Zprávy

0:00
/
0:00

Rusnok do vlády oslovil Jana Kohouta či Marii Benešovou

Exministr zahraničí úřednické vlády a někdejší dlouholetý diplomat Jan Kohout dostal nabídku být opět šéfem diplomacie, posoudí ji v řádu dní. Kohout to řekl novinářům po setkání s nově jmenovaným premiérem Jiří Rusnokem. Do Kramářovy vily ve středu přišla také bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD). Uvedla, že také očekává nabídku být v Rusnokově vládě a že je připravena ji přijmout. Kohout uvedl, že je předčasné se vyslovovat ke sporu o velvyslance, který má prezident Miloš Zeman s odstupujícím šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Kohout byl ministrem zahraničí už v úřednické vládě Jana Fischera v letech 2009 až 2010. Končící ministr školství Fiala nabídku Rusnoka pokračovat ve funkci odmítl.

U většiny resortů je jejich obsazení předmětem spekulací. Ochoten vzít funkci ministra dopravy je i exministr ze Zemanovy vlády Jaromír Schling. Ve zdravotnictví zaznívají například jména senátorů Vladimíra Drymla a Milady Emmerové, kteří mají blízko k prezidentu Miloši Zemanovi. Emmerová řekla, že ji zatím nikdo neoslovil. Dryml na dotaz ČTK uvedl, že podle něj není vhodné se vyjadřovat k tomu, zda nabídku dostal nebo ne. Také ředitel CzechTourismu Rostislav Vondruška, který ve Fischerově vládě vedl ministerstvo pro místní rozvoj, řekl, že ho nyní nikdo s nabídkou neoslovil. Místopředseda zemanovců Radek Augustin po schůzce s Rusnokem řekl, že ve vládě nebudou členové Strany práv občanů- zemanovci. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil ČTK řekl, že s novým premiérem mluvili o podobě vlády i o jejích úkolech. "Bavili jsme se o různých lidech. Pan premiér má zhruba jasno," uvedl Zavadil bez dalších podrobností.

Rusnok nemá námitky proti Zemanovým návrhům na velvyslance

Premiér Jiří Rusnok nemá námitky proti obsazení velvyslaneckých postů v Bratislavě a Moskvě podle návrhů prezidenta Miloše Zemana. Rusnok to řekl v rozhovoru pro stanici ČRo1 - Radiožurnál. Zeman na místo velvyslankyně v Bratislavě prosazuje Livii Klausovou a jako velvyslance v Moskvě europoslance za KSČM Vladimíra Remka. Kvůli Klausové a Remkovi se Zeman dostal do konfliktu s dosavadním šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem, který tyto kandidáty odmítal. Výměna velvyslanců se proto zastavila, což práci ministerstva zahraničí značně komplikuje. Premiér v demisi Petr Nečas (ODS) je přesvědčen o tom, že by úřednická vláda otázku velvyslanců řešit neměla.

Prezident Zeman je na návštěvě Německa

Přímo zvolený prezident by neměl být druhou vládou v zemi a v neklidných politických časech by měl působit jako moderátor a usmiřovatel. V projevu při slavnostním obědě na berlínském zámku Bellevue to prezidentu Miloši Zemanovi řekl jeho německý protějšek Joachim Gauck. Zeman k tomu později před českými novináři poznamenal, že Gauckova slova nepovažuje za kritiku. Žádná podle něj při setkání s německými představiteli nezazněla a německý prezident mu prý jen popřál úspěch při řešení vládní krize v Česku. Podle zveřejněného textu Gauck uvedl, že Zeman má jako první občany zvolený prezident České republiky "vzrušující a současně obtížnou úlohu definovat roli prezidenta v souladu s jeho přímým mandátem - aniž by se přitom vytvářela druhá vládní moc". V nynější vládní krizi v Česku se podle německého prezidenta na Zemana i v Německu upírá mnoho očí.

V projevu německý prezident také přivítal, že Zeman je přesvědčeným stoupencem sjednocené Evropy, a vyzdvihl současné výborné česko-německé vztahy. "Ty nejsou žádnou samozřejmostí," připomněl Gauck s odkazem na "hrůzy spáchané německými okupačnímu jednotkami" v českých zemích a jejich "bolestivé následky pro oba naše národy". Ocenil proto iniciativy, které usilují o usmíření Čechů a Němců, včetně sudetských. Přijetím na prezidentském zámku Bellevue Zeman zahájil svou dvoudenní návštěvu Německa. Český prezident s chotí Ivanou navštívil berlínskou radnici, spolu s berlínským primátorem Klausem Wowereitem si prohlédli jeden ze symbolů německé metropole, Braniborskou bránu, a setkal se mimo jiné s kancléřkou Angelou Merkelovou. Zeman v Berlíně také řekl, že problém s obsazením míst českých velvyslanců v zahraničí bude řešit až poté, co skončí současná politická krize.

ČSSD nevylučuje hlasování o rozpuštění Sněmovny, i bez podpory

ČSSD nevylučuje, že v červenci vyvolá hlasování Poslanecké sněmovny o jejím rozpuštění, i když nebude mít jistých 120 hlasů, které jsou k tomu třeba. ČTK to řekl šéf sociálnědemokratických poslanců Jeroným Tejc, podle něhož chce však strana ještě o podpoře návrhu vyjednávat s ODS a TOP 09. Ty se však v úterý po jmenování Jiřího Rusnoka premiérem nechaly slyšet, že pro rozpuštění dolní komory ruku nezvednou. ČSSD se je bude snažit přesvědčit o tom, že obnova dosavadní koaliční vlády postavené na 101 hlasu není legitimním a správným řešením. Právě 101 hlasů v úterý nedlouho před tím, než prezident Miloš Zeman Rusnoka jmenoval, ODS, TOP 09 a LIDEM sehnaly na podporu své kandidátky na premiérku Miroslavy Němcové (ODS).

Slovenský tisk: Zeman dosadil do čela vlády svého člověka

Český prezident Miloš Zeman ignoroval vůli politických stran a vedením kabinetu pověřil svého člověka, komentoval slovenský tisk jmenování Jiřího Rusnoka novým premiérem. Jeho vláda prý nemá velkou šanci získat důvěru poslanců a prosadit státní rozpočet na příští rok. "Asi to celé ani nemohlo skončit jinak s prezidentem, který má své vlastní nevyřízené účty se stranami nalevo i napravo. Má sice právo jmenovat úřednickou vládu, jenomže bez souhlasu parlamentu se v jeho rukou toto právo mění spíše v naschvály vůči celé politické scéně," napsal list Pravda. Deník poznamenal, že ani sám Zeman možná nebere jmenování Rusnoka předsedou vlády odborníků příliš vážně. "Prezident svůj vlastní krok pravděpodobně nebere vážně, protože sám naznačil, že to může být cesta k předčasným volbám," uvedla Pravda. "Zeman je prvním prezidentem v Česku či na Slovensku, který ignoroval síly v parlamentu a vybral si vlastního premiéra," uvedly Hospodárske noviny. Deník také připomněl, že Rusnok kritizoval úsporná opatření, která prosadil dosavadní ministr financí Miroslav Kalousek.

Povodňové ohrožení je na 3 místech, situace se ale uklidňuje

Situace na českých řekách se postupně uklidňuje, ve středu večer platil nejvyšší povodňový stupeň, tedy ohrožení, na třech místech v Pardubickém kraji. Druhý stupeň, pohotovost, hlásilo pouze 17 stanic. Meteorologové ale očekávají vzestup na dolních tocích řek, například Labe v Ústí nad Labem a Děčíně zřejmě stoupne až na stupeň ohrožení. Deštivé počasí mělo zřejmě podíl na smrti ženy na Znojemsku, která se zřítila do podmáčené studny. Vláda prodloužila nasazení armády na odstraňování povodňových škod. Na třetí povodňový stupeň podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vystoupala Novohradka v Úhřeticích na Chrudimsku a Chrudimka v Nemošicích na Pardubicku. Podle vodohospodářů se na stupeň ohrožení dostala i Doubrava v Pařížově na Chrudimsku.

Vláda schválila nasazení vojáků na odstraňování škod po záplavách až do 15. července, tedy o dva týdny déle, než se počítalo. Také uvolnila z rozpočtové rezervy dalších 200 milionů na odstraňování povodňových škod. Na konci tohoto týdne končí poslední vyhlášený nouzový stav, Ústřední povodňová komise zhodnotí červnové povodně při čtvrtečním zasedání.

Voda na pietním místě Ležáky už opadla

Voda, která zalila v úterý ráno pietní místo bývalé osady Ležáky na Chrudimsku, už opadla. Škody podle ředitele lidického památníku Milouše Červencla nebudou nakonec tak veliké. Místostarostka Miřetic Jarmila Alinčová dodala, že bude nutné odstranit větve a upevnit poničenou hráz. Velká povodeň už poškodila areál v roce 2010, dva roky po rozsáhlé rekonstrukci a způsobila větší škody než ta letošní.

Nový plán péče zvětšil území divoké přírody Šumavy na 26 pct

Nový plán péče, kterým se bude od příštího roku řídit Národní park Šumava, mimo jiné zajišťuje ponechání 26 procent území procesům divoké přírody. Dosud bezzásahová plocha činí 12,9 procenta. Plán péče bude platit 15 let. Na jeho přípravě se podíleli odborníci z řad lesníků, vědců, farmářů, zemědělců, představitelů místních samospráv, nevládních organizací i pracovníci ministerstva životního prostředí (MŽP), řekl mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek. Plán péče musí ještě schválit MŽP. V horizontu příštích 45 let ještě do bezzásahového území postupně přibude dalších 8,6 procenta území.

Senát schválil návrh na omezení prodejní doby v obchodech o svátcích

Senátoři schválili návrh svého kolegy Františka Bublana (za ČSSD) na zákaz prodeje v obchodech o celkem sedmi státních svátcích. Návrh také omezuje prodejní dobu na Štědrý den. Za porušení zákazu by obchodníkům hrozila peněžitá sankce do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun. Proti předloze již dříve protestovala ODS, označila to za zásah do svobodného podnikání a omezování lidské svobody. Návrh nyní dostane k vyjádření vláda a k projednání Sněmovna. Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody mohly mít otevřeny nejdéle do 12:00.

Omezení by se podle Bublana nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlaková a autobusová nádraží a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Omezení by se ale vztahovalo na zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží bez ohledu na velikost prodejní plochy. Bublan řekl, že hlavním cílem zákona je upravit vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci a přiblížit se alespoň částečně k normám, které jsou ve většině evropských zemí. Řekl také, že většina zemí omezuje prodej ještě víc. Proti zákonem nařízenému omezení prodejní doby se postavil například Jaroslav Kubera (ODS). Jako příklad uvedl, že o Štědrém dnu by neměla vysílat ani televize, protože televizní pracovníci musí být v práci a také třeba policisté by mohli být doma u rodin.

Senát schválil návrh ČSSD proti zpožďování výplaty dávek

Senát podle očekávání schválil návrh ČSSD, která chce zákonem zabránit zpožďování ve výplatě sociálních dávek. Sociální demokraté s ním přišli nedlouho poté, co dosavadní ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) nařídila úřadům práce stanovit jasně termíny, v nichž budou lidem dávky vypláceny. Důvodem bylo zpoždění v únorové výplatě dávek pro zhruba 30.000 lidí. Návrh nyní dostane k projednání vláda a Sněmovna. Norma má zrušit nynější praxi, podle níž se dávka považuje za vyplacenou už dnem odeslání požadavku na vyplacení z účtu úřadů práce. V praxi pak k příjemcům dorazí mnohdy až koncem měsíce, tedy po termínu placení nájemného. Nově by návrh měl do všech zákonů o dávkách zakotvit princip, že dávka se považuje za vyplacenou až dnem, kdy ji obdrží příjemce dávky nebo jiná oprávněná osoba.

Senát nechce vzít obcím právo dělit svá území na volební obvody

Senát zamítl návrh, podle kterého by obce přišly o právo rozdělit své území na volební obvody, na což před třemi lety doplatily menší strany v Praze. Změnu prosazovala Eliška Wagnerová (za SZ) spolu se zástupci klubů kolem KDU-ČSL a vládního hnutí STAN. Kritici poukazovali například na to, že nová úprava by mohla vést k dalšímu dělení obcí, protože lidé v některých čtvrtích by začali žádat samostatná zastupitelstva.

Senát navrhl vyznamenat Wonku, Hubálka, Lipského či Uchytilovou

Disident Pavel Wonka, nedávno zesnulý psycholog Slavomil Hubálek nebo devadesátiletý herec Lubomír Lipský jsou mezi 36 kandidáty na státní vyznamenání, na jejichž nominaci se shodl Senát. Mezi adepty, kteří byli navrženi opakovaně, patří také autorka pomníku lidických dětí Marie Uchytilová. Prezident Miloš Zeman už předem přislíbil tuto sochařku ocenit. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že podvýbor pro vyznamenání vybíral z celkem 42 návrhů, které byly včas předloženy. Sítem podle očekávání opakovaně neprošli ani členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. K nominovaným patří například někdejší předseda vlády a Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), senátorka a šéfka Ústavu experimentální medicíny Eva Syková nebo atletka Jarmila Kratochvílová. Místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach se pokusil na poslední chvíli seznam doplnit ještě o předválečného mistra světa ve sportovní gymnastice a člena sokolské obce Jana Gajdoše, horní komora mu ale s ohledem na dohodnuté procedury nevyhověla.

Exsenátorka Rippelová bude novou inspektorkou ochrany soukromí

Bývalá senátorka Jiřina Rippelová (dříve ČSSD) bude novou inspektorkou Úřadu pro ochranu soukromí. Souhlas Senátu získala ve druhém kole tajných voleb. Podle informací ČTK uspěla většinou jediného hlasu. Někdejší předsedkyně senátní ústavní komise Rippelová byla jedinou kandidátkou, nominovala ji senátorka Alena Dernerová (za ČSSD). Senátorský klub sociální demokracie, která má v horní komoře většinu, dal původně přednost svému členovi a někdejšímu předsedovi Sněmovny Miloslavu Vlčkovi (ČSSD). Poté, co sociálním demokratům prezident Miloš Zeman naznačil, že ho v případě zvolení nehodlá jmenovat, Vlčkovu nominaci stáhli.

ČSÚ: Reálné příjmy domácností v roce 2011 podruhé za sebou klesly

Příjmy domácností za rok 2011 nominálně mírně stouply, reálně ale po druhé za sebou zvolna klesly. Čistý roční příjem na osobu stoupl předloni o 2900 Kč na 147.500 korun. Částečné zhoršení situace proti předchozímu roku se projevilo v subjektivním hodnocení domácností, které si častěji nemohly dovolit některé výdaje a náklady na bydlení vnímaly jako větší zátěž. Vyplývá to z šetření Českého statistického úřadu Životní podmínky 2012. Růst počtu osob ohrožených chudobou, který se projevoval v předchozích dvou letech, se zastavil. Přispěla k tomu valorizace důchodů, díky níž se snížila míra chudoby osob žijících v domácnostech nepracujících důchodců. Podíl domácností pod životním minimem se na jaře 2012 meziročně zvýšil o 0,2 procentního bodu na 3,8 procenta.

Pojišťovny mají nahlášeno 36.200 povodňových škod za 6,2 mld. Kč

Pojišťovny v Česku v souvislosti s velkou vodou na počátku června evidují 36.170 nahlášených pojistných událostí za 6,2 miliardy Kč. Podle jejich odhadu naroste objem škod na 8,1 miliardy korun. ČTK to řekla mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová. Likvidátoři pojišťoven již velkou většinu škod prohlédli a vyplatili klientům za ně stovky milionů korun. V pojištění obyvatel vzniklo podle údajů asociace 31.400 pojistných událostí za 1,85 miliardy Kč. V podnikatelském pojištění to bylo 4800 škod za celkem 4,3 miliardy Kč.

Koláček by prý v kauze MUS mohl vypovídal za zavřenými dveřmi

Bývalý spolumajitel Mostecké uhelné společnosti (MUS) Antonín Koláček by mohl před švýcarským soudem vypovídat za zavřenými dveřmi. Řekl to před zahájením soudu ve švýcarském městě Bellinzona. Obhájci dalších obžalovaných soudci sdělili, že využijí možnosti klást před soudem otázky svým klientům a ti na ně odpoví. Většina obžalovaných dosud odmítala odpovídat na dotazy týkající se kauzy. "Určitě budeme se soudem hovořit prostřednictvím našich vlastních výpovědí, možná v uzavřeném soudním jednání a určitě prostřednictvím našich advokátů," řekl Koláček ČTK a Českému rozhlasu. Tato možnost výpovědi za zavřenými dveřmi je dokonce pravděpodobná, řekl Koláček s tím, že neví, kdy by na ni mohlo dojít. "To záleží na soudu," dodal Koláček, který je spolu s dalšími pěti bývalými majiteli a exmanažery MUS obžalován z praní špinavých peněz, korupce a podvodů.

Babiš koupil mediální skupinu Mafra, vydavatele MF DNES a Lidových novin

Miliardář Andrej Babiš koupil tuzemskou mediální skupinu MAFRA, která vydává celostátní deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny a provozuje řadu dalších médií. Uzavření dohody s dosavadním vlastníkem mediálního domu, německou společností Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft, oznámila společnost v tiskové zprávě. Obě strany se zároveň dohodly o transakci nezveřejňovat další podrobnosti. Prodej ještě musí schválit antimonopolní úřad. Akvizice je podle babiše důležitým krokem ve strategii vybudovat významnou mediální divizi na trzích České republiky a Slovenska. Agrofert začal v médiích podnikat loni vytvořením bezplatného týdeníku 5plus2, jehož milion výtisků je týdně distribuováno po celém Česku. Letos v dubnu rozšířil své mediální aktivity i na území Slovenska převzetím společnosti Ecopress, vydavatele deníku Hospodárske noviny od vydavatelství Economia. V posledních měsících Babiš také jednal o koupi jiné vydavatelské skupiny Ringier Axel Spinger CZ. Největší vydavatel denního tisku v ČR ale oznámil, že jednání s Agrofertem ukončil.

Nejvyšší dům v Česku se otevřel v Brně

V Brně se otevřel nejvyšší dům České republiky, 111 metrů vysoký AZ Tower. Zatímco všechny byty a ateliéry jsou prodané, zůstává řada volných kanceláří. Podle jednatele investora Jiřího Maršálka zbývá zhruba 40 procent volných prostor k prodeji či pronájmu, což je zhruba pět pater. AZ Tower je nyní nejvyšší budovou v Česku a jehož stavba stála 800 milionů korun.

Obžalovaní v kauze MUS nechtějí dát soudu údaje o svých financích

Většina obžalovaných v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) odmítla předat švýcarskému soudu vyplněný formulář o své finanční situaci. Jejich advokáti jako důvod uvedli obavy, aby to proti nim nemohlo být použito v České republice, skutečnost, že někteří z obžalovaných bydlí v Monaku a nemohou proto soudu poskytnout potřebné potvrzení. Soudce Jean-Luc Bacher tento týden už několikrát připomínal obžalovaným, aby dodali formuláře o své osobní a finanční situaci. Advokát Jiřího Diviše uvedl, že jeho klient vzhledem k tomu, že má stálé bydliště v Monaku, nemůže daňové přiznání dodat. V Monaku se nevybírají přímé daně. Soudce se zeptal, zda tedy Diviš odmítá dokumenty odevzdat. Advokát řekl, že prostě nemůže. Bacher vyjádřil přesvědčení, že Diviš bydlel dříve i někde jinde a mohl by tedy dodat daňové přiznání odjinud.

Koláček by prý v kauze MUS mohl vypovídal za zavřenými dveřmi

Bývalý spolumajitel Mostecké uhelné společnosti (MUS) Antonín Koláček by mohl před švýcarským soudem vypovídat za zavřenými dveřmi. Řekl to před zahájením jednání soudu ve švýcarském městě Bellinzona, kde je spolu s dalšími pěti bývalými majiteli a exmanažery MUS obžalován z praní špinavých peněz, korupce a podvodů. V úterý před soudem vystoupil první svědek, finanční expert švýcarské policie Jean-Claude Gsponer. Zpochybnil obchodní smysluplnost vyvedení 150 milionů dolarů z MUS koncem 90. let i okolnosti celé transakce, která je podle žaloby jednou z klíčových operací celé kauzy. Koláček řekl, že je po Gsponerově výpovědi "plný optimismu". "Protože ta svědecká výpověď neměla v sobě zakomponovánu realitu v České republice. "Podle mě, ten, kdo neprožil 90. léta v České republice si to nedokáže vůbec představit," dodal v souvislosti s tehdejšími ekonomickými a politickými poměry v ČR.

Žalobkyně: Zveřejnění odměn Nagyové výrazně zhoršilo její pověst

Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák u soudu odmítl vinu v kauze zveřejnění odměn Jany Nagyové, někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS). Obžaloba Randáka a bývalou zaměstnankyni úřadu vlády Lenku Pikorovou.viní z neoprávněného nakládání s osobními údaji, zveřejnění odměn prý výrazně zhoršilo pověst Nagyové. Ta byla nedávno obviněna ze zneužití pravomoci a podplacení, což stálo Nečase posty předsedy vlády i ODS. Randák u soudu řekl, že se necítí vinen. Obviněním prý měl být odstraněn ze scény v době, kdy se protikorupční fond zabýval kauzou dopravního podniku a lobbisty Iva Rittiga. Uvedl, že Nagyová s Rittigem už tehdy spolupracovala a že ho Rittig nechal sledovat.

ČOI letos dala organizátorům převáděcích akcí pokuty za 10 mil.Kč

Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila od ledna do května organizátorům předváděcích akcí pokuty za 10,3 milionu korun. Objem sankcí i jejich počet roste, loni za stejné období výše sankcí činila 1,9 milionu korun. Na dotaz ČTK to uvedla inspekce. Inspekce za prvních pět měsíců roku zjistila závady u 79 procent předváděcích akcí. Celkem letos ČOI udělila jejich organizátorům 70 sankcí. Dosud nejvyšší pokutu, dva miliony korun, dostala 1. Česká reklamní společnost v květnu, a to za promyšlenou manipulaci a agresivní nátlak na seniory během prodeje, uvedla ČOI.

Dahlgren, podezřelý z vražd v ČR, zůstává v USA ve vazbě

Kevin Dahlgren, podezřelý ze čtyřnásobné vraždy spáchané v České republice, zůstává ve Spojených státech ve vazbě, obhajoba totiž o propuštění na kauci nepožádala. Soud při jednání zamítl tři stížnosti obhajoby, které se týkaly postupu vůči Dahlgrenovi po jeho zadržení při příletu do Spojených států. Dahlgren je podezřelý, že v květnu v Brně zavraždil čtyři své příbuzné: manželskou dvojici a její dva syny.

Praha by měla mít do roka sochu Milady Horákové

Do roka by měla v centru Prahy stát socha Milady Horákové. O jejím umístění rozhodne Praha 1 ve spolupráci s pražským magistrátem, Klubem Milady Horákové a Konfederací politických vězňů v příštích týdnech. Iniciátorem vzniku sochy političky popravené komunistickým režimem je zastupitel Prahy 1 Martin Jan Stránský spolu se zmíněnými institucemi. Kde přesně socha bude stát, se ještě neví, ideálním místem by ale podle Stránského byl park naproti Petschkově paláci, který byl v letech 1939 až 1945 sídlem gestapa. Ve čtvrtek 27. června uplyne 63 let od chvíle, kdy byla Horáková popravena komunisty na dvoře pankrácké věznice.

Travolta se v Karlových Varech objeví na veřejnosti několikrát

Americký herec John Travolta se při Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech objeví na veřejnosti hned několikrát. Už v pátek stane na červeném koberci před hotelem Thermal a večer převezme cenu za umělecký přínos světové kinematografie. O den později ho lidé mohou na červeném koberci spatřit znovu při uvedení filmu Sezóna zabíjení, ve kterém hraje. A možná se objeví i na promítání Pomády v letním kině, řekl novinářům prezident festivalu Jiří Bartoška. Právě promítání slavného muzikálu Pomáda je posledním překvapením pořadatelů před zahájením festivalu. Festival, který začne v pátek večer, letos přinese na 200 celovečerních, dokumentárních a krátkých filmů.

Lidé se naposledy rozloučili s hudebníkem Filipem Topolem

Nová obřadní síň na Olšanských hřbitovech v Praze nestačila zájmu o poslední rozloučení s hudebníkem Filipem Topolem, který zemřel 19. června ve věku 48 let. Obřadní místnost i prostor před budovou zaplnilo několik stovek lidí. Vedle rodinných příslušníků se s jedním z nejvýraznějších tuzemských hudebníků přišli rozloučit fanoušci, muzikanti, publicisté i politici. Pro ty, kdo se nedostali do síně, byl zajištěn zvukový přenos obřadu do prostoru před síní. Mezi stovkami lidí přišli například publicista Josef Rauvolf, herec Jan Kačer, lídr kapely Už jsme doma Miroslav Wanek nebo politici Karel Schwarzenberg a Alexandr Vondra. Obřadem provázel farář Ladislav Heryán, který zdůraznil, že Topol byl křesťan, a proto bude součástí rozloučení i modlitba. Výtvarník a redaktor Revolver Revue Viktor Karlík ve své smuteční řeči označil Topolovu tvorbu jako "artikulovaný křik". Filip Topol je spojen především s legendární pražskou undergroundovou skupinou Psí vojáci, která fungovala přes 30 let. Kombinace poetických, syrových a drásavých textů s hrou na klavír činila z jeho projevu neopakovatelný zážitek.

Výstava o české měně od 10. do 21. století zahajuje v New Yorku

Obyvatelům i návštěvníkům New Yorku se od soboty představí v Českém národním centru na Manhattanu výstava s názvem Tisíciletá tradice české měny od 10. do 21. století. Expozici připravily Východočeské muzeum, Univerzita Pardubice a Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Informovala o tom ředitelka muzea Jitka Rychlíková. Expozice ukáže devět chronologických bloků, které charakterizují jednotlivé fáze českých měnových systémů. K vidění budou fotografie, makrosnímky, kvalitní galvanoplastické kopie zlatých a stříbrných historických ražeb, ale i originály méně hodnotných moderních mincí.

Návštěvníci uvidí nejstarší mince 10. až 13. století, pražský groš, stříbrné tolary ze 16. století, mince z doby baroka, peníze z období vlády Habsburků, meziválečnou měnu, peníze z let 1953 až po současnost. "Po měsíční prezentaci v Českém národním centru v New Yorku bude výstava předána některému z trvalých významných českých krajanských center v Cedar Rapids v Iowě nebo La Grange, odkud si ji pak v případě zájmu budou moci půjčovat menší místní krajanské pobočky do dalších lokalit v USA," uvedla ředitelka muzea Rychlíková.

Sport:

Česká tenistka Petra Kvitová prošla do 3. kola Wimbledonu bez boje. Její soupeřka Jaroslava Švedovová z Kazachstánu k utkání nenastoupila. České tenistky Petra Cetkovská a Eva Birnerová postoupily do třetího kola. Nadějně rozehraný zápas 2. kola naopak nedotáhla do vítězného konce Lucie Šafářová a s londýnskou trávou se rozloučila stejně jako Radek Štěpánek. Štěpánek vzdal kvůli zranění pravého stehenního svalu utkání 2. kola. Český hráč v druhé sadě duelu s Polákem Jerzym Janowiczem upadl a za stavu 2:6, 3:5 zápas skrečoval. Tomáš Berdych po loňském vyřazení hned v prvním kole úvodní zápas zvládl a jako sedmý nasazený porazil Slováka Martina Kližana 6:3 a dvakrát 6:4 za hodinu a 50 minut.

Fotbalový záložník Milan Petržela se po ročním angažmá v bundesligovém Augsburgu vrací do Plzně, kde podepsal tříletou smlouvu. ČTK to řekl tiskový mluvčí Viktorie Pavel Pillár.

Do fotbalové Sparty se po dvou letech vrací záložník Kamil Vacek, který přichází na roční hostování s opcí z italského klubu Chievo Verona. Spartu posílí také zimbabwský obránce Costa Nhamoinesu z polského Lubinu. Ten podepsal dvouletou smlouvu. Pražský klub oba hráče představil na tiskové konferenci.

Jamajčan Usain Bolt je nenahraditelný, i bez něho by ale letošní Zlatá tretra měla být jednou z nejkvalitnějších v historii. Na startu bude v patnácti disciplínách v hlavním programu sedm olympijských vítězů z Londýna, na třicet olympijských medailistů a deset aktuálních lídrů světových atletických tabulek. Ani z české špičky nechybí nikdo. Boltovu roli převzal další Jamajčan Asafa Powell, bývalý světový rekordman na stovce, který se sice nekvalifikoval na MS, ale podle všeho má dobrou formu.

Počasí ve čtvrtek:

Bude oblačno, místy přechodně i polojasno, hlavně v Čechách přeháňky. Nejvyšší teploty 15 až 19 stupňů Celsia, na horách kolem 11. Povane slabý proměnlivý vítr.