Verheugen potvrdil, že stanovisko EU není předmětem jednání
Evropská unie nehodlá s kandidáty jednat o většině základních bodů svého stanoviska ohledně financování rozšíření, k němuž dospěla koncem října. Ministrům zahraničí 10 kandidátských zemí to řekli v Bruselu komisař Günter Verheugen a dánský ministr zahraničí Per Stig Möller.
"Výsledek bruselského summitu EU nemůže být předmětem jednání. To platí zvláště pro délku náběhového období pro přímé zemědělské podpory, sumy vyčleněné na strukturální operace a jakoukoli žádost o postupné zvyšování příspěvků do rozpočtu," prohlásil Verheugen na společné schůzi, které se za ČR účastní ministr Cyril Svoboda.
Odmítl tak rozhodně požadavek, na kterém se v pondělí ve Varšavě shodli šéfové států a vlád kandidátských zemí, aby EU umožnila nabíhání odvodů kandidátů do společného rozpočtu v závislosti na zvyšování jejich příjmů z něj.
Nechal naopak otevřené dveře zvýšení počáteční hladiny přímých plateb pro zemědělce v nových zemích, která byla zatím stanovena na 25 procent; nezmínil se o ní ani slovem.
Někteří lidé v Evropská komisi uvažují o vyšší startovní sumě, ovšem s tím, že by její růst byl pak pomalejší. Podle jiných je to vyloučeno. "S návrhem na přímé platby už nepůjde pohnout," citoval jeden z mluvčích zemědělského komisaře Franze Fischlera.
"Čas, který máme ke skončení jednání, se krátí. Vyzývám vás proto, abyste se soustředili na ukončení procesu a nezatěžovali rozhovory o finálním balíku žádostmi, které nemají šanci uspět," prohlásil komisař v neobvykle tvrdém projevu. Zdůraznil, že "prostor pro jednání je omezený".
Po pondělní schůzi začne unie podle jeho slov připravovat poslední návrhy na adresu vstupujících členů. Předsedající Dánsko chce mít tyto "balíky" hotové do konce týdne; seznámí s nimi ostatní členské státy, ale zároveň i uchazeče, aby se neztrácel čas.
Podle ministra Möllera se mají kandidáti soustředit na dílčí finanční otázky, jako jsou zemědělské výrobní kvóty a výpočty finančních toků z rozpočtu a do rozpočtu. "Nemá cenu se zakopávat a hájit neobhajitelné," uvedl. "Je třeba se zaměřit na to, co je realisticky možné."
EU chce uzavřít rozhovory s ČR, Slovenskem, Polskem, Maďarskem, Slovinskem, Litvou, Lotyšskem, Estonskem, Kyprem a Maltou na summitu v Kodani 12. a 13. prosince, tedy za 24 dní. Do té doby musejí členské a kandidátské státy najít společnou řeč, která by podle názoru unie měla být velmi podobná její řeči. Manévrovací prostor pro vlády vstupujících zemí je tudíž minimální.