Zprávy

Vláda má mít 15 křesel: ODS obsadí devět, KDU a zelení po třech

Vznikající vláda občanských demokratů, lidovců a zelených bude mít 15 členů. ODS jako nejsilnější strana obsadí devět křesel, každá z menších stran získá tři vládní křesla. Na početním rozdělení vládních křesel se v pátek ráno dohodly vyjednávací týmy tří stran. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka personální obsazení ministerstev bude záležet na dohodě o programu i na rozdělení funkcí ve sněmovně. Zatím není dané, která strana která ministerstva obsadí. Je pouze jasné, že premiérem bude Topolánek.

Oba menší koaliční partneři mají stejný počet resortů, i když má dvakrát tolik poslanců než zelení. Šéf zelených Martin Bursík i předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek poznamenali, že spíše než počtu mandátů rozdělení odpovídá tomu, kolik obě strany dostaly od voličů hlasů. Strana zelených získala přes šest procent hlasů, lidovci jen o necelé procento více.

Mirek Topolánek zdůraznil, že v programové části stále přetrvávají témata, na nichž se možní koaliční spojenci nedohodli. Žádná z šesti programových kapitol podle něj ještě není uzavřena.

Celostátní konference KDU-ČSL v pátek schválila vstup lidovců do vznikající vlády s občanskými demokraty a zelenými. Pověřila předsedu Miroslava Kalouska, aby uzavřel koaliční smlouvu.

Ještě do konce tohoto týdne se předseda ODS Mirek Topolánek sejde s premiérem a šéfem sociální demokracie Jiřím Paroubkem.

Klaus je spokojen, že EU netlačí na ratifikaci ústavní smlouvy

Český prezident Václav Klaus vyjádřil ve čtvrtek pozdě večer po první části summitu EU uspokojení nad tím, že Evropská unie netlačí členské státy, které dosud neratifikovaly ústavní smlouvu, aby tak učinily. Zopakoval, že ústavu EU považuje za chybný projekt. "Hlavním závěrem summitu je prodloužení období reflexe a netlačení na další ratifikace," řekl po pěti hodinách jednání. Zdůraznil, že členské země většinově zamítly snahy nutit státy (včetně ČR), které ústavu zatím neratifikovaly. "Znamená to oddálení formálního ukončení ratifikačního procesu," uvedl Klaus. Schválený harmonogram (návrhy napřesrok, dohoda v roce 2008) nemá podle něj zásadní význam.

Bylo podáno 66 stížností na volby

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel 66 stížností na průběh a výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. V pátek v 16.00 hodin vypršela desetidenní lhůta pro zpochybnění voleb. Žádné stížnosti podané po tomto termínu již soud projednávat nebude. Šest desítek stížností sepsaly soukromé osoby, dalších šest podaly politické strany a hnutí.

Například podle politického hnutí Nezávislí výsledek voleb ovlivnila Česká televize tím, že dávala v diskusních pořadech prostor především velkým parlamentním stranám. Stěžoval si také Pravý blok, SNK - Evropští demokraté, Národní prosperita, Strana zdravého rozumu a Nezávislí demokraté (předseda V. Železný).

Stížnost svým jménem v pátek podal také lídr Strany zelených v Libereckém kraji Petr Pávek. Přepočet volebních hlasů je podle něj neústavní a znevýhodňuje malé strany.

Na projednání stížností má volební senát 20 dní od podání. Dosud volební senát NSS vyřídil deset podnětů. Dvě stížnosti odmítl minulý týden, byly totiž podány předčasně, ještě před oficiálním vyhlášením výsledku voleb. Další zamítl ve čtvrtek jako nedůvodnou. Sedm stížností senát nevzal v potaz. Šlo zejména o e-maily bez elektronického podpisu či e-mailová podání, která nebyla do tří dnů doplněna písemným podáním. Podle zákona se k takovým podáním nepřihlíží.

V Temelíně prasklo jedno z lan, které zpevňuje obal reaktoru

Na odstaveném prvním bloku jaderné elektrárny Temelín prasklo ve čtvrtek odpoledne jedno z ocelových lan, které zpevňuje ochranný obal reaktoru, takzvaný kontejnment. ČTK to řekl mluvčí Temelína Milan Nebesák. Podle něj událost nijak neohrozila bezpečnost provozu elektrárny. "Vážný problém to není, jde spíše o technologickou záležitost. Podle projektu může být blok provozován až se čtyřmi chybějícími lany," uvedl mluvčí.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost podle jeho předsedkyně Dany Drábové nepovažuje událost za vážný problém ohrožující jadernou bezpečnost.

Monika Wittingerová z Jihočeských matek upozornila, že jde o další problém, s nímž se elektrárna během krátké doby potýká. "S napětím budeme čekat, jaká nemilá překvapení nám Temelín dále přichystá. I když šlo o zkoušku, není záruka, že se stejný problém nestane i při běžném provozu," řekla ČTK Wittingerová. Temelínský první blok by podle ní neměl v žádném případě získat kolaudační rozhodnutí, které jej nasměruje do běžného provozu.

Temelín čelí v posledních dnech ostré kritice několika jihočeských nevládních organizací. Podle nich elektrárna loni fungovala mimo bezpečnostní limity vydané SÚJB. Na obou blocích není údajně zajištěno bezpečné zamezení šíření radioaktivity z kontejnmentu. Úřad porušení podmínek potvrdil. ČEZ se nyní snaží problém odstranit, podle SÚJB je jeho přijaté řešení adekvátní.

Odpůrci jihočeské elektrárny rovněž opakovaně upozornili na problémy s palivem. Žádají, aby Temelín byl okamžitě odstaven a vyměnil všechno palivo. Potíže s řídicími tyčemi, jež zastavují štěpnou reakci, kritizoval i zmocněnec hornorakouské zemské vlády pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec.

Katedrála svatého Víta patří definitivně církvi

Katedrála svatého Víta s přilehlými nemovitostmi patří definitivně církvi. Rozhodl o tom v pátek pražský městský soud, který potvrdil říjnový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1. Pravomocný verdikt ve sporu státu a církve o vzácné nemovitosti padl po více než 13 letech. Obvodní soud přiřkl katedrálu církvi již dvakrát, městský soud ale první verdikt zrušil a spor vrátil k novému projednání. Nyní se s názorem obvodního soudu ztotožnil.

Podle rozhodnutí soudu patří katedrála s pozemkem a věž u chrámu sv. Víta s pozemkem Metropolitní kapitule u svatého Víta. Část přilehlých nemovitostí připadne Kolegiátní kapitule Všech svatých na Hradě Pražském. Kromě katedrály tak do vlastnictví církve spadá celá Vikářská ulice s kanovnickými domy až po Nové proboštství, dále Prašná věž a kaple Všech svatých.

Tržby obchodníků potvrzují chuť Čechů utrácet

Výsledky maloobchodu za duben dokazují, že Češi mají stále chuť utrácet. Jejich apetit podporuje růst příjmů, zaměstnanosti i snížení daní od počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Maloobchodní tržby se v dubnu meziročně zvýšily o 6,3 procenta. Tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu vzrostly v dubnu meziročně o 5,1 procenta. Dubnový růst maloobchodních tržeb byl vyšší, než očekával trh. "Excelentní výkon české ekonomiky se přiměřeným způsobem transformuje do zvyšování životní úrovně, alespoň na materiální úrovni. Maloobchodní tržby jsou jedním z důkazů," uvedl David Marek z Patria Finance.

Podle Davida Navrátila z České spořitelny můžeme za lepšími tržbami hledat i deštivé počasí. "Letos v dubnu pršelo dvakrát více než loni, a proto lidé raději vyrazili na nákupy do center," dodal. Dalším impulzem pro domácnosti a jejich útraty bude podle Pavla Sobíška z HVB Bank i vrácení daní ze společného zdanění manželů, která může zapůsobit na spotřebitelskou poptávku v nejbližších měsících. Podle Vladimír Pikory z Next Finance růst tržeb převyšuje průměr EU. "Rychlejší růst přitom zaznamenávaly nové členské země, jako je Lotyšsko, Estonsko, Litva či Slovensko, kde byl k vidění dvojciferný růst tržeb. Na druhém konci pelotonu naopak stojí "tvrdé jádro EU"," uvedl. Podle něj je zřejmé, že rozšíření EU svědčí daleko více novým členům než starším.

Rodinná politika by měla respektovat kulturní tradice

Rodinná politika by měla respektovat kulturní tradice, o její podobě by proto měly rozhodovat především jednotlivé státy. Shodli se na tom odborníci na páteční konferenci Rodina a stát ve třetím tisíciletí, která se konala v Senátu. Čeští i zahraniční experti převážně konzervativního zaměření kritizovali některé snahy Evropské unie o harmonizaci rodinné politiky mezi jednotlivými členskými zeměmi. Konferenci upořádal Občanský institut a senátní výbor pro záležitosti EU.

"Tam, kde jsou přílišné rozdíly způsobené určitými kulturními a historickými tradicemi, by nemělo docházet k harmonizaci," řekl ČTK Vojtěch Belling z Občanského institutu a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Totéž si myslí Christian Waldhoff z Bonnské univerzity. Evropská unie by podle něj přílišnou harmonizací odpoutala rodiny od jejich kulturního zázemí. Belling poukázal například na to, že takzvaná lisabonská strategie členským zemím navrhuje, aby v roce 2010 byla třetina dětí do tří let umístěna v jeslích. V Česku, kde je navštěvují jedno až dvě procenta dětí, by stát musel rodiče k tomu podle něj nutit. Strategie z roku 2000 usiluje o to, aby do roku 2010 měla Evropa nejvýkonnější ekonomiku na světě, a to vzdělanostní a sociálně spravedlivou.

Odborníci také upozornili na to, že se různí styly rodinného života. Manželství s dětmi podle nich přestalo být jedinou možnou variantou. Řada mladých lidí spíše preferuje společný život bez svatby či vztahy pouze na krátkou dobu. V současnosti se mít děti ekonomicky nevyplatí, vysvětlil Belling. Stát by proto podle něj měl péči o děti lépe ohodnotit. Belling je jedním z autorů alternativní koncepce rodinné politiky, která vloni na podzim reagovala na návrh ministerstva práce a sociálních věcí. Alternativní koncepce zdůrazňovala lepší ocenění péče o děti a daňová zvýhodnění pro rodiny s dětmi. Chtěla více motivovat rodiče, aby zůstávali s dětmi doma. Postavilo se tehdy za ni několik poslanců KDU-ČSL a ODS.

ČSA vybraly dva nové viceprezidenty

České aerolinie vybraly dva nové viceprezidenty ve výběrovém řízení. Viceprezidentem pro letový provoz se 1. července stane Jan Janík, který ve funkci nahradí Petra Juska. Ten přejde na pozici viceprezidenta pro pozemní provoz a nahradí Jiřího Pose, který z ČSA odešel a stal se ředitelem obchodu, marketingu a provozu Letiště Praha.

Nový prezident aerolinií Radomír Lašák nedávno oznámil, že s některými manažery se "neshodl v názorech na řešení ekonomické situace v ČSA a oni proto zvolili nové kariéry". Nově schválená tříletá strategie podniku počítá mimo jiné s lepším využitím letadel, což si vyžádá také lepší plánování využití pracovního času posádek. To bude také jedním z prvních úkolů nového viceprezidenta letového úseku. ČSA se loni propadly do ztráty 396 milionů korun. Obdobný výsledek očekává nové vedení i letos. Do zisku by se společnost mohla vrátit v roce 2008.

V Koločavě zemřela dcera slavného zbojníka Nikoly Šuhaje

V zakarpatské Koločavě zemřela ve věku 85 let Anna Štajerová, dcera slavného zbojníka z bývalé Podkarpatské Rusi Nikoly Šuhaje. Pochována byla již v dubnu, po pravoslavných Velikonocích v rodné vsi. ČTK to v pátek z Užhorodu telefonicky potvrdil předseda Klubu T.G.Masaryka Ivan Latko. "Měla svá léta a trpěla také nemocemi. Pohřbena byla na místním hřbitově, kde leží také její otec a strýc," řekl Latko. Deník Právo, který o úmrtí Štajerové informoval, poznamenal, že zpráva o skonu této ženy dorazila do Prahy, podobně jako za první republiky, přes přátele a s několikatýdenním zpožděním.

Dcera Nikoly a Eržiky, milenecké dvojice z románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník, svého otce nikdy nepoznala. Zemřel ještě před jejím narozením. O jeho "slávě" se dozvěděla teprve od českých turistů a novinářů, kteří na bývalé československé území začali jezdit počátkem 90. let. Díky české aktivitě mohla jeho údajný osud sledovat také na plátně ve filmu Balada pro banditu, kde roli romantického hrdiny ztvárnil Miroslav Donutil. Ten ji dokonce navštívil v jejím domku a pak ji pozval na své představení do Prahy. "Pamatuji si ji jako prostou ženu, která byla velmi vlídná a velmi vstřícná. Krásně se k nám chovala. Měla také všechny znaky toho, že je dcerou Nikoly Šuhaje. Když jsem ji doprovázel domů, přeskočila v 75 letech potok. Bylo to úžasné," řekl Donutil ČTK.

Když v roce 1997 přijela Štajerová na pozvání Českého rozhlasu do Prahy, byla prý nadšená. Nikdy do té doby v žádném větším městě nebyla. Svůj kraj ale opustit nechtěla.

"Byla to velmi srdečná paní. Skromná a pracovitá. Když jsme tam začali jezdit, strašně ji překvapil zájem o její rodinu. Celý život se o ni totiž nikdo nestaral," řekla ČTK Agáta Pilátová ze Společnosti přátel Podkarpatské Rusi. "Eržika", jak se Anně Štajerové kvůli popularitě mezi českými turisty přezdívalo v její vsi, ráda vyprávěla o Olbrachtovi, který na Podkarpatské Rusi pobýval ve 30. letech. Jako malé děvčátko ji prý rozmazloval dárky. Zároveň ale tvrdila, že v jeho románu nebylo zbla pravdy. I když byla negramotná, nechala si ho přečíst. "Všechno je to vymyšlené," řekla před lety ČTK. Neměla mu to ale za zlé, neboť se prý nechal unést příběhy, které mu chudí lidé vyprávěli za peníze.

Podle Donutila se o zbojníkovi Nikolovi, který "bohatým bral a chudým dával", v jeho vsi moc nevědělo. "Tu legendu neznají. Známe ji jenom my díky Olbrachtovi," uvedl. Na Olbrachta ale podle něj mnoho lidí vzpomíná. "Vyprávěl nám o něm třeba Nikolův bratr Osip. Také říkal, že za Čechů tam bylo nejlíp, i když čeští četníci jeho bratra honili."

Jandák zvažuje podat trestní oznámení na bývalé zaměstnance ministerstva kultury

Ministerstvo kultury zvažuje podat trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele na dva bývalé zaměstnance úřadu. Ministra k této úvaze vedou závěry kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z roku 2003. Podle NKÚ ministerstvo tehdy vážně pochybilo při poskytování peněz v rámci jednoho ze svých programů na obnovu památek. Nynější vedení úřadu viní tehdejšího ředitele odboru Jana Kaigla a prvního náměstka ministra Zdeňka Nováka, že nepřijali žádná opatření k nápravě. Jandák se odvolává na zprávu NKÚ z roku 2003, když tvrdí, že 145 milionů korun dostaly subjekty, které nesplnily podmínky programu, 275 řádně přijatých žádostí bylo ze seznamu žadatelů vyřazeno před hodnocením a u 650 akcí nebylo provedeno předepsané hodnocení, a přesto na ně byly poskytnuty finanční prostředky. Příslušní zmínění pracovníci podle Jandáka nezjednali nápravu.

"Tento stav trval až do odvolání ředitele odboru památkové péče a prvního náměstka ministrem kultury Vítězslavem Jandákem v prosinci 2005," uvedla mluvčí ministerstva kultury Ludmila Kadrnková. Kaigla skutečně Jandák odvolal, Novák se však ještě z pověření Jandákova předchůdce Pavla Dostála měl stát od ledna letošního roku generálním ředitelem Národního památkového ústavu. Jandák ho také 1. prosince 2005 jmenoval, následně jej však o den později se všemi řediteli poboček ústavu odvolal, čímž odstartoval reformu památkové péče. Proč trvalo zvěřejnění možnosti podat trestní oznámení několik měsíců, Kadrnková vysvětlila tak, že se vše dlouho vyšetřovalo.

V roce 2003 po zveřejnění zprávy s jejími závěry ministerstvo nesouhlasilo. NKÚ upozornil například na výběrová řízení, z nichž vyšly vítězně nejdražší firmy. Ceny nabídek předkládaných ve výběrových řízeních na obnovu kulturních památek však podle tehdejšího vyjádření MK (ani podle nezávislých odborníků) nemohou být hlavním kritériem výběru autora oprav.

Úředníci podle NKÚ rozdělili téměř 145 milionů korun vlastníkům historických budov, kteří nesplnili všechny podmínky a neměli na peníze nárok. Heřmanův Městec a Státní ústav památkové péče v Praze například dostaly 38 milionů korun, aniž předložily projekt. Obnova synagogy v Heřmanově Městci byla podle mluvčí v programu výjimečná, neboť ji do něj dodatečně zařadili poslanci při schvalování státního rozpočtu.

Kontrolu peněz rozdělených v rámci Programu záchrany architektonického dědictví v období let 1998 - 2001 provedl NKÚ v roce 2002. Během kontroly ministerstvo na žádost NKÚ písemně komentovalo některá zjištění úřadu. "NKÚ výsledky kontroly promítl do kontrolního závěru pouze částečně, takže ministerstvo nemůže v některých případech souhlasit se zjištěními, která jsou podle jeho názoru nesprávným výkladem NKÚ k příslušnému problému," uvedla v roce 2003 mluvčí.

Podle policie členové Národní strany neporušili v Letech zákon

Členové Národní strany podle policie nespáchali v lednu při projevech poblíž romského památníku v Letech u Písku trestný čin. "Prověřili jsme všechny zvukové a audiovizuální záznamy, které tam byly pořízeny. Podle znaleckého posudku Historického ústavu Akademie věd ČR z historického hlediska nelze uznat letský tábor jako koncentrační či vyhlazovací," uvedla mluvčí písecké policie Hana Moltašová. Podle posudku v táboře k přímé genocidě, vyvražďování obyvatelstva nedošlo. "A projevy, které tam byly proneseny, neprojevovaly otevřený projev myšlenek, které by podporovaly, zpochybňovaly nebo se snažily ospravedlnit genocidium nebo jiné projevy nacistů," dodala Moltašová.

Představitelé Národní strany tvrdili, že protektorátní tábor byl jen pracovní a Romové v něm umírali na běžné nemoci. Jejich záměr pobouřil romské a proromské aktivisty. Nacionalisté podle nich popírají romský holokaust a provokují. Ve stejný den se v Letech konaly dvě akce - shromáždění stoupenců Národní strany a romská vzpomínka. Dohlížely na ně desítky policistů.

V Letech stával v roce 1942 sběrný tábor, v němž zahynulo přes 300 Romů. Další byli transportováni do koncentračního tábora v Osvětimi. Na místě tábora nyní stojí velkokapacitní vepřín. Vláda se po letech sporů v červnu zavázala, že vepřín přestěhuje a na jeho místě postaví památník.

Přestavbě zámku Hrubá Skála brání restituční nárok Aehrenthalů

Chystané rekonstrukci zámeckého hotelu Hrubá Skála na Semilsku za stovky milionů korun brání restituční nároky šlechtického rodu Aehrenthalů. O historický objekt má zájem dědic rodu Rakušan Johann Aehrenthal. Informuje o tom liberecké krajské vydání Mladé fronty Dnes. "Zatím není zahájeno žádné řízení. Čekáme na podklady od ministerstva vnitra, zda má pan Aehrenthal vůbec na majetek nárok," řekl listu Josef Kozák z Pozemkového úřadu v Semilech. Šlechtická rodina přišla o zámek po válce, na základě Benešových dekretů byl zkonfiskován.

Společnost Cimex Praha chtěla zahájit jeho přestavbu letos v lednu. Kvůli nároků Aehrenthala nechce ale nyní vkládat do hotelu žádné peníze. Historie zámku sahá do roku 1350, kdy na jeho místě založil Hynek z Valdštejna hrad Skály. V roce 1821 zámek koupil od Valdštejnů Jan Lexa, rytíř z Aehrenthalu, jehož potomci v něm bydleli až do roku 1945.

Rekonstrukce brněnské vily Tugendhat má začít na podzim

Celková oprava vzácné brněnské vily Tugendhat zapsané na seznamu UNESCO začne patrně již letos na podzim. Přípravné práce v minulých dnech skončily a město vyhlásilo veřejnou zakázku na rekonstrukci. Minimální cena oprav je 85 milionů korun. ČTK to řekl náměstek brněnského primátora Miroslav Hošek. "Rekonstrukce vily se připravovala delší dobu, nyní konečně zakázku vypisujeme. Ještě před měsícem se řešilo, kde bylo jaké umyvadlo, záchod či vařič. Do takových nuancí přípravy zacházely," řekl Hošek. Památková obnova by měla vilu vrátit do původního stavu, a to včetně detailů ve vybavení a mobiliáři. Rekonstrukce se podle Hoška nebude týkat jen stavby, ale také přilehlých zahrad.

Většina vybavení vily je nenávratně ztracena, bude proto nahrazena věrnými kopiemi. V Muzeu města Brna uchovávají jediné originální křeslo z vily, Moravská galerie spravuje další čtyři kusy nábytku. Část mobiliáře si odvezla rodina Tugendhat do emigrace. "Těžko je ale můžeme žádat, aby nám tyto věci poskytli," uvedl nedávno ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Zbytek vybavení vzal za své v minulých desetiletích, kdy byla stavba mnohdy necitlivě využívána k nejrůznějším účelům.

Vilu Tugendhat v brněnských Černých Polích navrhl v roce 1928 světoznámý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Stavba je unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením interiéru. Vzbudila velký ohlas už v době svého vzniku. Po řadě peripetií se dostalo unikátnímu projektu zadostiučinění - v roce 2001 byl zapsán na seznam UNESCO.

"Bělobus" veze českou rockovou hudbu do Běloruska

Na krátké turné po Bělorusku a Ukrajině odjedou autobusem nazvaným Bělobus v neděli muzikanti ze čtyř českých kapel. "Kromě prezentace české hudby v zahraničí si projekt klade za cíl podpořit svobodné smýšlení místních hudebních fanoušků a muzikantů," řekl ČTK mluvčí Jan Kratochvíl. Skupiny Cocotte Minute, Už jsme doma, Ahmed má hlad a MCH Band vystoupí ve Lvově, Kyjevě, Brestu a Minsku, kde 21. června turné zakončí. Poté se vrátí do Prahy a 24. června se představí na Branické louce u Vltavy na rockové scéně mezinárodního hudebního festivalu United Islands of Prague.

Informace o "spanilé jízdě" českých kapel na východ Evropy jsou uvedeny na internetových stránkách www.livermusic.cz a www.unitedislands.cz.

Ze sportu

Michala Strnadová-Mrůzková je popáté mistryní světa ve sjezdu na divoké vodě. V pátečním dvoukolovém sprintu na řece Teplá v Karlových Varech nedala stejně jako ve středečním klasickém závodu šanci žádné ze soupeřek a vyhrála s ohromným náskokem více než devíti sekund. Stříbro v pátek vybojovala deblkanoe Jan Vlček, David Lisický, bronz kajakář Tomáš Slovák. Bez medaile zůstali při francouzském triumfu domácí kanoisté. Mrůzková, která má nyní ve sbírce tři zlata z klasického závodu a dvě ze sprintu, se na trůn stejně jako na dlouhé trati vrátila po čtyřech letech. Na minulém MS v roce 2004 chyběla, neboť tehdy dala přednost bojům o postup na olympiádu v Aténách v rychlostní kanoistice. Té se Mrůzková hodlá po šampionátu v Karlových Varech rovněž věnovat, protože na začátku července je mistrovství Evropy v Račicích.

Tenista Tomáš Berdych postoupil v Halle poprvé do semifinále turnaje na travnatém povrchu. Český hráč v pátek ve čtvrtfinále zdolal Francouze Fabrice Santora ve dvou setech 7:5 a 7:6. Příštím soupeřem patnáctého tenisty světového žebříčku bude vítěz utkání Belgičana Kristofa Vliegena a Němce Floriana Mayera. "Jde mi to na trávě čím dál lépe," uvedl dvacetiletý Berdych na internetové stránce turnaje. Vítěz dvou turnajů ATP Tour, postoupil v letošní do semifinále teprve podruhé. Poprvé to dokázal hned na úvodním turnaji roku v Adelaide, ale do finále se nakonec nedostal.

Počasí

Noc bude zpočátku polojasná, na západě oblačno s přeháňkami a bouřkami, které se rozšíří na většinu území. Teploty 18 až 14 stupňů Celsia.

V sobotu většinou oblačno s přeháňkami, místy bouřky, hlavně na východě, v Čechách později od západu ustávání srážek. Teploty 22 až 26, na východě až 29 stupňů, na horách kolem 18 stupňů.