Zprávy

Levice prosadila ve sněmovně téměř vše, bývalá koalice skoro nic

Levice prosadila do programu lednové schůze sněmovny projednávání téměř všech norem, které chce do voleb schválit. Výjimkou byly pouze novely o rušení regulačních poplatků ve zdravotnictví. Stranám bývalé vládní koalice se naopak nepodařilo prosadit téměř nic. Poslanci ODS proto hlasovali proti programu. Sněmovna se v nadcházejících dnech bude zabývat například proplácením nemocenské od prvního dne. Na řadu přijde také rušení akcií na majitele či zákon o lobbingu. O aktuální situaci a o jednání sněmovny budou na svém čtvrtečním setkání hovořit předseda ODS Mirek Topolánek a premiér Jan Fischer.

Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř uvedl, že strana při nynější schůzi sněmovny nevylučuje obstrukce. Chce bránit přijímání levicových návrhů, které jdou proti vládnímu protikrizovému balíčku. „ODS dosud k ničemu podobnému, jako je obstrukce, nepřistoupila. Nicméně obstrukce může být legitimním parlamentním nástrojem," uvedl Tluchoř. Občanští demokraté se bojí přijetí zákonů, které podle nich bezprostředně ohrožují Českou republiku. Jen ze schváleného programu sněmovny je vidět, že je definitivně destruován Janotův balíček, pokračoval Tluchoř. Pokud návrhy sněmovnou projdou, ODS bude žádat Senát o jejich veto, řekl. V Senátu převládá pravice, ve sněmovně se musí k zvrácení jeho verdiktu najít hlasy nejméně 101 poslanců.

Dluhopisy na krytí schodku rozpočtu sněmovna zatím neprojedná

Zákony o vydání státních dluhopisů, jejichž prodej má umožnit státu financovat schodky státních rozpočtů, se zatím ve sněmovně projednávat nebudou. Poslanci je odmítli zařadit na program současné schůze, a to především hlasy sociálních demokratů. Hlasy pravice na zařazení těchto zákonů nestačily. Podle ministra financí Eduarda Janoty to prodraží financování státního dluhu. Financování bude navíc složitější, protože ho stát bude muset řešit pomocí krátkodobých cenných papírů. Ke vzniklé situaci se chce ministr vyjádřit během čtvrtka. Předseda poslanců ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka postoj sociálních demokratů zdůvodnil tím, že s nimi ministr Janota o návrzích nejednal.

Mateřská by se mohla zvýšit na loňskou úroveň

Mateřská by se mohla zvýšit na úroveň loňského roku, zaměstnancům by se navíc mohly proplácet i první tři dny ošetřovného. Měly by to umožnit dvě novely z dílny poslanců ČSSD, které sněmovna propustila do druhého čtení. Poslanci ODS se pokusili zamítnout oba návrhy, chyběly jim ale hlasy. Podpořili je pouze někteří nezařazení a někteří lidovci. Před přijetím obou novel varoval poslance jak premiér Jan Fischer, tak ministr financí Eduard Janota. Ten prohlásil, že zvyšování mateřské se ukázalo jako velmi problematické i před volbami v roce 2006, a to byla ekonomika v růstu. Podle Fischera je nutné dodržovat úsporná opatření, aby se země dále nezadlužovala. Snížení mateřské bylo schváleno v září ve vládním úsporném balíčku, a to ze současných 70 procent vyměřovacího základu na 60 procent. Žena, která před nástupem na mateřskou brala 20.000 korun hrubého, tak letos dostává o 2000 korun méně. Opatření platí od letošního ledna do konce roku. Mateřská se pobírá 28 týdnů, její vyplácení zpravidla začíná šest až osm týdnů před porodem. Vládní úsporný balíček také zavedl od ledna třídenní karenční neboli čekací lhůtu u ošetřovného. Tuto náhradu mzdy pobírají nejčastěji matky, které pečují o nemocné děti.

ODS chce měnit Pecinův balíček, pustí ho do druhého čtení

ODS chce do protikorupčního balíčku ministra vnitra Martina Peciny doplnit zákaz zadávat veřejné zakázky firmám s akciemi na doručitele a rozšíření působnosti NKÚ na obce a kraje. Propustí proto Pecinův balíček do druhého čtení. Novinářům to řekl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Občanští demokraté chtějí k Pecinovu balíčku připojit i povinnost zveřejňování "životopisu" veřejných zakázek, aby bylo možné sledovat podrobnosti jejich zadávání. Navrhnou také zasílání faktur za veřejné zakázky prostřednictvím datových schránek. Vláda v lednu schválila balíček opatření, která mají podpořit boj proti korupci. Balíček mimo jiné zavádí institut korunního svědka a protikorupčního agenta nebo rozšiřuje výčet trestných činů, na které je možné nasadit odposlechy. ODS některá opatření, jako korunního svědka, podporuje, celý balíček ale podle ní nepřiměřeně posiluje policii a mohl by omezit ústavou chráněná práva občanů.

Bursík se Fischerovi omluví, až změní postoj k hornímu zákonu

Poslanec Strany zelených a někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík se premiérovi Janu Fischerovi omluví za nařčení z korupce až poté, co předseda vlády uzná procesní i věcné chyby svého kabinetu ve věci novely horního zákona a napraví je. Bursík to řekl novinářům s tím, že mu polemika s Fischerem není příjemná. Premiér poslance v úterý vyzval k veřejné omluvě. Bursík totiž vládu obvinil, že podlehla tlaku lobbistů, když nepodpořila poslaneckou novelu horního zákona, a naznačil také možnost korupce.

Novela, která je jednou z priorit Strany zelených, mimo jiné zpřesňuje pravidla pro odpisy ložisek uhlí a ruší předkupní právo těžební společnosti na pozemky na území dobývacího prostoru. Cílem návrhu je podle předkladatelů ochrana obcí v severních Čechách a v podhůří Beskyd před prolomením územních ekologických limitů těžby. Vládní novelu předložil Topolánkův kabinet. Sněmovna o ní nikdy nejednala. Úřednická vláda se nakonec loni v listopadu rozhodla předlohu stáhnout, za což si vysloužila kritiku od zelených a ekologických aktivistů. Vláda uvedla, že připravuje aktualizaci energetické koncepce a návrh může ohrozit její cíle.

Fischer v otevřeném dopise napsal, že Bursík má na svůj názor na zákon právo. "Co však přijmout nemohu, je obvinění z korupce, které jste na adresu vlády rovněž vyslovil," sdělil premiér. Bursík upozornil, že jako předseda Českého statistického úřadu byl Fischer účasten jednání vlád, a tak ví, že pro tuto novelu hlasovala Topolánkova vláda jednomyslně. Kabinet, jehož byl členem, měl podle něj k dispozici i analýzu dokládající, že novelou nebudou ohroženy peníze zahraničních investorů, o materiálu také třikrát jednala tripartita. Postoj Fischerovy vlády Bursík označil za zásadní obrat. Kabinet si podle něj osvojil účelovou argumentaci ministerstva průmyslu a obchodu. Předseda vlády vzal Bursíkovo rozhodnutí, že se neomluví, na vědomí. Pro svá tvrzení ale podle Fischera nemá exministr žádné důkazy.

CVVM: Volební model ukázal sbližování preferencí ČSSD a ODS

Podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd (CVVM) si v lednu ČSSD pohoršila u voličů o šest procentních bodů, stále ale žebříček stran vede, a to s 28 procenty. Od druhé ODS, jejíž pozice naopak o 1,5 procentního bodu narostla, dělí sociální demokraty 2,5 procenta. Obliba stoupla také zeleným, kteří by se podle průzkumu dostali do sněmovny se šesti procenty, přes klíčových pět procent se přitom v modelu zelení nepřehoupli od srpna minulého roku. O 2,5 procentního bodu si polepšili také lidovci, ve volbách by podle modelu získali sedm procent. Statistická odchylka u velkých stran může být až tři a u menších stran zhruba dvě procenta. Půl procentního bodu naopak ve srovnání s prosincem minulého roku ztratili komunisté a TOP 09. Strana bývalého šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga by získala 13 procent, a do dolní komory by se tak dostala jako třetí nejsilnější. Čtvrté místo by připadlo KSČM s 12 procenty.

V Kanadě loni žádalo o azyl 2202 Romů z ČR, dostala jej desetina

V Kanadě loni požádalo o azyl 2202 Romů z České republiky. Tamní úřady vyhověly žádosti zhruba desetině z nich. Ještě v roce 2008 přitom uspokojily 43 procent jejich žádostí. Po obnovení vízové povinnosti loni v létě příliv azylantů z Česka do Kanady prakticky ustal, napsal kanadský deník Toronto Star. Zatímco v květnu tam o azyl požádalo 448 českých Romů, v prosinci tak učinil jeden.

Čeští vojáci opustí Kosovo zřejmě na přelomu září a října

Čeští vojáci by měli ukončit svou činnost v Kosovu na přelomu září a října. V rozhovoru pro web ministerstva obrany to řekl velitel 15. kontingentu KFOR plukovník Jan Cífka. Postupné stahování aliančních sil z Kosova oznámil loni v srpnu generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Základna Šajkovac, kde nyní čeští vojáci působí, podle Cífky nezůstane opuštěna ani v budoucnu. Měla by se stát předsunutou základnou KFOR. "Bude zde působit skupina zabezpečení z České republiky, která zajistí její funkčnost a provozuschopnost zde rozmístěných zařízení," dodal Cífka.

Čeští vojáci v Kosovu působí od roku 1999, kdy síly KFOR začaly zajišťovat bezpečnost bývalé provincie. Ta v únoru 2008 jednostranně vyhlásila nezávislost na Srbsku.

Obrana přehodnotí povinné očkování vojáků, kritizoval ho i Klaus

Ministerstvo obrany přehodnotí plány na povinné očkování vojáků a civilních zaměstnanců armády. Ve středu ho kritizoval i prezident republiky Václav Klaus. Povinnou vakcinaci zhruba poloviny příslušníků obranných sil nejprve nařídil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Nyní má být počet očkovaných snížen, přesné údaje zatím obrana neuvedla. Picek vydal rozkaz k povinnému očkování svých podřízených v návaznosti na rozhodnutí vlády z 11. ledna. Ta rozhodla o očkování pracovníků nezbytných veřejných služeb, jako jsou policisté, hasiči a právě vojáci. Armáda obdržela 16.000 vakcín, zaměstnává přitom asi 32.000 lidí. Podle Picka měli být očkováni hlavně jednotky speciálních sil, jednotky určené k nasazení do zahraničních operací, vojenští lékaři, veterináři a další.

Na prasečí chřipku už v Česku zemřelo 95 lidí, z toho 12 za poslední týden. Předchozí týden byl nárůst šest případů. Ve zprávě zaslané ČTK to uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. V ČR už bylo oficiálně potvrzeno 2381 nákaz touto infekcí.

ČR získala z EU o rekordních 42 miliardy více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 42,3 miliardy korun více, než do něj odvedla. Od vstupu Česka do EU jde o nejlepší výsledek. Za výrazným nárůstem stojí zejména rostoucí čerpání ČR z rozpočtu EU, zatímco odvody ČR do evropského rozpočtu se zvyšují mírným tempem. ČTK to sdělilo ministerstvo financí. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU. Celkově od vstupu do EU zaplatila ČR do rozpočtu EU 182,5 miliardy korun a získala 280 miliard korun.

Viceguvernér Singer: Debaty o euru v ČR jsou zbytečné, není ochota k reformám

Současné české debaty o přijetí eura jsou zbytečné, protože fiskální politika něco takového kvůli neochotě politiků k ekonomickým reformám neumožňuje. Řekl to v rozhovoru pro slovenský list Sme viceguvernér České národní banky Miroslav Singer. Euro podle Singera dlouhodobě prospěje Slovensku více než české ekonomice, i když v prvním roce od zavedení jeho ekonomiku spíše oslabilo. "V Čechách je debata o euru do značné míry folklórní či rituální záležitostí, protože politici nejsou ochotni pustit se do ekonomických reforem," řekl Singer. Připomněl, že bez reforem, které by výrazně snížily rozpočtový deficit, se Česko do eurozóny nedostane, protože nesplní maastrichtská kritéria. K názorům, že jedině euro může donutit vlády k potřebným reformám veřejných financí, Singer poznamenal, že to většinou platí jen v předvstupním období. Po vstupu však euro umožní vládám skrývat špatnou politiku déle než s vlastní měnou, jak ukazují příklady Řecka, Španělska, Itálie nebo Portugalska, připomněl Singer.

Soud vyhověl žalobě drobných akcionářů na ArcelorMittal Ostrava

Ostravský krajský soud vyhověl žalobě malých akcionářů na největší tuzemskou hutní společnost ArcelorMittal Ostrava. Část usnesení loňské valné hromady, kterým firma nerozdělila zisk, označil soud pro formální chyby za neplatné. Drobní akcionáři si v žalobě stěžovali, že firma nevyplácí dividendy a zisk převádí na účet nerozděleného zisku z minulých let. Peníze pak majoritní vlastník půjčuje svým dalším společnostem. Mluvčí společnosti ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová ČTK řekla, že firma zváží možnost odvolání proti rozhodnutí soudu. Podle soudu byly na valné hromadě porušeny formální náležitosti obchodního zákoníku a stanov firmy. Představenstvo mělo konkrétně zdůvodnit, proč navrhlo zisk nerozdělit. Rovněž mělo odpovídat na dotazy minoritních akcionářů.

Policie chce bezpečné silnice či boj s korupcí a extremisty

Mezi letošní priority policie patří boj s extremismem, korupcí a nelegální migrací, bezpečnější silnice či zkvalitnění trestního řízení. Vedení policie se chce zaměřit také na fungování modelu 14 krajských ředitelství, která od 1. ledna kopírují rozdělení jednotlivých regionů v České republice. Na tiskové konferenci to uvedl policejní prezident Oldřich Martinů a jeho náměstci. Martinů vyzdvihl nutnost boje proti extremismu, terorismu a korupci. Jeho náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování Viktor Čech doplnil, že ohledně korupce chtějí policisté jednak více spolupracovat s jednotlivými subjekty, které korupci odhalují, jednak chtějí reagovat na případné legislativní změny obsažené v takzvaném protikorupčním balíčku, na jehož vzniku se policie podílela. Čech se ovšem vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda v takovém případě policie nasadí protikorupční agenty nebo podobný model. "Pokud to bude legislativně schváleno, policie se tomu přizpůsobí," uvedl pouze. Podle Čecha chce policie také zkvalitnit trestní řízení, a to především vzděláváním policistů v souvislosti s novým trestním zákoníkem. Policisté počítají také s pokračováním akcí, které mají zvyšovat bezpečnost na silnicích - například projektů nazvaných Bezpečně do školy a Alkohol za volant nepatří. Chtějí se zaměřit i na odhalování a snižování počtu cizinců, kteří v ČR pobývají nezákonně, a potírat mimo jiné nelegální sňatky či účelová otcovství.

Premiér Fischer: Holokaust je čisté zlo, které může být znovu probuzeno

Holokaust podle premiéra Jana Fischera byl a je čisté zlo, které může být znovu probuzeno. Vinu měli i ti, kteří jen pasivně přihlíželi. Je proto povinností všech zabránit zlu, aby opět povstalo. Fischer to uvedl v Senátu na shromáždění ke Dni památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Připomenul přitom svého otce, který byl deportován do nacistického koncetračního tábora v Osvětimi. Den památky obětí holokaustu připomíná výročí osvobození tohoto tábora. V Česku, stejně jako ve většině států Evropské unie a dalších zemích, je připomínán od roku 2004.

Soud zrušil rozhodnutí o rozpuštění Komunistického svazu mládeže

Pražský městský soud zrušil rozhodnutí z roku 2006 o rozpuštění občanského sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM). Zároveň vrátil případ ministerstvu vnitra k dalšímu řízení. Úřad by se měl podle soudu zabývat tím, zda je zrušení svazu nezbytné, tedy zda sdružení představuje reálnou hrozbu pro současnou demokratickou společnost. Žalobou svazu proti rozhodnutí ministerstva se soud zabýval podruhé. V březnu 2008 jí nevyhověl, Nejvyšší správní soud (NSS) pak ale na základě kasační stížnosti KSM loni rozsudek zrušil a nařídil žalobu znovu projednat. Verdikt nabude právní moci po doručení rozhodnutí účastníkům sporu. Lze proti němu podat kasační stížnost, ta ale nemá odkladný účinek.

Rozhodnutí soudu nepřekvapilo šéfa komunistů Vojtěcha Filipa ani politologa Miroslava Mareše. Oba ho očekávali. Podle senátora Jaromíra Štětiny, který předsedá senátní komisi pro posouzení ústavnosti KSČM, je rozhodnutí soudu příznakem stoupající moci komunistické strany. "Základ pro toto rozhodnutí postavilo už předchozí rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten řekl, že občanské sdružení musí být skutečnou hrozbou pro demokracii a musí k tomu mít potenciál (aby mohlo být zrušeno)," komentoval verdikt Mareš.

MfD: Naděje na potrestání prokurátora Vaše znovu ožila

Bývalý prokurátor Karel Vaš, jenž stojí za desítkami justičních vražd v dobách komunistických represí, se podle Mladé fronty Dnes po více než 50 letech, které uplynuly od jeho zločinů, může ocitnout za mřížemi. Naděje na potrestání téměř 94letého muže znovu ožila díky trestnímu oznámení místostarosty brněnské městské části Královo Pole a známého antikomunisty Reného Pelána.Ten podle deníku ve spolupráci s historikem Pavlem Palečkem shromáždil množství důležitých dokumentů svědčících o Vašových skutcích. Konkrétně Pelán píše o jedné zinscenované a šesti justičních vraždách. Kdyby soud důkazy přijal, mohl by uložit i doživotní trest, píše MfD. Vaš byl odsouzen již v roce 2001 za účast na vraždě generála Heliodora Píky na sedm let vězení. Odvolací soud však tento rozsudek zrušil, podle jeho verdiktu byl tento trestný čin promlčen.

Bahamský soud odmítl vydat Koženého do USA

Bahamský soud odmítl vydat finančníka českého původu Viktora Koženého do USA, kde čelí obvinění ze zpronevěry. Informoval o tom server iDnes.cz. Zprávu o úterním verdiktu odvolacího soudu přinesl server The Nassau Guardian, podle něhož se Američané ještě mohou odvolat. O vydání Koženého, který má irské občanství, usiluje i Česko. Americké úřady Koženého viní, že se dopustil uplácení při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu. Kožený vinu popírá a po celou dobu tvrdí, že se na něho americké protikorupční zákony jako na cizince v době údajného spáchání trestných činů nevztahovaly.

V Česku je Kožený, který mimořádně zbohatl na československé kuponové privatizaci na začátku 90. let, obžalován z účasti na zpronevěře majetku za 16 miliard korun. Proces, který v jeho nepřítomnosti začal předloni v únoru, dosud neskončil. Rovněž české úřady se zatím marně domáhají jeho vydání z Baham.

Světoznámý astronom Luboš Kohoutek slaví pětasedmdesátiny

Ve vesmíru objevil pět komet a 75 planetek, kterým dával často česká jména. Podílel se na nejcitovanějším díle československé astronomie 20. století. Především ale způsobil v roce 1973 senzaci objevením Kohoutkovy komety, po čemž se stal světovou mediální hvězdou. Řada umělců se jeho objevem nechala inspirovat. Luboš Kohoutek, světoznámý astronom původem z Moravy, oslaví 29. ledna pětasedmdesátiny. Kometu jako slabou "mlžinku" spatřil 7. března 1973 na hvězdárně v Hamburku-Bergedorfu. Tento objev způsobil senzaci, protože komety bývají zpravidla objevovány dva či tři měsíce před průchodem u Slunce. Tato kometa však měla projít přísluním až za devět měsíců (přísluním prošla 27. prosince 1973), takže astronomové stačili zorganizovat pozorovací kampaň desítek světových observatoří. Kometa byla médii prohlášena za "kometu století".

Arcidiecézní muzeum v Olomouci představuje zbožná bratrstva

Zmizelý svět zbožných bratrstev na Moravě 17. a 18. století přiblíží výstava Zbožných duší úl, kterou si mohou od čtvrtka prohlédnout návštěvníci Arcidiecézního muzea v Olomouci. Představí obrazy z oltářů bratrstev, procesní sochy, tisky, pečetidla a další dochované předměty, jež byly určeny pro potřeby těchto sdružení. Výstava navazuje na dvouletý výzkum tohoto fenoménu, na němž se podíleli odborníci řady vědních disciplin, řekli zástupci Muzea umění, jehož je Arcidiecézní muzeum součástí.

Podle kurátorky výstavy Martiny Potůčkové bratrstva představovala nedílnou součást křesťanské kultury od středověku až po osvícenství. Byla to dobrovolná sdružení v rámci římskokatolické církve, v nichž převažovali laici. Bratrstva byla zrušena v rámci josefínských reforem a dnes už se o jejich významu málo ví.

Kostýmy z českých filmových pohádek jsou vystaveny v Berlíně

Originální Popelčiny plesové šaty, myší kožíšek princezny ze zlatou hvězdou nebo kouzelnou buřinku pana Tau mohou obdivovat i Němci. Na výstavě nazvané Tři oříšky pro Popelku v berlínském kulturním centru Kulturbrauerei je do konce února k vidění na 140 původních kostýmů z 19 nejznámějších českých a československých filmových pohádek. Většinu z nich budou moct západní sousedé spatřit na vlastní oči vůbec poprvé. Berlínská expozice, která představuje také fotografie, dekorace a rekvizity z těchto filmů, je pokračováním úspěšné výstavy Jak se oblékají pohádky, jež se od roku 2008 představila v Praze a Plzni. Při výběru exponátů pro německou metropoli kladli organizátoři hlavní důraz na koprodukční česko-německé snímky.

V Orlických horách začal extrémní závod psích spřežení

V Deštném v Orlických horách na Rychnovsku začal 14. ročník extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long. Přes 90 musherů by se svými psími spřeženími mělo do soboty urazit po zasněžených stezkách Orlických hor až 222 kilometrů. Jde tak o nejdelší klání v České republice a jeden z nejtěžších závodů v Evropě. Teploty v Deštném klesly až k minus 27 stupňům Celsia. "Takový mráz nám nevadí. Je to extrém, který k takovému závodu patří a klání nijak neomezí. Všichni jsou zmrzlí, ale spokojení," řekl ČTK ředitel závodu Pavel Kučera. Celkem závodí kolem 620 psů. Dvě třetiny účastníků jsou z ciziny, a to z Francie, Itálie, Německa, Rakouska, Nizozemska, Švýcarska a Maďarska.

Šediváčkův long nese jméno po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu. V posledních letech je soutěž zařazena do série čtveřice extrémních závodů psích spřežení o titul Iron Sled Dog Man, které se vedle Deštného jedou v rakouských a švýcarských Alpách.

Sport

Až 93 členů by mohla mít česká olympijská výprava ve Vancouveru. Mezinárodní lyžařská federace FIS přidělila Česku dalších pět míst, po dvou pro běžce na lyžích a akrobatické lyžování a jedno pro sjezdaře. Běžkyně díky tomu s největší pravděpodobností nakonec přece jen postaví štafetu, konkrétní jména musí do čtvrtka do 10 hodin schválit předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Teploty v noci na středu klesly k minus 30 stupňům, praskaly koleje

Českou republiku v noci na středu zasáhl silný mráz. Rtuť teploměru klesala i pod minus 30 stupňů Celsia, padaly teplotní rekordy. Teploty hluboko pod bodem mrazu zkomplikovaly provoz na železnici. Především ve středních Čechách popraskaly koleje, vlaky nabíraly zpoždění. Lékaři ošetřili omrzlé, v Praze v úterý zemřel na podchlazení muž, dalšího umrzlého našli na Břeclavsku. Nízké teploty si v celé zemi od listopadu vyžádaly téměř 40 lidských životů. Mráz by měl v dalších dnech trochu polevit, očekává se sněžení a silný vítr. Po víkendu zasáhne Česko další vlna silných mrazů. Zřejmě nejnižší teplotu ve dvou metrech na zemí, minus 30,9 stupně Celsia, naměřili ráno meteorologové na Horské Kvildě. Stejnou teplotu, jen těsně u země, ukázaly i teploměry v Šindelové na Sokolovsku. Ve výšce dvou metrů bylo 27,4 stupně pod nulou. Minus 30 stupňů zaznamenali brzy v osadě Jizerka v Jizerských horách, na meteostanici na Jizerce minus 28 stupňů.

Počasí ve čtvrtek

Oblačno až zataženo, občas sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty -4 až nula stupňů Celsia.