Zprávy
Laureátem ceny Františka Kriegla se stal Yekta Uzunoglu
Laureátem Ceny Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77, se pro letošní rok stal kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu. Nadace, jejíž cena má poukázat na "mimořádnou občanskou statečnost projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika", udělila Uzunogluovi cenu "za dlouholetý a neohrožený boj za lidská práva a lidskou důstojnost". ČTK to sdělil za organizátory František Janouch.
Uzunoglu je v Česku již 12 let bez výsledku souzen pro podezření z vydírání a omezování osobní svobody. V roce 1994 byl zadržen a strávil ve vazbě 31 měsíců. Dosud soudy nevynesly konečný verdikt. Trestní stíhání bylo v roce 2003 zastaveno, protože bylo porušeno právo obviněných na spravedlivý proces v přiměřené lhůtě. To se nelíbilo ani žalobkyni, ani obžalovanému. Státní zástupkyně odmítla zavinění prodlevy; Uzunoglu zase věří, že jedině veřejné soudní líčení očistí jeho jméno.
Na pochybnosti o transparentnosti procesu v minulosti upozorňovaly význačné osobnosti, mimo jiné i bývalý ministr kultury Pavel Dostál. Skupina představitelů veřejného života letos v březnu v otevřeném dopise obvinila české politiky, soudce a státní zástupce z nečinnosti a selhání v kauze. Dopis podepsali například poslanci Taťána Fischerová a Svatopluk Karásek, někdejší mluvčí Charty 77 Dana Němcová, senátoři Jaromír Štětina a Karel Schwarzenberg, novinářka Petruška Šustrová či socioložka Jiřina Šiklová.
Uzunoglu je se třemi svými krajany obžalován za to, že se v roce 1994 údajně podílel na mučení jiných dvou krajanů. Uzunoglu tvrdí, že se stal obětí spiknutí. Soud by měl pokračovat koncem května.
Uzunoglu se narodil v roce 1953 v Turecku. Angažoval se v různých hnutích bojujících za práva Kurdů. Vystudoval v Praze lékařství a usadil se v Československu a Německu. Byl členem organizace Lékaři bez hranic. Podílel se na vydání kurdské gramatiky. Přeložil do kurdštiny části Bible a několik děl Karla Čapka. Do češtiny přeložil přísloví kurdského lidu. V roce 1979 byl vypovězen z Československa, vrátil se v roce 1990.
Cena byla ustavena ve Stockholmu v roce 1987. Ocenění připomíná postoj československého politika Františka Kriegla, který jako jediný z tehdejších představitelů odmítl po obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 podepsat potupný diktát. Loni Nadace Charty 77 cenu udělila československým občanům německé národnosti, kteří se před druhou světovou válkou, na rozdíl od většiny svých krajanů, odmítli připojit k nacistickému hnutí Konrada Henleina.
Český velvyslanec v USA zaslal velikonoční přání disidentům na Kubě
Kubánským disidentům vězněným za své politické názory zaslal český velvyslanec v USA Petr Kolář velikonoční blahopřání. "Chceme podpořit naše kubánské přátele, kteří by mohli ztrácet naději a mít pocit, že na ně okolní svět zapomíná," řekl Kolář ČTK. Přání 188 lidem ve věznicích kubánského komunistického režimu je podle Koláře vyjádřením přímé podpory a výzvou, aby neztráceli naději. "Víme o nich a myslíme na ně. Přicházejí Velikonoce a je přirozené, že lidem, které máme rádi a myslíme na ně, posíláme přání." Žádné politické proklamace v nich velvyslanec nečiní. Možnost připojit se k přání poskytl i ostatním pracovníkům velvyslanectví. S myšlenkou velkonočních blahopřání přišli za Kolářem Kubánci žijící v americkém exilu.
Český zastupitelský úřad ve Washingtonu se dlouhodobě a cílevědomě angažuje v podpoře kubánského disentu, dodržování lidských práv a prosazování demokratických principů na Kubě. Kubánský exil na oplátku přislíbil pomoc českému úsilí vedoucímu ke zrušení víz do Spojených států.
Nucená správa ve VZP by podle Ratha mohla skončit do konce dubna
Nucená správa ve Všeobecné zdravotní pojišťovně by podle ministra zdravotnictví Davida Ratha mohla skončit do konce tohoto měsíce. Ministr to podmiňuje dokončením zdravotně pojistného plánu, který má zamezit, jak řekl, "vysávání" VZP. Rath to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle ministra by pak dluh největší české zdravotní pojišťovny měl klesnout z předpokládaných 14 na 5 miliard korun.
Místopředseda ODS Pavel Bém v témže pořadu uvedl, že nucená správa VZP nic dobrého nepřinesla, "není důvodná a už dávno měla skončit".
České banky přistupují k etickému kodexu chování ke klientům
Většina velkých bank v Česku již přistoupila, nebo se chystá přistoupit k etickému kodexu České bankovní asociace o chování ke klientům. Kodex je jedním z výsledků loňského tlaku ministerstva financí na české banky, aby zlepšily postavení svých klientů. Letos se k dokumentu připojily například Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Citibank. Stejný krok plánují v nejbližších dnech i HVB Česká republika a Živnostenská banka. Vyplývá to z průzkumu ČTK.
Počet kamionů na českých silnicích se od vstupu do EU zdvojnásobil
Počet nákladních aut na českých silnicích se proti stavu před vstupem České republiky do EU zdvojnásobil. Zatímco na začátku roku 2004 přejelo české hranice kolem 550.000 kamionů měsíčně, na podzim stejného roku to bylo přes 800.000 vozů a nyní je to dvojnásobek, řekl ČTK Václav Špička z Autoklubu ČR. Podle něj se situace na českých silnicích dále zhorší po červencovém zmírnění zákazu jízd kamionů o víkendech a svátcích. Zatímco dosud nesměly kamiony jezdit po celý rok v neděli mezi půlnocí a 22:00 a v létě i v sobotu od 07:00 do 20:00, od poloviny roku bude zákaz v neděli omezen jen na 13:00 až 22:00 a v sobotu v létě na 07:00 až 13:00. Naopak přibude páteční zákaz mezi 17:00 a 21:00.
Českou republiku budou podle stanoviska autoklubu projíždět i vozidla, která by v jiných státech s tvrdším režimem víkendových zákazů musela být odstavena. To zkomplikuje víkendové jízdy běžným motoristům a zvýší hluk a znečištění v místech, kudy procházejí silnice I. třídy. Autoklub proto vyzve poslance, aby úlevy pro kamiony ještě jednou zvážili a vrátili se k současné právní úpravě.
Nová vláda bude razit cestu k přijetí společné měny euro
Pro občany zřejmě nejviditelnější změnou související s českým členstvím v EU bude za několik let přijetí společné měny euro. Cestu k nahrazení koruny eurem budou razit strany budoucí vládní koalice, stejně jako budou řešit, jak se nová vláda postaví k podobě evropské integrace a k návrhu evropské ústavní smlouvy. Obecně někteří odborníci míní, že v předvolebním boji nepatří evropská agenda včetně eura k dominantním. Není to téma, které by před volbami stálo v čele, míní Jan Hřích z Ústavu mezinárodních vztahů. Politici dávali dosud najevo, že euroústava stojí nyní v zemích EU včetně Česka poněkud v pozadí.
Pokud jde o euro, strany nejsou v názorech jednotné. Zatímco ČSSD a KDU-ČSL se před červnovými volbami shodují, že by země měla euro zavést v roce 2010, Strana zelených a ODS pevné datum neurčují - chtějí návaznost na stav ekonomiky, a komunisté soudí, že zatím není důvod pro "překotné" přijetí evropské měny. "ODS je v otázce přijímání eura zdrženlivější než ČSSD," komentoval postoje dvou nejsilnějších stran Jan Hřích.
Česko zatím požadavky na zavedení eura nesplňuje. Viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer loni dával najevo, že při současném tempu snižování rozpočtového deficitu se euro v roce 2010 přijmout nepodaří. Z ekonomického hlediska existují důvody pro co nejrychlejší přijetí i proti němu.
Přínosem nových zemí EU mohou být jejich zkušenosti s totalitou
Středoevropské země, které se v posledních letech staly členy do Evropské unie, mohou být takzvaným "starým" členským státům EU prospěšné mimo jiné tím, že jim zprostředkují své zkušenosti s totalitou. Bývalé postkomunistické země lépe rozumějí současné situaci v Rusku, na Ukrajině nebo v Bělorusku. V závěru 15. ročníku Jihlavské konference to řekl novinář Petr Uhl.
Podle úředníka EU Gerharda Sabathila z Berlína se Evropa ocitla v krizi, způsobené mimo jiné i rozšířením EU, které ještě lidem ze západoevropských zemí "nepřešlo do krve". S tím souhlasil i bývalý polský disident Andrzej Jagodzinski, současný ředitel Mezinárodního visegradského fondu. Příští léta by podle něj mohla přinést oživení ve vztazích mezi zeměmi visegradské smlouvy.
Katolický kněz Anton Otte z německé Ackermannovy obce je přesvědčen, že avizovaný posun v zaměření Jihlavské konference od problematiky česko-německých vztahů ke středoevropským tématům, se zdařil. Konference se v Jihlavě konala poprvé v roce 1992. V začátcích byla první významnou platformou umožňující dialog mezi Čechy a Němci, rodila se zde česko-německá deklarace. Před několika lety organizátoři zahájili posun ke středoevropskému rozměru.
Z dotačního programu za rok dostal peníze jen jeden zemědělec
Z dotačního programu určeného pro zemědělce, kteří předčasně ukončí podnikání a farmy přenechají potomkům, dostal zatím peníze jeden zemědělec. Program přitom funguje od loňského jara a ministerstvo zemědělství na něj spotřebovalo desítky milionů korun. Kvůli české úpravě evropské normy a daňové zátěži z převodu podnikání se program zemědělcům nevyplatí, uvedla dnes Česká televize s tím, že jen vybudování informačního systému přišlo stát na 30 milionů korun.
Dotační program by měl podpořit mladé zemědělce, aby neodcházeli z oboru, a zároveň pomoci stárnoucím farmářům. Lze z něj získat až 200.000 korun. Žádost o zařazení do programu dosud podalo asi 320 zemědělců, peníze ale podle televize dosud dostal jen jeden.
"U nás dotační program znamená, že potencionální příjemce musí vynaložit daleko větší peníze na splnění všech formalit a předpisů, než co pak dostane ze státní kasy," řekl televizi jeden ze zemědělců. Ministerstvo zemědělství podle ČT přiznává, že dotační program je velmi složitý a že se žadatelům ani nemusí vyplatit. Letos v lednu chtělo dotace pro předčasné ukončení podnikání zrušit. Ohlasy ze zemědělských profesních organizací ale přispěly k tomu, že program bude pokračovat. Zemědělci však doufají, že se systém zjednoduší a nabídne na dotacích víc peněz.
Čeští zemědělci patří podle průměrného věku mezi nejstarší v Evropské unii, uvedla také televize.
V Národním parku České Švýcarsko začala turistická sezona
V Národním parku České Švýcarsko začala turistická sezona. Provoz po zimě obnovila informační střediska v Jetřichovicích a Dolní Chřipské. Voda však zatopila infocentrum v Hřensku. Ostatní střediska nabízejí turistické informace o regionu, turistické mapy, průvodce, fotografie. K dispozici je v centrech veřejný internet nebo fax. Výstavní galerie funguje ve středisku v Krásné Lípě, které je v provozu celý rok. Novinkou infocenter v parku jsou ekoporadny. Na ochranu životního prostředí se mohou dotazovat obce, školy i návštěvníci parku.
Turistů v Národním parku České Švýcarsko přibývá. Čtyři informační střediska navštívilo loni 31.000 lidí, v roce 2002 vyhledalo jejich služby 5000 turistů.
Provoz středisek stojí ročně miliony korun. Na tyto náklady by nestačily příjmy z prodeje služeb a propagačních materiálů. "Proto se na financování jejich činnosti podílejí i Správa Národního parku České Švýcarsko, město Krásná Lípa, děčínský Úřad práce a soukromý partner," uvedla Dana Štěfáčková z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.
Miss ČR 2006 se stala Taťána Kuchařová z Opočna
Miss České republiky 2006 se v sobotu večer v brněnském Boby Centru stala osmnáctiletá blondýnka Taťána Kuchařová, studentka jazykového gymnázia z Opočna. Porota se tak zcela shodla s diváky, u kterých zvítězila jako Miss sympatie. Titul první vicemiss a druhé místo v soutěži si odnáší herečka Kateřina Pospíšilová z Prahy, druhou vicemiss byla zvolena studentka Renáta Czadernová z Ostravy.
Vítězka Taťána Kuchařová, kterou vybrala odborná porota z dvanácti finalistek, je osmnáctou královnou krásy v českých zemích od obnovení soutěže v roce 1989. Čeká ji také účast na jedné z mezinárodních soutěží Miss World 2006 v Polsku a Miss International v Japonsku. Stejně jako loni její předchůdkyně se ale Kuchařová dělí o post nejkrásnější dívky země s další kráskou, letos s devatenáctiletou Renatou Langmannovou z Ivanovic na Hané, která v únoru zvítězila v druhém ročníku konkurenční soutěže Česká Miss.
Korunku Miss České republiky si vítězka Taťána Kuchařová užívala jen několik hodin. Poté ji předala neznámému muži, který korunku vydražil za 600.000 korun. Výtěžek aukce získají nadace Kapka naděje a Naše dítě. Dražbě klenotu předcházelo ještě klání o korunku Miss Sympatie, kterou od diváků dostala taktéž Kuchařová. Z vyvolávacích 18.000 korun se její cena vyšplhala až na 200.000 Kč, také věnovaných na charitu.
Sobotní divadelní premiéry: Richard III. Ve Slováckém divadle
Uherskohradišťské Slovácké divadlo uvedlo v premiéře jedno z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara Richard III. Speciálně pro slováckou scénu dílo přeložil Jiří Josek. Hlavní roli svěřil režisér Igor Stránský čerstvému držiteli Thálie Tomáši Šulajovi, jenž už má zkušenost s jiným shakespearovským padouchem Jagem z Othella.
Dramaturgie příběh politického intrikána Richarda III. načasovala na předvolební období záměrně. Před parlamentními volbami je totiž podle ní dobré připomenout, co všechno je člověk ochotný udělat pro politickou kariéru. Shakespeare totiž vytvořil v Richardu III. model politické zrůdy - bezohledného kariéristy, který k dosažení nejvyššího cíle volí ty nejtvrdší prostředky, člověka, jenž se vzdor svému mrzáctví dobrovolně rozhodne být i mrzákem duševním, zločince nad jiné monstrózního, uvedl mluvčí.
Příběh mapuje lidskou touhu po moci, a neblaze tak staví mosty mezi staletími. Mimořádná nadčasovost podle něj dokazuje, že Shakespeare je skutečným mistrem a jeho hry oslovují publikum v každé době. "Richard je na rozdíl od Jaga nebezpečnější pro společnost. Neschovává se za žádnou masku, jde si tvrdě za svým. Strašné je, že takoví diktátorové i dnes existují a ohrožují svět," řekl ke své roli Šulaj.
Královna Margot v Divadle J. K.Tyla
Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni uvedlo premiéru hry Královna Margot na námět románu Alexandra Dumase. Titulní roli vytvořila Andrea Černá. Inscenaci volně zpracovala mladá autorka Klára Špičková, režíroval ji Juraj Deák.
Hra se odehrává ve Francii, které vládne královský rod z Valois. Země se zmítá v konfliktech mezi katolíky a hugenoty, neshody mají i členové královské rodiny. Připravuje se pompézní svatba dcery Kateřiny Medicejské Markéty s Jindřichem Navarrským. Sňatek však nemá být naplněním lásky, ale dokončením politické hry. Napětí houstne. Situace se poté vyostřuje v takzvané Bartolomějské noci, kdy bylo povražděno přes 3000 protestantů.
"Role je to krásná, skýtá spoustu prostoru, který se snažím vyplnit do všech koutů. Jako osoba je královna Margot mladá, živelná ženská, která se narodila do určitého společenského postavení a musí se s tím nějak naučit žít. Protože život se jí neptá, co by ona chtěla, co by si přála. Musí dělat to, co si žádá Francie," řekla ČTK Černá.
Deák režíroval pro plzeňské divadlo poprvé. Narodil se v roce 1958 v Bratislavě, ale již léta žije v Čechách. Více než deset let působil jako šéf činoherního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Nyní je uměleckým šéfem a kmenovým režisérem pražského Divadla na Fidlovačce.
Arthurovo Bolero v Divadle ABC
Premiéru hry Pavla Kohouta Arthurovo Bolero uvedlo pražské Divadlo ABC. Nastudoval ji režisér Jan Burian, který stál před dvěma lety i u zrodu vůbec prvního uvedení textu v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla.
Autora inspirovala více než sto let stará hra Reigen (Rej) Rakušana Arthura Schnitzlera a napsal její novou verzi, posunutou do současnosti. Jejím tématem je deset milostných epizod, v nichž každá z postav vystřídá partnera a jedna z nich celý řetězec erotických setkání propojuje. Ve hře však nejde o sexuální akt samotný, ale o rituály před ním a po něm. Kohout hned v názvu své hry uvedl, komu námět "ukradl". Navíc se mu zdálo, že známé Ravelovo Bolero odpovídá tomu, co se v hře děje - je to jedna melodie, která se stále opakuje v nové instrumentaci.
Podle dramaturgyně Divadla ABC Pavlíny Morávkové Pavel Kohout rozebírá, čím se stává sex pro člověka 21. století. Zda je ještě vyvrcholením milostného vzplanutí a nedílnou součástí fungujícího vztahu nebo jen nástrojem k manipulaci s druhými a především - zda tu má láska vůbec místo.
Při veřejné generálce publikum reagovalo různě. Hra diváky bavila, ale smích, který se ozýval, byl spíše smíchem obranným. "Ta hra je tragikomedie a jako takovou ji chceme hrát. Určitě v ní diváci naleznou spoustu míst k pobavení i k dojmutí," uvedla dramaturgyně. Na jevišti se ve hře objevili například Filip Blažek, Kamila Špráchalová, Veronika Gajerová a Otakar Brousek ml.
Dva na houpačce v Divadle Na prádle
Igor Bareš a Kateřina Březinová účinkují v komorním psychologickém dramatu od Williama Gibsona, které mělo premiéru v pražském Divadle Na prádle. Pro Bareše, který je od loňska členem české první scény, to nebyla první role v Divadle Na prádle. Spolu s Březinovou tu vystupuje v hlavní roli Nashova Obchodníka s deštěm. Tento text má v neděli obnovenou premiéru, pochopitelně v jiném obsazení, na komorní scéně Fidlovačky.
V malostranském Divadle Na prádle nastudoval Dva na houpačce režisér Petr Hruška. Na hudebních improvizacích se podílejí Jan Hradecký a Klára Šenkeříková. Druhá premiéra textu, který je groteskních příběhem lásky dvou osamělých srdcí, se uskuteční 9. dubna.
Ze sportu
Čeští tenisté vyhráli utkání druhého kola Evropsko-africké skupiny I Davisova poháru v Maroku ber ztráty bodu 5:0 na zápasy. Definitivní podobu výsledku daly nedělní závěrečné dvouhry, které se za již rozhodnutého stavu hrály na dva vítězné sety. Nejdříve Lukáš Dlouhý porazil Mehdiho Ziadiho 6:2 a 6:1 a pak zpečetil jednoznačný výsledek Tomáš Zíb, který porazil Mehdiho Tahiriho po setech 6:4 a 7:5. Tenisté o své výhře nad Marokem v Udždě a postupu do zářijové baráže o Světovou skupinu rozhodli již v pátečních dvouhrách a sobotní čtyřhře.
Také v neděli slavily české barvy úspěch při úvodním dílu Evropského poháru tahačů v Barceloně. Po sobotním triumfu Davida Vršeckého se na stupně vítězů při Velké ceně Katalánska protlačil Adam Lacko, který s vozem MAN dojel překvapivě na třetím místě. Vršecký s buggyrou vyhrál dopolední kvalifikaci, v hlavním závodě ale dojel až pátý. Přesto zůstal v čele celkového pořadí, v němž se na něj ale bodově dotáhl dnešní vítěz Antonio Albacete.
Moderní pětibojař Libor Capalini skončil šestý v sobotním druhém závodu Světového poháru v britském Millfieldu. Druhý český zástupce v dvaatřicetičlenném finále Michal Michalík doběhl do cíle dvanáctý.
Poprvé po devíti letech vyhrály české házenkářky tradiční turnaj O štít města Chebu. Ve finále 33. ročníku porazily Nizozemsko 27:19. Národní tým triumfoval v Chebu pošesté v historii. Třetí místo obsadily slovenské reprezentantky po výhře 38:32 nad Tureckem.
Ir Colin Griffin vyhrál v Poděbradech v sobotu tradiční chodecký závod na 20 kilometrů. Nejlepším domácím atletem byl Miloš Holuša, který došel do cíle jako šestý a obhájil domácí titul.
Fotbalisté Sparty zvítězili v sobotním 263. pražském derby nad Slavií 2:1. Na sobotní utkání dorazilo na Letnou 20.318 diváků, což je nejvyšší návštěva sezony a také pražského derby v české nejvyšší soutěži. Fotbalisté Sparty se posunuli v tabulce první ligy na páté místo, o které mohou po dalších zápasech znovu přijít. Slavia zůstala třetí a je ohrožena její naděje na získání titulu.
Počasí
V noci bude oblačno až zataženo s občasným deštěm. Teploty 7 až 3 stupně.
Od pondělí podle varování meteorologů přijdou do České republiky vydatné přeháňky, které zřejmě opět zvednou hladiny některých toků. Výstraha před stoupajícími hladinami platí do středečního poledne.
V noci na úterý může navíc v některých oblastech napadnout až deset centimetrů sněhu.