Přejde odpovědnost za chodníky na obce?
Odpovědnost za stav českých chodníků by podle vlády měla přejít na obce. Zdánlivá banalita je už léta předmětem vášnivých diskusí a točí se zdaleka nejen kolem pohodlí majitelů domů nebo nákladů na úklid a peněz na odškodění úrazů. Řeč je totiž také o lidských právech.
Návrh Senátu nepodpořili všichni jeho členové: zejména starostové a primátoři v řadách parlamentní horní komory varují, že obce nebudou mít na úklid chodníků dost peněz ani lidí. Sám Jaroslav Kubera je však primátorem Teplic a žádný rozpor ve svých rolích nevidí. "Pokud jde o ten sníh nebo o tu odpovědnost, tak ona je v podstatě vyřešena. Devadesát devět procent obcí je pojištěno proti škodám. V případě, že se někomu na chodníku něco stane, tak to zaplatí pojišťovna, normálně to funguje, není s tím žádný zvláštní problém. A za druhé, pokud jde o uklízení, tak obce mají ještě mnoho výhod proti občanům. Ony například si mohou ze zákona dát na takové méně frekventované chodníky, nebo cesty v parcích, tabulky TENTO CHODNÍK SE V ZIMĚ NEUDRŽUJE, což soukromník udělat v žádném případě nemůže."
Místo výstavby bytů a jiných aktivit, které jsou podle Kubery úkolem soukromého sektoru, by se obce měly věnovat tomu, proč vůbec existují, míní dále senátor a primátor. "Obce si vymysleli občané kdysi dávno proto, aby se věci děly prakticky, aby každý si nemusel dělat sloup veřejného osvětlení, každý si nemusel stavět kousek chodníku. A je to jedna ze základních věcí, které obcím přináležejí."
V Poslanecké sněmovně, které patří další rozhodující slovo, by tyto postoje nemusely být bez šance. "Je to asi rozumný a logický nápad, o kterém určitě jde diskutovat,"řekl například České televizi o Kuberově návrhu už před delší dobou vlivný poslanec opoziční sociální demokracie David Rath. Jásání majitelů domů však nemusí být bezbřehé, protože na finanční argumenty slyší i Jaroslav Kubera: "Obce mají další možnost, zvýšit až pětkrát daň z nemovitostí, která právě má sloužit k tomu, aby to dělaly obce."