Mnozí zákonodárci nejsou spokojeni s podmínkami vstupu ČR do EU

Mnozí poslanci a senátoři nejsou spokojeni s některými podmínkami vstupu Česka do Evropské unie (EU). Zákonodárci za to sice české vyjednavače přímo nekritizovali, někteří se ale ohradili proti dohodnutým podmínkám, další k nim zaujali zdrženlivý postoj nebo je nechtěli komentovat s tím, že čekají na další zprávy.

Podrobnější informace očekávají hlavně od ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) a hlavního českého vyjednavače Pavla Teličky. Svobodovu informaci si na návrh ODS vyžádala přímo Poslanecké sněmovna. Zařadila ji na svůj středeční program. Mnohé zákonodárce rozhořčily hlavně zprávy o tom, že Česko má v porovnání s dalšími kandidáty dostat od EU nejméně peněz.

Šéf senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Milan Balabán (ODS) pokládá dosavadní výsledek vyjednávání za velmi špatný s ohledem na to, kolik peněz by Česko mělo od EU dostat. "My v přepočtu na (jednoho) obyvatele získáváme výrazně méně než Slovinsko," řekl. Unie nabízí Česku zhruba 70 eur na jednoho obyvatele, Slovincům o 37 eur více, i když je na tom Slovinsko ekonomicky lépe.

"Je možnost to ještě posunout v rámci závěrečného vyjednávání, ale pokud to zůstane takto, tak je ten výsledek velice špatný," prohlásil Balabán. Česko by podle něj mělo být srovnatelné spíše s Maďarskem, které má dostávat 134 eur.

Také předsedu sněmovního výboru pro evropskou integraci Pavla Svobodu (US-DEU) negativně překvapilo to, že Česko má dostat méně peněz než Slovinsko. Svoboda souhlasí s tím, že chudší země dostávají více, ovšem Slovinsko je podle něj bohatší než ČR.

Předseda sněmovního zemědělského výboru Ladislav Skopal (ČSSD) řekl, že z hlediska českých zájmů jsou podmínky, za kterých by měla být uzavřena kapitola zemědělství, určitým kompromisem, se kterým není plně spokojen. "Musíme to ale brát tak, že unie rozděluje peníze a musí i svým zemědělcům ubrat, aby přidala nám. Počítám ale s tím, že přímé platby jsou ještě otevřeny. Tam je možná kompenzace," řekl Skopal.

Předseda senátního výboru pro evropskou integraci Jiří Skalický (za US-DEU) nechtěl komentovat výsledky vyjednávání před tím, než se ve středu dozví podrobnější informace od Teličky. V souvislosti s polským rozhodnutím finišovat samostatně poukázal na to, že pro kandidátské země z visegrádské čtyřky byl výhodnější společný postup.

Nelibost v Česku vyvolaly nejen zprávy o tom, že země dostane od EU v porovnání s jinými kandidáty méně peněz. Především zemědělci se trvale bouří proti podmínkám, za nichž by měli do EU vstoupit. Už dvakrát proti tomu demonstrovali v Praze. Sněmovna by se situací v zemědělství měla zabývat počátkem příštího roku.