v posledních 100 letech představuje nová výstava před generálním štábem armády v Praze. Na venkovních panelech připomíná první použití raket za první či druhé světové války, jejich další rozvoj a zabývá se třeba i rozmístěním sovětských raket v bývalém Československu. "Přestože raketový pohon byl znám už mnoho staletí, za posledních 100 let tato zbraň zaznamenala obrovský vývoj. Z nesmělých pokusů a z podpůrného prostředku se stala klíčovou zbraní moderních konfliktů," řekl při zahájení výstavy jeden z jejích autorů Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu.

Autoři výstavy uvádějí, že předchůdce raketových střel lze hledat téměř před 1000 lety na Dálném východě, kde čínští válečníci používali zápalné šípy opatřené primitivním prachovým raketovým motorkem. Později se jednoduché rakety objevily v Evropě, jejich význam ale začal narůstat až od 19. století.

Moravské zemské muzeum při oslavě 200 let představí dvě expozice

Oslavy 200. výročí vzniku Moravského zemského muzea završí v sobotu program v jeho brněnských budovách a na Zelném trhu. Veřejnosti se představí jednotlivá odborná oddělení, která si připravila různé aktivity, řekla novinářům náměstkyně ředitele muzea Eva Pánková. Lidé si také prohlédnou dvě nové výstavy - jednu dokončenou, druhou ve fázi příprav.

"Návštěvníci se v režii jednotlivých oddělení mohou těšit na rýžování zlata, určování zkamenělin, ukázku výroby knih či poznávání kosterních pozůstatků zvířat poslední doby ledové. Vyhrávat bude cimbálová i swingová muzika. Hudební vystoupení zakončí koncert brněnské filharmonie," uvedla Pánková. V den oslav se uskuteční se také slavnostní vernisáž specializované výstavy Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře i vědě. Představuje fenomén sběratelství, který vedl ke vzniku kabinetů kuriozit či přírodnin a později plnohodnotných muzeí.

Počasí

Oblačno až zataženo, zpočátku místy v Čechách, postupně na většině území občasný déšť. Odpoledne proměnlivá oblačnost a místy přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24 °C.