Vztahy diaspory a mateřského státu řešila konference v Senátu
Proč se má stát zajímat o svou diasporu, jak s ní pracovat a co lidé v zahraničí od své rodné země očekávají? Na tyto otázky se pokusila odpovědět konference Diaspora jako partner mateřského státu, která 19. a 20. září proběhla v Senátu. Pořádala ji senátní komise pro krajany, České školy bez hranic a akademie věd. Dvoudenní setkání se zabývalo ekonomickým přínosem diaspory, vztahy jiných zemí ke svým krajanům a problémům, které současní Češi v zahraničí řeší.
Na konferenci vystoupili zástupci ministerstev, odborníci z akademie věd i lidé, kteří byli nebo dosud jsou příslušníky diaspory. O své zkušenosti se studiem a prací ve státní správě Francie se tak podělila například Pavlína Koubská, střet vědce působícího v Austrálii s českou realitou přiblížil Jiří Neužil, vedoucí Laboratoře molekulární terapie Biotechnologického ústavu AV ČR.
Hovořilo se také o problému, na který si Češi v zahraničí stěžují dlouhodobě: ve volbách stále nelze zasílat hlasy korespondenčně. Zátěží je pro ně také byrokracie a nutnost řešit jednu záležitost hned na několika úřadech. Jako jednu z možností vidí odborníci vznik instituce, která by se věnovala krajanům, ať už někdejším emigrantům, nebo těm, kteří se do zahraničí vydali až v době po roce 1989. Přestože mají krajané k České republice výhrady, většinou s ní spolupracovat chtějí, o její současný stav a politickou situaci se zajímají a ke svému původu se hlásí.