Česko-polská expedice vytvořila námořní rekord u Antarktidy

Selma ve Velrybí zátoce, na konci moří a oceánů

Česko-polská expedice vytvořila nový námořní rekord. Na plachetnici Selma doplula po téměř měsíci plavby až do Velrybí zátoky v Rossově moři u Antarktidy.

Jde o vůbec první jachtu, která doplula až tak daleko na jih. Dostala se na 78. stupeň a 43. minutu zeměpisné šířky na jižní polokouli. ČTK to řekl Jaroslav Žák z Českého antarktického nadačního fondu, který podporuje vědecký výzkum v oblasti jižního pólu.

Rossovo moře u Antarktidy je nejchladnějším mořem planety. Kdysi zde o dobytí jižního pólu zápolili Sir Ernest Henry Shackleton, Robert Falcon Scott i Roald Amundsen.

Jachta se zúčastnila i slavného závody Syndey - Hobart

Jachta Selma Expeditions vyplula už loni v dubnu z argentinského přístavu Ushuaia. Přes celý Pacifik doplula až do australského Sydney. Tady se zúčastnila 70. ročníku slavného závodu Sydney - Hobart.
Směr Velrybí zátoka vyplula expedice 15. ledna z tasmánského Hobartu. Na cestě k cíli zdolala přes 4000 kilometrů.

Polsko-česká posádka vědců opouští přístav a míří k Antarktidě | foto: Selma Expeditions

Jachta hledala skuliny mezi krami

Velrybí zátoka je místo, z něhož kdysi vyráželi na průzkum Antarktidy slavné expedice. Kry v Rossově moři jsou důvodem, proč se v něm plaví ledoborce. Pro jachty je velmi obtížné mezi ledem najít cestu. Dosud nejjižněji doplula jachta na jižní polokouli k zeměpisné šířce 77 stupňů a 51 minut.

Člen expedice Dušan Jamný je i majitelem firmy pro zaoceánskou přepravu zboží, která před deseti lety přepravila z Česka do Antarktidy vědeckou Mendelovu stanici brněnské Masarykovy univerzity. Vědci na ní zkoumají zejména změnu klimatu a tzv. antarktické oázy. To jsou oblasti, na nichž po ústupu ledovců vzniká život v podobě mechů a řas.