Festival Made in Prague v Londýně připomíná 25. výročí sametové revoluce
Made in Prague, tak se jmenuje festival, který probíhá celý listopad v Londýně. Nabízí český film, hudbu, divadlo a výtvarné umění. A letos také sérii událostí, které se věnují 25. výročí sametové revoluce. Festival pořádá České centrum v Londýně.
„Festival Made in Prague se letos rozšířil nejen napříč žánry, ale i napříč Londýnem. České filmy našly nový domov v Institutu současného umění /ICA/, hudba zaznívá v jazzových klubech v Sohu i v kryptách kostelů v jižním Londýně," uvedla ředitelka Českého centra Londýn, Tereza Porybná.
Součástí filmových představení jsou i besedy s jejich tvůrci. Herec a režisér Miroslav Krobot uvedl svůj filmový debut Díra u Hanušovic. Tematika holocaustu a jeho filmového zpracování byla předmětem debaty s režisérem Zdeňkem Jiráským po jeho filmu V tichu. Herečka Anna Geislerová bude diskutovat s diváky o závěrečném filmu z trilogie zabývající se tématem viny a odpuštění režiséra Jana Hřebejka Líbánky, ve kterém ztvárnila hlavní roli. Jako speciální bonus festivalu České centrum připravilo na svých webových stránkách streamování dokumentárního filmu Dobrý řidič Smetana zdarma.
Řada akcí se věnuje i tématu sametové revoluce. Například časosběrný dokument od Pavla Kouteckého a Miroslava Janka Občan Havel. Je tu i snímek Sametoví teroristé Petra Kerekeše, Pavola Pekarčíka a Ivana Ostrochovského zachycující osudy tří mužů, kteří se rozhodli proti socialismu bojovat se zbraní v ruce, či dokument Olgy Sommerové věnovaný Martě Kubišové Magický hlas rebelky. 25. výročí revoluce je zastoupené i v dalších žánrech festivalu. Dlouholetý přítel Václava Havla a jeho bývalý tiskový mluvčí Michael Žantovský pokřtil v londýnském Frontline Club svoji knihu Havel: Život, která vychází najednou ve 13 zemích.
Příznivci divadla a tanečního umění se s Václavem Havlem a jeho tvorbou měli možnost seznámit prostřednictvím představení Antiwords skupiny Spitfire Company, která se ve svém představení nechala inspirovat jeho jednoaktovkou Audience. „Je to taková originální adaptace Havlovy Audience zpracované jako fyzické divadlo. Dvě tanečnice v maskách tam pijí pivo a místo slov je pohyb a různé scénky. Je to zajímavé a oceňované představení," upozorňuje Porybná. V britské premiéře vystoupí i skupina DG 307, založená legendami českého undergroundu Mejlou Hlavsou z The Plastic People of the Universe a básníkem-disidentem Pavlem Zajíčkem.