Kniha Sedm let v Gulagu mapuje příběh českého právníka Františka Poláka

Gulag. Ilustrační foto

Téměř neznámé vzpomínky pražského právníka a bývalého vězně v sovětském pracovním táboře Františka Poláka představuje kniha Sedm let v Gulagu, která vyšla poprvé v České republice. Součástí obsáhlé knihy jsou i unikátní básně z lágru. Polák později uprchl do Německa, kde spolupracoval s Pavlem Tigridem. Jeho další cesta pak vedla do USA.

František Polák se jako uprchlík před nacismem dostal na začátku druhé světové války v dobré víře do Sovětského svazu. Zdejší režim ho však na sedm let uvěznil do nápravně pracovního tábora. Přestože sepsal své vzpomínky už koncem 50. let, nedostalo se jim důstojného vydání, řekl ČTK historik Adam Hradilek z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR).

Polák se do Československa dostal 14 dnů po komunistickém puči. Na nic nečekal a uprchl do Německa," uvedl historik. Zde spolupracoval například s Pavlem Tigridem. Poté odešel do USA, kde v roce 1970 ve věku 80 let zemřel.

František Polák vystoupil jako svědek v roce 1950 spolu s dalšími vězni z různých států u pařížského soudu, aby vypovídali o svých zkušenostech se sovětskými pracovními tábory. V roce 1953 žaloval SSSR a jeho satelity. Výsledkem bylo, že OSN odsoudila používání nucené práce.

V New Yorku pak v roce 1955 František Polák sepsal, a pod názvem Zrcadlo sovětského žaláře vydal vlastním nákladem básnickou sbírku. Jeho básně vznikaly během věznění a krátce po propuštění. Většinou je psal na pohozené obaly od cementu.

Další třicítku Poplákových básní nedávno našel druhý z editorů knihy historik Zdeněk Vališ ve Vojenském historickém archivu ve složce Básně neznámého autora.

Historici z ústavu pro studium totality loni získali v nově otevřených ukrajinských archivech tisíce spisů na československé občany, kteří byli perzekuováni koncem 30. let 20. století nebo za druhé světové války.