Dvě knihy o rumunském Banátu

Obálka knihy "Vyprávění o Banátu - povídání s Janem"

Krajanský web www.banat.cz, který informuje o životě českých krajanů v rumunském Banátu, přináší informace o dvou knihách o tomto regionu. Tou první je titul Josef Kocman: Vyprávění o Banátu – povídání s Janem. Druhá se jmenuje Příroda a krajina v okolí Svaté Heleny autorů Pavla Klvače, Antonína Bučka a Jana Laciny.

Josef Kocman: Vyprávění o Banátu – povídání s Janem

Pan Kocman je v této knize zasvěceným a současně poutavým průvodcem Banátem. Částí Rumunska, obydlenou českými krajany, kteří do těchto vzdálených krajin přesídlili již počátkem 19. století a přesto si do dnešní doby zachovali ve svých srdcích hluboce zakořeněnou vzpomínku na původní domovinu svých prapředků. Kniha nás ve vzpomínkách pana Kocmana provází nejen tímto krajem, ale především životy těch generací Čechů, kteří zde žijí již téměř 200 let. Autentičnost jeho vyprávění je znásobena i způsobem vyjadřování, mluvou charakteristickou právě pro minulé generace. Knihu lze charakterizovat i jako pozvánku na cestu v čase zpět a může se tak stát i sondou do vlastního života. Nás, kteří žijeme nejen o tisíc kilometrů „jinde“, ale i v „jiném“ čase.

Příroda a krajina v okolí Svaté Heleny

Obálka knihy "Příroda a krajina v okolí Svaté Heleny" | foto: o.s.Drnka

Dějiny českého osídlení rumunského Banátu a současný život našich krajanů jsou dnes díky značné popularizaci všeobecně známé. České vesnice v Rumunsku se staly vyhledávaným cílem organizovaných turistů i individuálních návštěvníků. Na velké přitažlivosti tohoto kraje má svůj nezanedbatelný podíl malebnost zdejší kulturní krajiny, spolu s relativní zachovalostí okolní přírody. Přes jejich unikátní ekologickou a estetickou hodnotu však dosud komplexnější pojednání na dané téma chybělo.

Anotace převzaty z www.banat.cz.