Přehled tisku
Mladá fronta Dnes si všímá českého zápasu o zrušení víz pro cesty do Spojených států. Dá se najít mezi americkými zákony a českým požadavkem kompromis? - ptá se komentátor Martin Komárek a nabízí vlastní odpověď: ano. Americké úřady vybírají za vízum pro Čecha nemalý, pro ně směšný poplatek. Navíc si nechávají peníze i od těch, kterým zlaté razítko neudělí. Kdyby byl poplatek zrušen, dostala by se byrokratická procedura do souladu se zdravým rozumem, navrhuje komentátor Mladé fronty Dnes.
Je omyl myslet si, že povodně můžou rozhodnout volby, tvrdí v Lidových novinách jejich komentátor Martin Zvěřina. Povodně by mohly volby rozhodnout jen pod podmínkou, že by se někdo z čelných představitelů stran "vyznamenal" nějak negativně, což zatím snad v zájmu zdraví a majetku nehrozí.
Promyšlené, vypočítané, načasované a v neposlední řadě draze zaplacené kampaně těch největších stran nemohou volební lídři také osm týdnů před volbami radikálně změnit, aniž by se vystavili nebezpečí zesměšnění, píše autor a uzavírá: A to nejpodstatnější, tedy kolik a jak státní rozpočet bude dávat na dlouhodobá protipovodňová opatření, se stejně rozhodne až po volbách.
Jinak se tématu zmocňuje v rubrice Lidových novin Poslední slov spisovatel Ludvík Vaculík: "Veliký dojem z povodně jistě mají děti. Žádný televizní příběh se jí nevyrovná. A mají příležitost poznat jednou rodiče v kritické chvíli: jak otec náčelník je energický, maminka duchapřítomná," píše Vaculík a dodává: "Tehdy, jak byla ta povodeň," budou jednou datovat kapitolku dětství, a ne "tehdy, jak Paroubek s Rathem..."
Jiří Vavroň si v deníku Právo všímá více než čtvrtiny lidí, kteří v Česku žijí od výplaty k výplatě a nemají vůbec žádné úspory. Polovina Čechů by při ztrátě pravidelného příjmu vyčerpala naspořené peníze do tří měsíců, cituje dále autor z jednoho průzkumu. Podle jeho soudu finanční stabilita značné části rodin a tak i sociální stabilita občanů jako celek je křehká. Jakkoliv životní úroveň i příjmy prokazatelně rostou. Potvrzuje se, že značná část populace má svůj domácí rozpočet postaven na zdravotnictví a školství a dalších veřejných službách, kde stále poměrně velkou část výdajů hradí stát, všímá si autor. Díky tomu se dle jeho názoru daří zajistit růst příjmů i slušnou životní úroveň a sociální stabilitu.
Tu by podle něj ale mohly narušit reformní návrhy ODS, které by občanům sice z vyšších, neboť méně zdaněných příjmů, zase mnohem větší část ukrojily na potraviny, zdravotnictví, vzdělání, veřejnou dopravu a další služby.
Problém letošních voleb je podle komentáře deníku Právo v tom, že přináší nezvykle množství návrhů radikálních finančních změn života každé rodiny, aniž je doprovázejí stejně razantní, ale objektivní výpočty.
Prudké zvraty v příjmech i výdajích by ale mohly vyvolat to nejhorší, co může podrazit nohy každé ekonomice - totiž narušení sociální stability, píše Jiří Vavroň v Právu.
Petr Kamberský si v Hospodářských novinách všímá rozhodnutí prezidenta Václava Klause vrátit sněmovně zákon o nemocenském pojištění. Klaus odmítá, aby v prvních dvou týdnech nemocenskou lidem místo státu vyplácely firmy, což by podle hlavy státu mohlo být opodstatněné pouze v systému, v němž zaměstnavatel vlastní zaměstnance, tedy v otrokářství. Námitky prezidenta ale podle autora vyvrací praxe: nemocenskou zneužívají zaměstnanci ale i zaměstnavatelé, a stát tomu nedokáže zabránit. Zákon míří na abnormální počet falešných marodů. Slovenské firmy proti podobné změně protestovaly, dnes ji chválí, tvrdí komentář Hospodářských novin.
Prezident má podle něj pravdu v tom, že nový zákon není dobrý. Zapomíná však, že ten starý je přímo příšerný. Nahrával simulantům, diskriminoval lidi s vyššími příjmy, pomáhal odstávkám výroby na úkor veřejných peněz.