„Pavel Tigrid měl odvahu a věděl, kde má stát,“ vzpomíná Petr Pithart
Původně se jmenoval Pavel Schönfeld. Své příjmení si později změnil na Tigrid, jako vzpomínku na dávné přeřeknutí při studiích. Od narození novináře, spisovatele, politika a jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého exilu uplynulo 100 let.
„Jeho slušnost, elegance, a to, že byl celý život věrný svobodě a demokracii“, odpovídá dcera Pavla Tigrida Deborah na otázku, co z odkazu její otce bylo pro Čechy nejdůležitější.
Obdobně hovoří i bývalý předseda vlády Petr Pithart:
„On se skoro nikdy politicky nemýlil. Po válce tady byl jedním z mála publicistů, kteří neuhnuli a nevyhnuli se ani takovým nepříjemným otázkám, jako bylo poválečné zacházení s Němci. I o tom psal. Rozházel si to se všemi“.
Pavel Tigrid byl trnem v oku především komunistům, kteří se pozvolna, ale jistě ujímali v Československu moci. Kvůli tomu podruhé emigroval, poprvé odešel ještě jako student práv do exilu před nacisty. Velkou část života prožil ve Francii, kde vydával časopis Svědectví. Lidé znali také jeho hlas - ať už z českého vysílání BBC, kde působil za 2. světové války, nebo pak z Radia Svobodná Evropa. Po roce 1989 se vrátil do Československa, nejprve jako poradce Václava Havla, později se stal ministrem kultury. A na dění v Česku nezapomínal ani později. V roce 2003 přijel, aby se zúčastnil referenda o vstupu do Evropské unie:
„Jménem lidí, kteří jako já žili desítky let v té Evropě, do které nyní máme vstoupit - to byla Evropa, která se k nám emigrantům chovala neobyčejně dobře, přijala nás - čili můj hlas patří samozřejmě ANO také právě z vděku k těmto zemím, které nás tak dobře přijaly“.
Za několik měsíců po referendu, ve kterém většina Čechů volila stejnou možnost jako on, Pavel Tigrid ve Francii zemřel. Petr Pithart tehdy hovořil o životě, který se zdařil a ve kterém Pavel Tigrid nebloudil. A ve stejném duchu se vyjádřil i dnes.
„Je třeba zdůraznit jeho osobní statečnost. Chytrých a nadaných lidí je spousta, ale mít odvahu, statečnost a vědět, kde mám stát, to je daleko těžší. A Pavel Tigrid tohle všechno měl“.