Akce Navrácení jmen připomněla památku Čechů popravených v Sovětském svazu

Navrácení jmen

Jména, která v neděli zazněla na pražském Újezdě, patřila lidem, kteří zemřeli jako oběti sovětského systému. Datum 29. října nebylo zvoleno náhodně, naopak. Šlo o předvečer ruského Dne paměti obětí politických represí.

Podobná událost, jaká letos poprvé proběhla u českého památníku obětem komunismu, se už v dřívějších letech konala například v Moskvě, Londýně nebo Washingtonu.

Akce nese název Navrácení jmen. Jména všech obětí s českými a československými kořeny nebo i přímo občanstvím, se ale bohužel zřejmě nikdy nepodaří zjistit, říká jeden z pořadatelů vzpomínky Štěpán Černoušek z organizace Gulag.cz.

„Vycházeli jsme především z výzkumů historika Mečislava Boráka, který se tomuto tématu dlouhodobě věnoval. Podařilo se mu ověřit jména zhruba 1300 Čechů, československých občanů nebo lidí, kteří měli něco společného s českými zeměmi a byli popraveni především v době Velkého teroru 1937-1938, ale i v dalších obdobích. Je ale dost pravděpodobné, že popravených bylo více, protože ne ke všem archivům se panu profesorovi podařilo dostat. Nyní v tom výzkumu pokračují kolegové z Ústavu pro studium totalitních režimů. Těch popravených lidí bylo pravděpodobně více, ale kdybychom počítali i ty, kteří zemřeli v gulagu nebo v důsledku nějakých deportací nebo jiných forem sovětských represí, tak počty obětí s českými kořeny v Sovětském svazu půjdou do několika tisíců“.

Štěpán Černoušek na vzpomínkové akci Navrácení jmen na pražském Újezdě | foto: Jekatěrina Staševská

Jaký je u nás vůbec zájem o tuto část historie?

„Na to se mi odpovídá dost těžko, neznám nějaký konkrétní průzkum. Co mohu soudit, tak zdaleka ty sovětské represe nejsou tak obecně známy, jako je to v případě nacistického režimu. Oběti nacistů jsou v českém narativu přítomny mnohem více. Je to myslím poněkud neprávem opomíjená kapitola historie, protože už jen když si vezmete počet popravených Čechů a Čechoslováků, tak těch 1300 je pět krát více, než kolik popravil náš vlastní československý komunistický režim. Myslím si, že tyto informace nejsou příliš známé. Snažíme se s kolegy dostat toto téma více do povědomí české společnosti. Akci Navrácení jmen vnímáme jako jednu z možností, jak tu problematiku připomenout. Zároveň jsme také s Českou televizí a s Ústavem pro studium totalitních režimů připravili třídílný televizní dokumentární cyklu Čechoslováci v gulagu, který se tomu tématu také věnuje. Pevně věřím, že se nám postupem času podaří dostat toto téma do českého povědomí více a více...“

Práce v gulagu | foto: autor neznámý,  public domain