Cenu Gratias agit získalo třináct laureátů. Jsou mezi nimi krajané i význační bohemisté
Cenou Gratias agit bylo v sídle ministerstva zahraničí oceněno třináct laureátů. Cena má podobu křišťálové zeměkoule a uděluje ji od roku 1997 ministr zahraničí za šíření dobrého jména České republiky. Mezi oceněné patří čeští krajané, ale také význační bohemisté nebo osobnosti, které podporují přátelské vztahy s Českou republikou. Představujeme je v krátkém medailonku.
Letošními nositeli ceny Gratias agit jsou:
Ilse Reiner - Eichnerová
Autorka knihy Očima dítěte. Během války ztratila oba rodiče. Na příkaz okupačních úřadů byla umístěna do židovského sirotčince v Praze. Tady si psala deník, kde podává autentické svědectví zdejších dětí a učitelů. Ani ne dvanáctiletá se dostala s transportem do Terezína. Stála i před neblaze proslulým doktorem Mengelem. V květnu 1945 utekla z pochodu smrti. V rodném Vsetíně se jí ujala rodina přátel, která po ní pátrala. V roce 1947 odjela do USA, kde našla domov v rodině svého strýce. Za muže si vzala vojína, který se podílel na osvobození koncentračního tábora v Dachau. Absolvovala velké množství přednášek, psala články do novin. V roce 1990 u svých přátel ve Vsetíně našla deníček, o kterém se domnívala, že je ztracený. V roce 2006 vyšel v USA pod názvem Through the Eyes of a Child. Steven Spielberg s ní natočil tříhodinový dokument pro washingtonské muzeum holocaustu.
Dolores Ljiljana Baťa Arambašič
Vnučka Jana Antonína Bati. Do 15 let žila v brazilských obcích Batatuba a Bataypora, které její dědeček založil. Vystudovala práva, od mládí se zajímala o divadlo, umění a literaturu. Stála u zrodu Československo - brazilského spolku v Sao Paulu. Na začátku 90. let navázala spolupráci s obcí Lidice nedaleko Rio de Janeira a se svým folklórním souborem se tu účastní mírových slavností. Nechybí ani česká gastronomie. Díky ní se z Festa da Paz stala regionální kulturní událost. V současné době žije v brazilském státě Mato Grosso do Sul. Má sbírku 25 českých, moravských a slovenských krojů. Její taneční soubor Klenot obsadil v roce 2012 první místo na Krajanském folklorním festivalu v Praze. Nyní pracuje na vydání pamětí Jana Antonína Bati.
Yehuda Bauer
Světově uznávaný izraelský historik českého původu. Specializuje se na historii holocaustu a jako emeritní profesor působí na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Se svými rodiči uprchl přesně v den nacistické okupace českých zemí, 15. března 1939. Vlakem se dostali do Polska a přes Rumunsko lodí do Palestiny. Je vědeckým poradcem památníku Yad Vashem a Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu. Jako řečník je zván na mezinárodní konference po celém světě. Cenu si převezme na českém velvyslanectví v Tel Avivu.
Ivana a Jan Bendovi
Architekti, kteří propagují Česko jak prostřednictvím své profese, tak pořádáním přednášek. Vytvořili více jak 450 projektů převážně v Číně, z nichž přibližně 40 procent bylo realizováno. V roce 1987 odešli do Kanady. Později je práce zavedla do Číny. Navrhli rezidenční komplexy, administrativní budovy, výzkumná centra i hotely, jako třeba Narada resort na ostrově Haiman. Mezi jejich největší úspěchy patří druhá cena ze 403 účastníků v mezinárodní soutěži The Style For The Year 2001. Jsou i tvůrci vítězného návrhu v soutěži na olympijský stadion a následně i olympijskou vesnici pro Olympijské hry v Torontu 1996. Aktivně také pomáhali týmu, který připravoval český pavilon na světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji.
Joseph Czernin in momoriam
Potomek jedné z nejstarších a nejznámějších českých šlechtických rodin. Jeho dědeček nechal postavit Černínský palác, ve kterém dnes sídlí ministerstvo zahraničí. Za války se stal nedobrovolným pracovníkem v německých továrnách na letadla. Po válce začal studovat práva a o dva roky později se vydal do Velké Británie studovat anglický jazyk. Původně tu měl být šest měsíců, ale po komunistickém puči tu zůstal natrvalo. Spolupracoval s českým jezuitou Janem Langem, který se v té době stal duší české komunity v Londýně. Během svého profesního života, jako ředitel investičních společností, objel dvakrát pracovně zeměkouli. V česko - slovenských kruzích v Londýně se vždy těšil úctě a byl propagátorem zachování českého jazyka u krajanů v Británii. Joseph Czernin zemřel po krátké nemoci 13. dubna 2015 ve věku 90 let.
Vjenceslav Herout
Historik a pedagog, který patří k nejvýznamnějším postavám krajanského života nejen v Chorvatsku. Je autorem 29 monografií a téměř 300 dalších analýz a článků v historických časopisech. V Ivanove Sele založil muzeum o historii české komunity. Působí v čele Historické rady Svazu Čechů v Chorvatsku. Díky jeho práci v krajanském archivu byla zachráněna řada cenných dokumentů. Dnes se tento archiv svým bohatstvím řadí spolu s krajanským archivem Čechů ve Vídni a v Paříži k nejdůležitějším institucím tohoto typu v zahraničí.
Jaromír Jágr
Známý hokejový útočník, který v současné době hraje za klub Florida Panthers v NHL. Dvakrát vyhrál Stanley Cup, pětkrát byl vítězem kanadského bodování a stal se historicky nejlepším Evropanem hrajícím v NHL. Je velkou osobností v oblasti sportu a řadí se mezi nejlepší hokejové hráče všech dob. O roku 2011 je většinovým majitelem svého mateřského klubu Rytíři Kladno. Pokud si lidé ve světě vybaví jméno některého Čecha, je to ve většině případů právě hráč s číslem 68. Jaromír Jágr si ale pro křišťálovou zeměkouli osobně přijít nemohl. Odletěl už zpět do Spojených států.
Kristina Jurosz Landová
Zakladatelka a předsedkyně německo-české společnosti v Bayreuthu. Patřila k zakládajícím členům Klubu angažovaných nestraníků. V roce 1969 odešla přes Maďarsko a Jugoslávii do bavorského Bayreuthu. Dosud je členkou zkušební komise při Průmyslové a obchodní komoře Bayreuth. Již v roce 1990 navázala ve svém působišti partnerství s Hotelovou školou v Mariánských Lázních, kterou sama absolvovala. Do Bayreuthu díky ní přijíždí špičkové umělecké soubory, často zde vystupuje například houslista Jaroslav Svěcený.
Lída Sandera
Podporovatelka české kultury a dlouholetá předsedkyně krajanské organizace Společnost pro vědu a umění - Los Angeles. Československo opustila 23. srpna 1968 jen se čtyřmi negativy fotografií zachycujících ruské vojáky a tanky z prvních dní invaze. Předala je Radiu Svobodná Evropa. Dva roky žila v Mnichově, pak se přestěhovala do USA. Působila jako zubní laborantka a realitní makléřka. Patří mezi nejaktivnější krajany. Pod jejím vedením se SVU - LA stalo oblíbeným spolkem, jehož kulturní akce vyhledává nejen krajanská komunita. V roce 2014 organizovala festival českých filmů a sérii koncertů. Ubytovává u sebe i české umělce, kteří Los Angeles navštěvují. Ve svém domě pořádá kulturní večery i krajanská setkání.
Michal Wittmann
Předseda Asociace česko-slovensko-lucemburského přátelství. Bývalý honorární konzul ČR v Lucembursku. Dnes je honorární konzulkou jeho žena Iva Mrázková, akademická malířka a sochařka. Na západ odešel v roce 1968 v osmnácti letech. Vystudoval bruselskou univerzitu. V Belgii pomáhal při publikování Svědectví Pavla Tigrida. Michal Wittman pořádá kulturní akce, výstavy, koncert a festivaly.
Jacek Baluch
Významný polský bohemista. Je členem českého a polského PEN-Clubu. Specializuje se na českou literaturu 20. století. Do polštiny přeložil například knihu Jaroslava Haška Politické a sociální dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona, či knihu Jana Patočky Co jsou Češi? Je spoluautorem jedné z nejpopulárnějších písní období výjimečného stavu v Polsku Zielona WRON-a, což je zkratka pro vojenský orgán, v jehož čele stál během výjimečného stavu generál Jaruzelski. Od roku 1990 do 1995 působil jako mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Polské republiky v Československu a poté v České republice.
Jánis Krastinš
Lotyšský bohemista. O Československo se začal zajímat během událostí Pražského jara. Nejdřív byl samouk. Českou výslovnost se učil poslechem z gramofonových desek. Poprvé se mu podařilo získat povolení k cestě do Prahy v roce 1975. Do lotyštiny přeložil například obsáhlé Kožíkovy "Kroniky života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského. Následovaly úspěšné překlady Bohumila Hrabala, Josefa Škvoreckého, Zdeňka Jirotka a Michala Viewegha. Dosud přeložil 17 knih českých autorů. Česko navštěvuje pravidelně každý rok. Tlumočil i při návštěvě Václava Havla v Lotyšsku.
Jón Ólafsson
Honorární konzul České republiky pro Island (1994 - 2015). Patří mezi významné podnikatele. Funkci honorárního konzula vykonával 20 let. Řešil obětavě často složité konzulární případy a situace. Podílel se na organizaci návštěv nejvyšších státních představitelů. V září 1997 zorganizoval dobročinný koncert pro povodněmi postiženou Českou republiku.