Londýnská vzpomínka na Jana Palacha
Londýnští krajané si 20. ledna před budovou Velehradu připomněli 44. výročí oběti Jana Palacha. Podmínky byly mimořádné: Londýn byl plný sněhu a část městské dopravy byla paralyzovaná. Přesto se nakonec u Palachova pomníku sešly tři desítky krajanů.
Pomník tvoří velký černý, kovový řezaný panel, znázorňující abstraktní postavu v plamenech, dílo českého sochaře Franty Bělského, který je mj. autorem portrétů královské rodiny a velké zpívající fontány poblíž obřího Ruského kola v Londýně. Pomník pro Velehrad darovala před čtyřmi desetiletími duchovnímu vůdci londýnských exulantů knězi Janu Langovi vdova po sochaři a od té doby se před ním na chodníku konají pietní akty, kterých se v normalizačních dobách účastnily i přední britské osobnosti politického a společenského života.
Letošní vzpomínku zahájil za Správní radu charity Velehradu Antonín Stáně, který v krátkém projevu připomněl tehdejší atmosféru ve vlasti i Palachův čin. Ten, jak zejména někteří příslušníci dnešní mladší generace už možná nevědí, nespáchal čin na protest proti sovětské okupaci, ale na protest proti vzrůstající apatii občanů a návratu straých praktik režimu. Poté promluvil zástupce velvyslance ČR Antonín Hradílek, který zdůraznil, že žádná slova nemohou popsat, co tehdy student Jan Palach cítil, a že je velmi užitečné o tom důstojně popřemýšlet. Pak se účastníci krátce pomodlili pod vedením českého kněze z Říma Otce Lukáše Engelmanna, který předtím sloužil v kapli Velehradu mši. Následovalo uctění Palachovy památky dvěma minutami ticha, položení květin k pomníku a zmrzlí účastníci se odebrali do sálu Velehradu na malé občerstvení.
Po něm byly v sále promítnuty působivé černobílé záběry z pohřbu Jana Palacha, které tehdy pořídila přítomná socioložka a fotografka Markéta Luskačová a které po dvaceti letech, už po pádu komunismu, vyzvedla ze skrýše před StB na půdě u známých v Praze. Pamětníci se rozpovídali o svých tehdejších zážitcích. Diskutovalo se také o nejnovějších archivních záběrech objevených v Praze u příležitosti natáčení filmu režisérky Agnieszky Holland o Janově oběti, včetně například neznámého snímku zemřelého Jana na nemocničním lůžku. Stojí za to také připomenout, že velkorysá Markéta Luskačová už loni darovala disk s fotografiemi velehradské charitě a jejich promítání se zřejmě stane součástí každoročních Palachovských vzpomínek, i když se již budou konat v nové a budově Velehradu, kterou Správní rada nyní hledá a kam bude Bělského pomník Janu Palachovi přemístěn. Správní rada Velehradu oznámila, že nynější stará a nevyhovující budova byla prodána a z výtěžku bude možné koupit větší budovu se sálem, kam by se mohli krajané na různé akce a ve větším počtu bez problémů vejít.