Křesťané uctili ve Svatovítské katedrále památku obětí

Ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě se v sobotu za účasti hlavy státu za zpřísněných bezpečnostních opatření uskutečnila ekumenická bohoslužba k uctění památky obětí úterního teroristického útoku proti Spojeným státům americkým. Už podruhé v tomto týdnu se výjimečně rozezněl s chrámovými zvony i největší z nich, Zikmund. Představitelé křesťanských církví v zaplněném chrámu vyjádřili v přímluvných modlitbách prosby za zemřelé a raněné, za lidi uvězněné v sutinách, za lékaře, záchranáře, hasiče a dobrovolníky, za politiky a soudce, ale i za původce teroristických činů. Kladli přitom symbolicky k oltáři rudé růže. "Cítíme lítost, smutek, obavy o lidstvo i osobní strach, ale také možná bezmocný hněv i touhu po pomstě maskovanou voláním po potrestání viníků," konstatoval katolický primas kardinál Miloslav Vlk. Zlo a nenávist nemůže být podle něj cestou, po které by lidstvo mohlo jít ve třetím tisíciletí kupředu. Tak mocné prostředky, které člověk má, musí být v rukou lásky, aby neničily svět. "Moc, zodpovědnost a láska patří k sobě. Pokud jsou rozpojeny, lidstvo je ohroženo," prohlásil kardinál Vlk.

Synodní senior Českobratrské církve evangelické Pavel Smetana považuje za nejotřesnější důsledek posledního půlstoletí, že byla česká společnost připravena o křesťanskou víru a z ní vyplývající hodnoty. Jak připomněl, americká společnost si váží čisté celoživotní lásky mezi manžely a uprostřed rodiny. "Poslední vzkazy lidí, kteří se v New Yorku před smrtí dovolali svým blízkým, byly 'miluji tě'," řekl a položil řečnickou otázku: Jak by zněl náš poslední vzkaz? Modlitby proto směřovaly rovněž k vyznání vlastních provinění a k prosbám za naději a sílu pro život všech lidí.

S prezidentem Václavem Havlem a jeho manželkou Dagmar se pietního církevního shromáždění účastnili někteří čeští politici, velvyslanec USA Craig Stapleton a stovka dalších členů pražského diplomatického sboru.