Zprávy
Spor Paroubka a Klause o nového ministra přerůstá v ústavní krizi
Spor premiéra Jiřího Paroubka a prezidenta Václava Klause o nového ministra zdravotnictví přerůstá v ústavní krizi, kterou asi bude řešit Ústavní soud. Řízení ministerstva se v pátek přes Klausův odpor ujal prezident České lékařské komory David Rath, jehož vicepremiér Zdeněk Škromach jmenoval prvním náměstkem. Klausovi nevadí jmenování Ratha, ale to, že byl pověřen řízením úřadu. Obě strany sporu se obvinily z protiústavního chování.
Rath ihned po nástupu do nové funkce oznámil personální čistky na ministerstvu, jež se mají týkat náměstků a ředitelů odborů. Rathovým poradcem a sekretářem se stal jeho kolega z ČLK Michal Sojka. O místo možná přijde hlavní hygienik Michael Vít.
Ratha jmenoval náměstkem a pověřil řízením úřadu Škromach, který jako člen vlády ministerstvo zdravotnictví dočasně řídí po odvolané Miladě Emmerové. Klaus ale upozornil, že řízením úřadu pověřil Škromacha. "Toto pověření je nepřenosné," řekl. Kdyby Rath zůstal prvním náměstkem, mohl by sice řídit úřad, ale jeho pravomoci by byly omezené. Mohl by se účastnit zasedání vlády, ale nemohl by hlasovat a hájit zákony v parlamentu. Početní převahu ČSSD nad koaličními partnery ve vládě by to ale neohrozilo.
Na pozadí Rathova nástupu na ministerstvo se rozhořela ústavní válka mezi Paroubkem a Klausem. Paroubek nadále požaduje, aby prezident Ratha jmenoval ministrem. Druhý návrh na jmenování na Hrad odeslal v pátek. Klaus, který trávil pátek na Slovensku, uvedl, že zatím o druhém návrhu neví. Trvá na tom, že funkce šéfa ČLK a ministra nejsou slučitelné. Když Klaus Ratha nejmenuje, premiér požádá, aby bylo zdravotnictví převedeno pod jeho správu. Tomu se Klaus nebrání. Paroubek se chce obrátit na Legislativní radu vlády a právnické fakulty, aby se ke sporu vyjádřily.
Klaus odmítl jmenovat Ratha ve čtvrtek. Odvolává se na ústavu a zákon o střetu zájmů, protože Rath přiznává i podnikatelské aktivity. Neobměkčil ho Rathův příslib, že až se stane ministrem, funkci v komoře a podnikatelské aktivity pozastaví. Jmenování šéfa komory ministrem považuje prezident za nemožné z důvodů "občanských, politických, legislativních i z hlediska zdravého rozumu".
Paroubek a Rath ale s odvoláním na právní analýzy označili Klausův postup za protiústavní. Proto premiér zvažuje, že se kvůli postupu prezidenta obrátí na Ústavní soud. Prezident je povinen jmenovat člena vlády, pokud mu to premiér navrhne, tvrdí. Klaus bude podle svých slov rád, když se Paroubek na Ústavní soud obrátí. "Myslím, že odpověď Ústavního soudu bude naprosto jednoznačná," uvedl. Právníci oslovení ČTK stojí ve sporu spíše za Klausem. Domnívají se, že ústava dává prezidentovi pro jeho jednání prostor. Ministr podle nich nemůže být kvůli střetu zájmů zároveň šéfem profesní komory.
Rath považuje spor s prezidentem za vedlejší v porovnání s tím, co chce dělat v čele resortu. Ještě v pátek se chtěl sejít s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny, kvůli zaneprázdnění její ředitelky Jiřiny Musílkové bude schůzka v pondělí. Rath chce také hned začít s prosazováním svých priorit, mezi ty vedle vylepšení hospodaření pojišťovny zahrnuje například vybudování kontroly kvality poskytované péče. Změny nejspíše dozná podle Ratha i dohoda, kterou se zdravotními pojišťovnami uzavřel Paroubek. Podle Ratha jde pouze o pracovní materiál.
Nynější kompetenční spor není první. Koncem roku 2000 vznikl mezi vládou premiéra Miloše Zemana a prezidentem Václavem Havlem, který přes nesouhlas kabinetu jmenoval novým guvernérem ČNB Zdeňka Tůmu. Vláda ale tvrdila, že jmenování guvernéra měl podepsat i premiér. Kabinet se obrátil na ústavní soudce, kteří dali za pravdu Havlovi.
Ani spory mezi Klausem a Paroubkem nejsou neobvyklé. Již se hádali například o to, zda Klaus smí v zahraničí prezentovat vlastní názory na zahraniční politiku. Za spory Paroubka a Klause stojí i boj mezi ČSSD a ODS. Paroubek v pátek znovu uvedl, že bylo velkou chybou, že někteří poslanci ČSSD podpořili před více než dvěma lety volbu Klause prezidentem. Naopak ODS se postavila za svého čestného předsedu Klause. Výroky Ratha a dalších kritiků na jeho adresu označila za skandální. Rath mimo jiné poznamenal, že Klaus se chová jako monarcha či umanuté dítě.
Rath zůstává prezidentem ČLK, funkce se bude moci dočasně vzdát
David Rath zůstává prezidentem České lékařské komory. V případě, že by byl jmenován ministrem, bude moci dočasně přerušit řízení komory. Umožní mu to nový stavovský předpis, který v pátek přijalo představenstvo ČLK. ČTK to řekl mluvčí komory Pavel Kubíček. Na jednání představenstva podle Kubíčka mimo jiné zaznělo, že prezident ČLK nemá povinnost ani důvod abdikovat na svou funkci, jestliže nebyl jmenován ministrem. Názorem právníků komory je, že prezident ČLK může vykonávat funkci ministra. Podle nového stavovského předpisu prezident ČLK může, ale nemusí, požádat představenstvo o přerušení výkonu funkce. "Veškeré prezidentovy kompetence by pak v plném rozsahu přešly na představenstvo, které by pak zasedalo permanentně," uvedl mluvčí.
Vesecká nechá prověřit Krejčířovo tvrzení o žalobci Dolejším
Pověřená nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká nechá prověřit tvrzení Radovana Krejčíře, který v páteční Mladé frontě Dnes uvedl, že při červnové domovní prohlídce jeho vily policii neutekl, ale že jej z objektu nechal odejít státní zástupce Jaroslav Dolejší. "Jsou to tak závažná obvinění, že jsem požádala pražského vrchního státního zástupce, aby se k nim vyjádřil," řekla Vesecká ČTK. Pověřená nejvyšší státní zástupkyně zároveň zdůraznila, že o selhání Dolejšího při domovní prohlídce u Krejčíře zatím nesvědčí "jediná indicie". Připustila, že za vyjádřením podnikatele, který je na útěku před českými justičními orgány, může být snaha zdiskreditovat státního zástupce, jenž se jeho případem zabývá. "Takovéto případy se stávají," uvedla Vesecká.
Dolejší v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes Krejčířova slova popřel. O celém případu bude počátkem příštího týdne jednat Vesecká s policejním prezidentem Vladislavem Husákem. Pro kauzu Krejčíř chtějí vytvořit speciální tým tvořený policisty a státními zástupci. Takovéto týmy by podle Vesecké mohly vznikat i v rámci jiných podobných případů.
Krejčíř Mladé frontě Dnes řekl, že kriminalisté v jeho vile hledali směnku uzavřenou údajně mezi podnikatelem Jakubem Konečným a bývalým premiérem Stanislavem Grossem a dokumenty k pohledávce společnosti Čepro, kterou Krejčíř vlastní. "Hledali u mě směnky na ČSSD, ale já je měl ve vedlejším domě. Tak mě Dolejší pustil, abych pro ně došel," uvedl podnikatel. Policejní verze je ale zcela jiná: Krejčíř využil chaosu při domovní prohlídce a utekl.
Kriminalisté podle Krejčíře věděli, že z vily odchází. V druhém domě, který obývají podnikatelovi známí a kde byly údajně uschovány požadované dokumenty, si prý Krejčíř dal kávu a najedl se. Poté údajně přiběhl člen Krejčířovy ochranky a oznámil mu, že podle Dolejšího utekl z domovní prohlídky. "Že jsem prostě na útěku a že jestli mě chytnou, tak že mě zabijí, že mě zastřelí. Volala mu to moje manželka Kateřina, že jí to řekl policista Kubát," dodal podnikatel. "Pro mě to bylo jasné: žalobce Dolejší mě dostal do situace, že budu na útěku a že ten cíl není, abych byl ve vazbě, ale abych byl mrtvý. Dostal jsem strach o život, a tak jsem se rozhodl utéct," vysvětlil.
Krejčíř, který žije na Seychelských ostrovech, je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost. Jedno z obvinění se točí kolem celního dluhu za dovezené ropné produkty ve výši 2,8 miliardy korun. Policie Krejčíře viní z toho, že byl hlavou zločinného spolčení, v úterý pozatýkala pět jeho údajných kompliců. Obviněn je také z toho, že připravoval vraždu celníka.
Poslanci chtějí zrychlit distribuci vakcíny proti chřipce
Sněmovna se snaží o to, aby se lidé mohli dostat k očkovací látce proti chřipce rychleji než dosud. Poslanci schválili návrh, podle něhož by očkovací látky mohli odebírat od distributorů a výrobců nejen lékárny, ale také lékaři. Podle lékárnické komory je to však nesmysl. Kdyby návrh platil, podle jejího prezidenta Lubomíra Chudoby by lékárny zřejmě přestaly vakcíny odebírat. Sněmovna nové ustanovení zapracovala na návrh předsedy zdravotního výboru Jaroslava Krákory do nesouvisející novely o návykových látkách. Předlohu nyní posoudí ještě Senát a prezident.
Kvůli obavám z ptačí chřipky se v minulých dnech zájem o vakcíny proti běžné sezonní chřipce prudce zvýšil. České a moravské lékárny ale již skoro žádné nemají. Krákora uvedl, že lékárny nemohou stačit očkovací látky tak rychle distribuovat. "Odmítám zásadně to, že by lékárny nebyly schopny distribuovat vakcíny, je to nesmysl. Vakcíny nyní nejsou a lékárny za to nemohou," řekl ČTK Chudoba. Pravidelné dodávky vakcín lékařům by podle něho distribuční firmy působící na českém trhu nebyly schopny zajistit. Navíc by je podle něho dodávaly za vyšší ceny, vakcíny by tak zdražily. Pokud by byla změna uzákoněna, lékárnám by se nevyplatilo vakcíny odebírat, uvedl Chudoba. Návrh podle něho inicioval hlavní hygienik Michael Vít. "Jestliže bude v budoucnu jakýkoli problém s distribucí vakcín, padá to na jeho hlavu," podotkl prezident komory. O tuto změnu podle něho stáli výrobní firmy i lékaři.
ČR kvůli ptačí chřipce zakázala trhy a výstavy drůbeže a ptáků
Česká republika stupňuje kroky proti zavlečení ptačí chřipky na své území. Od soboty začíná platit zákaz trhů s drůbeží a ostatními ptáky, jejich výstav nebo přehlídek, a také zákaz pořádání soutěže poštovních holubů s mezinárodní účastí. Česko tak reaguje na čtvrteční doporučení Evropské komise, řekl novinářům ministr zemědělství Petr Zgarba. Zatím podle něj není důvod, aby se scházela Ústřední nákazová komise. Impulzem pro její další zasedání by bylo potvrzení výskytu nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v Řecku. Česko by poté pravděpodobně preventivní opatření opět zpřísnilo.
Viktor Kožený zůstává ve vazbě
Finančník českého původu Viktor Kožený zůstává na Bahamách ve vazbě. Soudkyně v hlavním městě Nassau v pátek nepovolila jeho propuštění na kauci a určila, že do 5. prosince musí bahamské ministerstvo zahraničí soudu předložit důvěryhodné důkazy dokládající americkou žádost o vydání.
Česko zašle Guatemale a Salvadoru peníze na humanitární pomoc
Česká republika pošle 4,6 milionu korun Guatemale a Salvadoru, kde před dvěma týdny řádila tropická bouře. Rozhodl o tom ministr zahraničí Cyril Svoboda. Každá ze dvou jihoamerických zemí dostane polovinu částky, sdělil ČTK tiskový odbor ministerstva zahraničí. Bouře zasáhla třetinu guatemalského území a vyžádala si nejméně 2000 obětí. Voda a sesuvy půdy strhly téměř 5400 domů, skoro 1500 jich částečně poškodily. Před živlem muselo utéct 108.000 lidí, nejmíň stovka byla zraněna. Vytrvalé lijáky, které bouři provázely, způsobily sesuvy půdy a záplavy také v Salvadoru. Zde přišlo o život sedm desítek lidí. V uplynulých dnech vyčlenila vláda také 25 milionů korun na pomoc Pákistánu, kde si zemětřesení vyžádalo přes 50.000 lidských životů.
STEM: Nejvyšší důvěru české veřejnosti má prezident Václav Klaus
Nejvyšší důvěru české veřejnosti má v současnosti prezident Václav Klaus, jemuž podle říjnového průzkumu agentury STEM důvěřují téměř tři čtvrtiny občanů. Dlouhodobé výzkumy agentury STEM ale ukazují, že Klausova důvěryhodnost od března trvale klesá. Naopak důvěryhodnost premiéra Jiřího Paroubka je podle zjištění STEM od června stabilní. Předseda vlády je důvěryhodný pro necelou polovinu občanů. Předsedům obou komor parlamentu Lubomíru Zaorálkovi a Přemyslu Sobotkovi důvěřují zhruba dva lidé z každých pěti. Lepšího výsledku dosáhl Sobotka, jemuž počátkem října důvěřovalo 41 procent lidí, což bylo o jedno procento méně než v březnu. Naopak Zaorálkovi důvěřovalo počátkem října 36 procent lidí, to je o sedm procent méně než na jaře.
ODS se obrátila na Ústavní soud kvůli zákazu převodu nemocnic
Skupina poslanců a senátorů ODS podala návrh Ústavnímu soudu na zrušení části zákona o ochraně veřejného zdraví, která zakazuje převod krajských nemocnic na akciové společnosti. "Poslanci a senátoři ODS se domnívají, že tímto zákazem se hrubě zasahuje do majetkových práv obcí a krajů a do ústavního práva na územní samosprávu," sdělil ČTK stínový ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil.
Novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která začala platit 27. září, prosadili levicoví poslanci. Nemocnice by se podle politiků ČSSD a KSČM jako soukromé společnosti orientovaly jen na výdělek a začaly by poskytovat pouze výnosnou péči v lukrativních oborech. Kraje ale názor, že by se péče v převedených zařízeních zhoršila, odmítají. Podle nich se nemocnicím jako obchodním společnostem ekonomicky daří. Řada nemocnic se již na akciové společnosti změnila před platností zákona. Také kraje zvažují, že se kvůli zákazu transformace nemocnic obrátí na Ústavní soud - buď samostatně, nebo se přidají k iniciativě ODS.
Sněmovna chce armádní letadla využívat i pro civilní dopravu
Armádní letadla mají být v budoucnu po dohodě ministerstev obrany a dopravy využívána i pro civilní účely. Na základě rozhodnutí vlády by mohly být vojenské letouny použity k dopravě osob z humanitárních důvodů nebo sportovců a umělců, kteří by Česko reprezentovali v zahraničí. Počítá s tím vládní novela zákona o českých ozbrojených silách, kterou schválila sněmovna. Nyní ji dostane k posouzení Senát.
Novela má mimo jiné výslovně umožnit využití armády při plnění humanitárních úkolů civilní ochrany a při likvidaci následků pohromy. Předloha dále výslovně svěřuje do pravomocí ministerstva obrany vyšetřování příčin letecké nehody vojenského letadla, které by prováděla odborná komise stanovená ministrem obrany. Sněmovna odmítla návrh, aby se armáda na základě dohody mezi ministerstvy obrany a zdravotnictví mohla podílet na letecké záchranné službě a na letecké dopravě transplantátů, lékařů nebo zdravotníků. Ministr obrany Karel Kühnl k tomu uvedl, že šlo pouze o zpřesnění dikce zákona, který už takovou pomoc umožňuje. Sněmovní odmítnutí tak podle ministra nic nezmění na současném stavu.
Soud poslal do vazby podezřelého z vražd na Brněnsku a Kladensku
Okresní soud pro Prahu-východ v pátek poslal do vazby osmadvacetiletého muže ze Slaného, kterého policie ve čtvrtek zadržela a obvinila za vraždy manželského páru u Nedvědice na Brněnsku a podnikatele na Kladensku. Všechny tři pachatel údajně zastřelil minulý týden svou prý legálně drženou zbraní. Muž je stíhán za několikanásobnou a opakovanou vraždu, hrozí mu tedy v případě uznání viny až výjimečný trest, dokonce i doživotí.
"Soud rozhodl o vzetí obviněného do vazby, shledal důvody vazby. Obviněný dnes nevypovídal, odkázal se na původní výpověď, k motivu se nevyjádřil," řekl v pátek novinářům soudce Roman Fremr. Jeho slova doplnil obhájce obviněného Daniel Šimánek. "Vazba je z důvodu možného útěku, a proto, aby nemohl dál páchat trestnou činnost," upřesnil advokát. Doplnil, že stížnost proti rozhodnutí soudu si zřejmě nebude podávat. "Já i obviněný jsme to čekali, důvody vazby tady jsou dané," podotkl Šimánek.
Podezřelého zadržela policie ve čtvrtek ráno ve Slaném v blízkosti jeho bydliště. Při zatýkání prý nekladl žádný odpor. U sebe měl prý dokonce i údajnou vražednou zbraň a náboje. "Je to pistole ráže devět milimetrů luger s optickým zaměřovačem," upřesnil advokát. Při čtvrtečním výslechu se zadržený k oběma vraždám přiznal, neuvedl však motiv. "Řekl, že to je jeho věc a odmítl dál komunikovat," uvedl zdroj seznámený s vyšetřováním. Podle kriminalistů je velmi pravděpodobné, že se zadržený chystal v nejbližších dnech na další stejně závažný čin.
Vesecká dala pokyn k opětovnému prošetření Berdárova případu
Pověřená nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká dala pokyn k opětovnému prošetření případu bývalého generálního ředitele Českého Telecomu Gabriela Berdára. Policie ho vyšetřovala, protože po květnovém napadení neznámými pachateli střílel po autě nevinných lidí, které si spletl s útočníky. Policejní vyšetřování bylo v září zastaveno a případ odložen. Nyní Vesecká rozhodla, že policie musí opět zvážit všechny důkazy k případu.
"Uložila jsem pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství, aby v této kauze uplatnilo dohled," řekla ČTK Vesecká. Neuvedla, v čem nalezlo Nejvyšší státní zastupitelství v rámci dosavadního vyšetřování případu nedostatky. Pro Berdára rozhodnutí Vesecké znamená, že za útok může být opět stíhán. Nelze dokonce vyloučit, že stane i před soudem. Bývalý ředitel Českého Telecomu byl podezřelý z výtržnictví, případně z pokusu o ublížení na zdraví. Policie i zastupitelství pak ale dospěly k závěru, že nespáchal trestný čin ani přestupek.
Berdára 6. května napadli a zbili před jeho domem nedaleko Prahy dva muži, když se v doprovodu přítelkyně vracel ze služební cesty v Londýně. Pachatelé ho asi udeřili železnou tyčí do hlavy. Při odhalení by jim hrozilo obvinění z ublížení na zdraví. Policie je ale nevypátrala a v červenci případ odložila. Stížnost Berdára na odložení byla zamítnuta. Po útoku odjel Berdár autem na ošetření do nemocnice. Cestou osmkrát vystřelil legálně drženou zbraní po vozidle, které potkal na polní cestě a jehož osádku, tvořenou Vladimírem Račkem a Stanislavem Stěhulem, mylně považoval za útočníky. Auto po Berdárově střelbě havarovalo a skončilo v příkopu.
Vyšetřování ukázalo, že Berdár střílel směrem do země a také zasáhl pouze spodní část vozu - dvěma či třemi střelami. V místě, kde podle policie nemohl ohrozit život ani zdraví osádky, ani způsobit větší škodu: střelba poškodila jen kolo a jeho zástěrku. Račko ani Stěhule nebyli zraněni. Stali se však podezřelými, i když od počátku jakýkoli podíl na přepadení Berdára odmítali. Po čase se ale začalo ukazovat, že byli pouze v nesprávný čas na nesprávném místě, a policie je od podezření z útoku očistila.
Žalobkyně zrušila stíhání předsedy židovské obce Tomáše Jelínka
Státní zastupitelství pro Prahu 1 minulý týden zrušilo usnesení policie o zahájení trestního stíhání někdejšího předsedy pražské židovské obce Tomáše Jelínka. "Věc jsem vrátila policejnímu orgánu k dalšímu šetření, jeho rozhodnutí bylo zatím předčasné," řekla ČTK žalobkyně Šárka Pokorná. Policie stíhala Jelínka kvůli porušování povinností při správě cizího majetku a neoprávněnému nakládaní s osobními údaji. Jelínek proti obvinění podal stížnost a žalobkyně mu vyhověla. Policie nyní musí spis doplnit a znovu vyhodnotit. Podle ní vydal Jelínek příkaz k proplacení půl milionu korun v rozporu s interními předpisy sdružení a předal osobní údaje členů dvěma pražským obchodním společnostem. Podle člena a mluvčího současného vedení obce Jakuba Rotha Jelínek po podzimním odvolání z funkce narychlo vybral hotovost, která zůstává obci nevyúčtována. Hrozily mu až tři roky vězení.
Vedle tohoto případu policisté letos prověřovali již šest dalších trestních oznámení na Jelínka. Pět jich zastavili a jedno předali úřadu Městské části Praha 1 ke správnímu řízení. Podle něj Jelínek údajně napadl pořadatele na zasedání Rady Federace židovských obcí, kam se chtěl dostat. Jednoho údajně bil pěstmi, kroutil mu uchem a kopal ho koleny. Také toto řízení bylo na začátku října zastaveno.
V únoru letošního roku podalo šest Jelínkových oponentů čtyři trestní oznámení kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji. Další podnět, tentokrát se týkající porušování povinnosti při správě cizího majetku a podvodu, policie řešila v červenci. Podle dřívějšího vyjádření mluvčí pražské policie Ivy Miklíkové došel v tomto případě policejní komisař k závěru, že jde o spor dvou skupin členů náboženského sdružení.
Jelínek prezentuje poslední případ jako pokračování sporu o moc v židovské obci, v němž loni prohrál. Oponenti, které Jelínek nazývá pučisty, se proto podle něj už řadu měsíců snaží o kriminalizaci a diskreditaci jeho osoby, když na něj podávají řadu trestních oznámení. Volby vedení židovské obce se uskuteční 6. listopadu. Se spory v obci se veřejnost plně seznámila loni v červnu. Tehdy se pokusila Jelínkova strana odvolat z funkce pražského rabína Karola Sidona. Na podzim byl pak odvolán Jelínek, uvedl již dříve Roth.
V plzeňské zoo uhořelo 169 antilop
Při požáru, který v noci na pátek zachvátil pavilon sudokopytníků v plzeňské zoologické zahradě, uhořelo 16 antilop jeleních. ČTK to řekl mluvčí zahrady Martin Vobruba. Příčinu požáru odborníci vyšetřují. Hasiči mají podezření, že oheň mohla způsobit technická závada topení. "Jednalo se patrně o technickou závadu na elektroinstalaci vedoucí k vyhřívanému panelu na podlaze stáje," uvedl Vaško. Přes zimu se ve stáji zvířatům přitápí. Dřevěná stáj pocházela podle Vobruby z roku 1981. Zvířata v ní vždy trávila zimy.
K požáru vyjeli hasiči zhruba hodinu před půlnocí, objekt byl v tu dobu celý v plamenech. "Hasiči se ihned pustili do hašení požáru a rozebírání konstrukcí objektu. Požár se jim podařilo lokalizovat asi po 40 minutách a zlikvidovat po více jak dvou hodinách," popsal mluvčí.
Podle Vobruby zůstal zoo od stejného druhu jen jeden záložní samec. "Je to moc smutná věc, přišli jsme o celé chovné stádo," uvedl. Požár podle něj objevil a poprvé nahlásil noční hlídač ze soukromé bezpečnostní agentury a zároveň ho hasičům hlásili i obyvatelé sídliště Vinice, které se zahradou sousedí. Lidé, kteří by chtěli zoo podpořit, podle Vobruby pomohou nejvíce tím, že zahradě zachovají svoji přízeň a budou do ní i nadále chodit.
Podle informací z internetových stránek zoo měla Plzeň největší stádo antilop jeleních v Česku. Tento druh zoo chovala od roku 1978. Antilopy jelení jsou drobná zvířata obývající otevřené plošiny přední Indie. Jsou dost plaché a vyžadují klid. Při svém běhu vyskakují, aby získaly lepší přehled o okolí. Bezrohé samičky jsou světle hnědé až pískově zbarvené, samci se zahnutými růžky jsou tmavě hnědí až černí. Staří vládcové používali k jejich lovu cvičené gepardy nebo dravé ptáky.
V ČR začalo řádné digitální vysílání
V České republice začalo po pěti letech zkušebního provozu řádné digitální vysílání. Za pomoci přístrojů zvaných set-top boxy mohou lidé naladit tři programy České televize, soukromou Novu a pět stanic Českého rozhlasu. Zpočátku je vysílání možné zachytit v Praze a okolí, na jaře příštího roku přibudou Brno a Ostrava a možná další velká města. Ve výhledu několika let by měl signál zasáhnout podle plánu Českých radiokomunikací 97 procent obyvatel. V první fázi tak digitální vysílání pokryje 13,5 procenta území a 19 procent obyvatel, tedy zhruba 1,9 milionu lidí. Po rozšíření signálu do Brna a Ostravy by měla mít přístup k tomuto způsobu vysílání třetina obyvatel ČR.
Televizní a rozhlasové vysílání je v současné době šířeno prostřednictvím analogových kmitočtů. Česká republika stojí před postupným přechodem z analogového na digitální vysílání, který by měl být podle představ zemí Evropské unie završen před rokem 2012. Digitální vysílání má lidem přinést vyšší kvalitu obrazu i zvuku, více podrobných informací o vysílaných pořadech či kvalitnější teletext. U lépe vybavených set-top boxů bude možné také například posílat maily, sázet či třeba hlasovat v televizních anketách.
Předsedou Českomoravského fotbalového svazu se stal Pavel Mokrý
Předsedou Českomoravského fotbalového svazu byl na valné hromadě v Praze zvolen Pavel Mokrý. Dosavadní místopředseda ve volbách porazil bývalého reprezentanta Ivana Haška a stal se na příští čtyřleté období nástupcem Jana Obsta. Delegáti tak nevyslyšeli volání po radikální změně a dali přednost uchazeči, který zasedal už v dosavadním vedení, v jehož funkčním období byla odhalena největší korupční aféra v historii českého fotbalu.
Výsledky voleb byly velmi těsné. V prvním hlasování získali oba kandidáti v české komoře 64 hlasů a jen jediný hlas je dělil od potřebné většiny. Na Moravě dostal Mokrý 38 hlasů, což mu tam stačilo ke zvolení. Jeho soupeř měl o čtyři hlasy méně. V české komoře se pak hlasování opakovalo, Mokrý dostal 72 hlasů a zvítězil.
Oba uchazeči se ještě na poslední chvíli pokusili získat nějaké hlasy. Ivan Hašek znovu slíbil výrazné zvýšení přílivu peněz do fotbalu. Slíbil získat půl miliardy korun ročně, což je téměř dvojnásobek současných příjmů. Hovořil o sto milionech navíc pro mládež, o nových programech pro amatérský a mládežnický fotbal, které osloví nové sponzory. "Nabízím osobní zodpovědnost a stoprocentní nasazení. Fotbalový zápas se hraje s jedním a ne s dvěma míči," řekl v narážce na údajnou zákulisní dohodu svého rivala Mokrého s Vlastimilem Košťálem, který už na třetí valné hromadě nekandidoval. Mokrý odmítl, že by s funkcemi kupčil. "Není to handl, ale pragmatické řešení dlouhodobé patové situace. Oceňuji ochotu české komory, jejíž kandidát odstoupil," řekl Mokrý.
Počasí
Podle předpovědi meteorologů bude sobota oblačná až polojasná s teplotami od 14 do 18 stupňů.